Що таке алергія

0 9 015

В інтернеті можна знайти багато визначень алергії. Але вони не завжди правильно розкривають суть захворювання, від якого, за даними американських вчених, потерпає не менше 40% населення світу

І ця цифра лише зростатиме. Адже виникненню алергії сприяють різноманітні фактори, з якими ми стикаємося щодня. Це, зокрема, побутова хімія, ліки, забруднене повітря, влітку – пилок рослин, восени – спори грибів. За статистикою ВООЗ, до 2025 року понад 50 % населення великих міст матиме ті чи інші прояви алергії.

То що ж таке алергія?

Це реакція гіперчутливості імунної системи на зазвичай нешкідливі речовини, які потрапляють до організму або контактують із ним. Згодом організм під час контакту з такими речовинами починає виробляти власні антитіла — особливі білки, що продукуються імунною системою.

Що може спричинити алергію

Речовина, що викликає алергічну реакцію, називається алергеном. Це може бути домашній пил, їжа, напої, лупа тварин, бджолина отрута.

Поширеними чинниками алергії є:

Механізм алергії

Коротко можна сказати, що алергія – підвищена чутливість організму до будь-якої речовини, яка розвивається при повторному контакті. Алергія виникає тоді, коли імунна система людини реагує на чужорідну речовину, яка не викликає реакції у більшості людей. 

Імунній системі потрібен час, щоб розпізнати та запам’ятати алерген. Коли імунна система стає чутливою до цієї речовини, вона починає створювати антитіла, щоб атакувати її. Цей процес називається сенсибілізацією. Сенсибілізація може зайняти кілька днів або декілька років.

Якщо імунна система дає збій, антитіла виробляються в надлишковій кількості. Надалі при повторному контакті з алергеном антитіла активізуються і запускають каскад біохімічних реакцій.  

При цьому виділяються гістамін та інші біологічно активні речовини.

Саме у такі моменти люди відчувають симптоми алергії – свербіж, набряк, почервоніння слизових оболонок або шкіри, нежить, помічають висипання на шкірі.

Щоб зняти ці симптоми, лікарі прописують антигістамінні препарати, часто у вигляді таблеток, відомих у народі як «протиалергенні».

Фактори ризику розвитку алергії

У вас можлива алергія, якщо:

Які органи та системи вразливі до алергенів

Залежно від алергену й від того, як він потрапляє до організму, хвора людина можете відчувати різні симптоми. Наприклад, пилок, який ми вдихаємо, зазвичай вражає ніс, очі, бронхи, і викликає нежить, сльозотечу, свербіж у носі та горлі, кашель, задуху.

Алергія до харчових продуктів зазвичай викликає проблеми зі шлунком або кишечником і може зумовити висипи на шкірі (наприклад, атопічний дерматит або кропив’янку).

Алергічні реакції можуть також вражати декілька органів та систем одночасно.

Ніс, очі, навколоносові пазухи та горло

polinoz2

Коли вдихаються алергени, вивільнення гістаміну призводить до того, що слизові оболонки носа виділяють багато слизу, стають набряклими та запаленими. Людина відчуваєте сильний свербіж у носі і починаєте сильно чхати, виникає нежить. Починається сльозотеча, може відчуватися біль в горлі.

Бронхи та легені

Часом алергічна реакція може запустити механізм астми. Коли вдихається алерген, слизова оболонка набрякає та виділяється в’язкий слиз, виникає спазм гладкої мускулатури бронхів. Людина відчуває нестачу повітря, задуху, кашель, хрипить, коли видихає. Астма не завжди буває алергічної природи, але у багатьох випадках її викликає саме алергія.

Шлунок та кишечник

Більшість розладів шлунка виникають через складом страви або її гостроту, тобто не пов’язані з алергією.

Їжа, які найчастіше викликає алергію, містить арахіс, морепродукти, молоко, м’ясо та яйця.

Алергія до коров’ячого молока, яка виникає у дітей, може стати причиною екземи, астми, кольок та розладу шлунка. Це також може призвести до затримки росту.

