Астма: причини, симптоми та профілактика

0 4 226

Бронхіальна астма — одне з хронічних захворювань, які помітно погіршують якість життя і навіть може призводити до смерті. Хвора на астму людина змучена безсонням, постійно відчуває занепад сил, мусить обмежувати фізичну активність.

Хворіють на астму люди різного віку, але більше серед них дітей і молоді. Такі тенденції однакові як в Україні, де офіційно зареєстровано понад 210 000 хворих на астму, так і в інших країнах світу.

Як проявляється астма

Бронхіальна астма — наслідок хронічного запалення бронхів. Через нього зростає чутливість нервових закінчень у дихальних шляхах, виникає їхнє легке подразнення — гіперреактивність.

astma

При астмі ускладнюється дихання, виникають кашель, задуха; людина відчуває задишку, її подих супроводжується свистячими хрипами. Ці хрипи — звичайний симптом астми у дітей.

Різке погіршення стану хворого називається загостренням або нападом.

Частота і ступінь вираженості симптомів астми можуть відрізнятися. Так, проміжок часу між нападами може становити від години до доби. Напади часто трапляються під час фізичної активності або вночі.

В разі нападу запалені дихальні шляхи звужуються, набрякають і надміру виробляють слиз, через що хворий не здатний нормально видихнути.

Ознаки нападу астми

У різних людей напад астми має різний перебіг, не завжди із одночасним виявом усіх симптомів:

  • задишки;
  • болю в грудях або відчуття стиснення;
  • проблем зі сном, викликаних задишкою, кашлем або хрипом;
  • свистом або хрипами при видиху;
  • нападами кашлю або хрипів, які супроводжують респіраторні вірусні інфекції, такі як грип або ГРВІ.

Всі ці симптоми можуть проявлятися з неоднаковою інтенсивністю, в різний час і за різних умов.

Холодне повітря або раптова зміна погоди, високе емоційне напруження (страх або гнів), надмірне фізичне навантаження здатні спровокувати загострення симптомів астми або розвиток її ускладнень.

Причини захворювання

Виникнення астми пов’язують з несприятливим поєднанням екологічних та генетичних факторів. Встановлено, що кількість хворих на астму більше в екологічно забруднених регіонах.

Найчастіші причини виникнення бронхіальної астми:

  • Алергени. Алергічний риніт або атопічний дерматит в 3-5 разів збільшують ризик захворювання астмою. Та навпаки: астма здатна спровокувати алергічну реакцію на декілька подразників:

сough+

  • Спадкова схильність. Ризик захворіти збільшується, якщо на бронхіальну астму страждає один з батьків або інший кровний родич.
  • Маленька вага при народженні.
  • Часті респіраторні інфекції.
  • Сильні емоції й стресовий стан.
  • Паління, в тому числі пасивне. Паління матері протягом вагітності.
  • Ожиріння.
  • Забруднювачі повітря й подразники — дим або хімічні речовини, в тому числі на робочому місці.
  • Сульфіти і консерванти, що додаються до деяких видів харчових продуктів та напоїв, включаючи креветок, сушені фрукти, оброблену картоплю, пиво і вино.
  • Деякі лікарські засоби: нестероїдні протизапальні (аспірин, ібупрофен, напроксен), бета-блокатори.

Важливо: встановити діагноз «бронхіальна астма» може тільки лікар. Він має призначити курс лікування та постійно здійснювати медичний контроль.

Астма — серйозне захворювання, яке небезпечно недооцінювати. Правильне та раннє лікування астми призводить до стійкої ремісії, уповільнює розвиток хвороби. Якщо пацієнт не дотримується укладеного плану лікування, він піддає своє життя загрозі.

Заходи профілактики

Бронхіальна астма вважається невиліковною, проте перебіг захворювання та інтенсивність його симптомів можна контролювати.

Один з найбільш сучасних і простих пристроїв для контролю астми в побуті — цифровий пікфлоуметр SMART PEAK FLOW.

Це компактний цифровий прилад, який підключається до будь-яких моделей смартфонів. Пікфлоуметр заміряє максимальну швидкість видиху й автоматично будує графік, за яким можна оцінити стан легенів хворого на астму.

Щоб зменшити ризики виникнення нападів бронхіальної астми:

  • Контролюйте чистоту і вологість повітря в житловому приміщенні, підтримуйте його оптимальні показники за допомогою спеціальних приладів.
  • Тримайте помешкання в чистоті, регулярно видаляйте пил.
  • Уникайте контакту з хімікатами. Якщо доводиться працювати з побутовою хімією, надягайте гумові рукавички та маску.
  • Помітивши прояви алергії, відразу звертайтеся до лікаря.

Використовуйте план дій при астмі, розроблений для вас лікарем. Такий план — проста, але важлива частина контролю над астмою: він допомагає відстежувати, які ліки приймати, коли та в яких дозах.

Пам’ятайте, що причиною нападу бронхіальної астми може стати й лікарський засіб. Ніколи не займайтеся самолікуванням і перед прийманням будь-яких препаратів радьтеся з лікарем.

Коментарі
Loading...