Пилок стає більш алергенним, якщо повітря забруднене

0 2 441

Забруднення повітря негативно впливає не лише на здоров’я людей, а й на рослини та їхній пилок, і навіть збільшує його алергенність.

Основні забруднювачі повітря, які впливають на алергенність пилку, — озон (О3) та двоокис азоту (NO2).

Озон з’являється у повітрі, яким ми дихаємо, під впливом світла. Він утворюється з летких органічних сполук та оксидів азоту (NОx).

Оксиди азоту, в свою чергу, виділяються під час згорання нафти, бензину, газу, вугілля при виробництві енергії, промислових процесах або при роботі автомобільних двигунів та можуть вступати у взаємодію з озоном.

Концентрація двоокису азоту висока вздовж доріг, але низька у сільській місцевості. Це тому, що оксид азоту, який є продуктом згорання автомобільного палива, вступає у реакцію з киснем та озоном. І навпаки — чим далі від трас та промислових об’єктів, тим вища концентрація озону.

Результати вимірів, проведених німецькими вченими, виявили, що концентрація двоокису азоту у сільській місцевості у 4 рази нижча, ніж у містах.

Вчені визначили, що наявність у повітрі озону і двоокису азоту може вплинути на будову пилкового зерна, його оболонку, вміст білка у зерні або його вивільнення. Крім того, може порушуватись структура зовнішнього шару пилкового зерна.

Всі ці зміни можуть впливати на алергенність пилка. Вона залежить не лише від білків, що входять до його складу, а й від жирів, що також взаємодіють з імунною системою і можуть змінювати реакцію організму на пилок.

Доведений вплив на різні види пилкових зерен

Приблизно чверть відомих рослинних алергенів – це PR-білки (детальніше про них читайте тут), які продукуються рослинами у відповідь на дію патогенів та інших біологічних й небіологічних стресових факторів, у тому числі наземного озону.
Так, вміст алергену Bet v 1, основного алергену берези (Betula pendula), який є PR-10 білком, збільшується разом зі зростанням концентрації озону.

Впливає на алергенність пилку й двоокис азоту NO2. Під час досліджень штучно піддавали впливу високих концентрацій NO2 пилок лучного тонконога (Poa pratensis). Його пилок – один з найбільш алергенних. Експериментально встановлено, що відповідно до збільшення концентрації шкідливої речовини зростає пошкодження пилкового зерна.

Дослідженнями, які вивчали вплив оксиду азоту на пилок амброзії, встановлено, що підвищені концентрації NO2 зумовлюють синтез алергенного білка більш високого рівня.

Це дослідження також продемонструвало підвищення алергенності пилку родичів берези – граба (Carpinus betulus), хмелеграба (Ostrya carpinifolia) та самої берези навіть при короткочасному впливі відносно малих концентрацій NO2.

Таким чином, доведено, що підвищення концентрації шкідливих речовин у повітрі призводить до зростання алергенності пилка. Ось чому від алергії більше потерпають жителі міст, а не сільської місцевості, де концентрація пилку зазвичай вища.

Детально про методи діагностики та лікування алергії ви можете прочитати тут.

Коментарі
Loading...