Родина маслинових: викликають алергічну реакцію у 20 % хворих на поліноз українців

0 2 594

Родина маслинових (Oleaceae) охоплює, крім власне оливи, таких відомих продуцентів алергенного пилку, як ясен, бузок та бирючина. Пилок оливи є головною причиною сезонної алергії у Південній Європі. В Україні алергени ясена, бузку та оливи, як виявила молекулярна алергодіагностика ALEX,  викликають реакцію у п’ятої частини всіх хворих на поліноз.

Ясен

yasen

Рід ясен (Fraxinus L.) налічує близько 65 видів. Одним з найпоширеніших є ясен звичайний (F. excelsior). Крім нього характерними для регіонів України є ясен ланцетовий (F. lanceolata) та ясен американський (F. americana L.).

yasen

Різні види ясена у різних місцевостях викидають пилок з кінця березня до початку травня. Квітки зібрані у великі пучки.

Ясен в Україні можна зустріти практично всюди: в лісах і парках, в посадках уздовж шосе та залізниць. Це дерева висотою 25-35 м (можуть сягати аж до 60 м) і діаметром стовбура до 1 м, з товстими рідкими гілками. Кора попелясто-сіра, гладка, листки складаються з 7—15 менших листочків.

Маслина європейська

Olea europaea

Маслина культурна, оливкове дерево (Olea europaea) — вічнозелене дерево, що, як і ясен, належить до родини маслинових. В Україні насадження маслини є лише на півдні Одещини та у Криму.

Маслина европейская

 

Батьківщиною маслини вважається Середземномор’я, де її пилок є одним з основних алергенів. Через перехресні реакції з пилком ясена багато українців, що їдуть на роботу, приміром, до Італії, мають сенсибілізацію і до пилку оливи.

Це іноді колюче дерево досягає у висоту 8 м і може мати значний діаметр. Олива може рости до 2 тисяч років. Квітки її дрібні, білі, запашні.

Рослина давно культивується і в дикому вигляді її зустріти практично неможливо. Залежно від клімату оливкові дерева цвітуть з кінця квітня до початку липня.

Бирючина

Ligústrum

Бирючину (Ligústrum) в Україні часто використовують як декоративну рослину при формуванні живоплотів, тому її пилок може викликати симптоми алергії у жителів міст.

Бирючина

Бирючина поширена в Європі, Північній Африці, Азії і в Австралії. В Європі найбільше поширена дика або звичайна бирючина (Ligustrum vulgare L.). Її стебла жорсткі, прямі, з сіро-коричневою корою, засіяною маленькими коричневими чечевичками.

Цвітіння відбувається з квітня по червень, квітки зібрані в волоті білих і кремових відтінків.

Бузок

Ще одним родичем маслини і ясена є бузок (Syringa):  він також належить до родини маслинових і тому його пилок теж алергенний.

Syringa

Відомо більш як  2000 сортів бузку, і всі ми мали та маємо можливість милуватись його квітами у травні, інколи у червні.

Бузок – листопадний чагарник, який може доживати до ста років. Його різнокольорові суцвіття мають сильний та приємний аромат, але тим, у кого спостерігається алергія на пилок бузку та/або його родичів ясена, маслини, бирючини, ні в якому разі не можна нюхати ці квіти.

Як дізнатись, чи маєте ви алергію до маслинових

Визначити, чи маєте ви сенсибілізацію до пилку рослин родини маслинових, допоможе багатокомпонентний молекулярний тест ALEX2. У його панелі близько 300 алергенних екстрактів та молекул, тобто 99,9 % всіх відомих алергенів.

І головне: алергію до пилку, або поліноз, можна вилікувати. Для цього застосовується метод алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ). Її ще називають алергенною імунотерапією (АІТ). Після проходження курсу такого лікування поліноз зазвичай відступає на багато років, або й назавжди.

Для того, щоб лікування було ефективним, для нього потрібно застосовувати й препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek, доступні в Україні.

А підібрати оптимальний для вас курс АІТ після відповідної діагностики може лише лікар.

Коментарі
Loading...