Деякі люди не можуть перетравлювати лактозу (молочний цукор). Така несприйнятливість також викликає вздуття, підвищене газоутворення в кишечнику та нудоту, але її не слід плутати з алергією.

Шкіра

Часто виникають проблеми зі шкірою, такі як екзема (сухість, почервоніння, свербіж) і кропив’янка. При останній часто утворюються уртикарії: вони  виглядають як сліди від ужалення кропивою і сильно сверблять.

Часто причиною виникнення кропив’янки та екземи може бути їжа.

Ускладнення алергії

Більшість алергічних реакцій є легкими та помірними і не викликають серйозних проблем. Але інколи створюють сильний дискомфорт, навіть становлять загрозу життю.

Небезпечні для життя алергічні реакції вимагають негайного лікування

Наявність алергії підвищує ризик виникнення деяких інших медичних проблем, зокрема:

  • Астмиреакції імунної системи, яка впливає на дихальні шляхи і дихання. У багатьох випадках астма спричиняється дією алергенів навколишнього середовища (алергічна астма).
  • Синуситу та інфекції середнього вуха або легенів. Ризик виникнення цих станів вищий, якщо у вас діагностований поліноз або астма.
  • Анафілаксії. Якщо у вас важко перебігає алергія, ви маєте підвищений ризик розвитку цієї серйозної алергічної реакції. Вона вимагає негайного медикаментозного лікування. Анафілаксію можуть викликати арахіс, молюски, укуси комах та ліки. Якщо ви знаєте, що у вас ставались або стаються дуже сильні напади алергії, ви повинні розробити план контролю анафілаксії зі своїм лікарем-алергологом.

Профілактика алергії

Профілактичні заходи значною мірою залежать від типу алергічної реакції. Наведемо загальні рекомендації:

  • Уникайте контакту із чинниками алергії, навіть коли лікуєте її симптоми. Якщо, наприклад, у вас алергія на пилок рослин, залишайтеся вдома, закриваючи вікна та двері, коли у повітрі висока концентрація пилкових зерен. Дізнатись про її рівні вам допоможе алергопрогноз.

Якщо у вас алергія до пилових кліщів, забезпечуйте чистоту у оселі, часто періть постільну білизну, використовуйте акарицидні речовини та захисну постільну білизну.

  • Ведіть щоденник. Щоб визначитись, що викликає або погіршує алергічні симптоми, відстежуйте свою діяльність: записуйте, що ви їсте, коли з’являються симптоми, в який час доби вони виникають і що допомагає їх полегшити. Такі відомості стануть в нагоді вам і вашому лікареві — допоможуть визначити індивідуальні чинники, які викликають алергію.
  • Носіть медичний браслет. Якщо у вас є важкі алергічні реакції на харчові продукти, медикаменти або ужалення комах, медичний браслет (або намисто) допоможе медичним працівникам чи випадковим перехожим в екстреній ситуації зрозуміти причину вашого стану та надати невідкладну допомогу .

Більше про профілактику різних типів алергії читайте в рубриці “Поради“.

Важливі факти про алергію

Отже, підсумуємо:

Щоб АСІТ, або, як її ще називають, алергенна імунотерапія (АІТ), була ефективною, для неї потрібно застосовувати й препарати високої якості.

Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek (Інмунотек), доступні в Україні: ін’єкційний препарат «Алксоід» (Alxoid) та сублінгвальний спрей «Оралтек» (Oraltek).

Підібрати оптимальний для вас курс АІТ після відповідної діагностики може лише лікар.

Пам`ятайте, що алергію не можна недооцінювати, адже її наслідки можуть бути дуже важкими: бронхіальна астма, набряк Квінке, анафілактичний шок.

Відповіді на актуальні питання стосовно лікування та діагностики алергії ви завжди можете отримати, проконсультувавшись у лікаря-алерголога в клініці FxMed.

Коментарі
Loading...