Регулювання вологості повітря допомагає при алергії

0 3 340

Занадто вологе чи занадто сухе повітря вашої оселі може бути однаково несприятливим для здоров’я. Адже при надмірній сухості людині важко дихати, що провокує виникнення астматичних симптомів, а занадто висока вологість повітря у приміщенні провокує розмноження плісняви та пилових кліщів — важливих цілорічних чинників алергії.

Тому оптимальне повітря в домівці не має бути занадто вологим чи занадто сухим. Контроль вологості можна забезпечити з допомогою зволожувачів повітря.

Чим зволожувачі корисні людям з алергією

Зволожувачі повітря – спеціальні пристрої, призначені підвищувати вологість у приміщеннях шляхом виділення у повітря водяної пари.

Вологість, тобто відсоток водяної пари у повітрі, може бути значущим чинником як у розвитку, так і в лікуванні алергії. Проте, щоб насиченість повітря водяною парою пішла вам на користь, потрібно правильно її контролювати.

Дихання повітрям з підвищеною вологістю — один зі способів зняти дискомфорт і симптоми алергії. Наприклад, алергічний риніт часто включає закладеність носа, подразнення та запалення ніжних вологих тканин слизової носа. 

Зменшення такого запалення забезпечить хворому швидке полегшення: зволожені тканини носа видуватимуть подразники та алергени з носової порожнини, пом’якшуючи симптоми алергії.

Виявити правильний рівень вологості саме для вас може бути складним. Пилові кліщі та цвіль — два поширених алергени — не можуть розмножуватись при зниженій вологості. Але підвищена вологість повітря, сприятлива для кліщів та цвілі, також набагато комфортніша для тканин горла і носових ходів. 

Види зволожувачів повітря

Виробники пропонують різні види й моделі зволожувачів: пристрої можуть вивільняти теплу або прохолодну пару,  додатково очищувати повітря, створювати пару за допомогою ультразвуку. 

Тож ви можете обрати такий зволожувач, який найкраще відповідатиме вашим потребам. 

Різниця між гарячими та холодними зволожувачами

За принципом дії пристрої можна поділити на:

  •  традиційні (вони ж випарювальні або холодні);
  • парові, або гарячі;
  • ультразвукові.

Спершу з’ясуємо відмінності між теплим і холодним зволожувачами повітря:

  • Парові зволожувачі завдяки нагріванню води виділяють у повітря теплу пару. Ви можете бачити й відчувати туман, під впливом якого заспокоюються носові пазухи, розріджується і краще виділяється слиз.

Вони зазвичай працюють тихіше, ніж інші типи зволожувачів, краще підходять для маленьких приміщень, таких як спальня. Оскільки ці зволожувачі виділяють дуже гарячу пару, їх слід тримати якомога далі від дітей.

  • Традиційні зволожувачі повітря тихі й зазвичай легко чистяться, але й потребують частішого очищення. Вони ефективні на великих площах, часто використовуються у теплому кліматі.

До того ж деякі люди вважають, що дихати прохолодною парою легше. 

Випарювальний зволожувач повітря

Традиційні випарювальні зволожувачі повітря працюють так: вентилятор пристрою витягує повітря з навколишнього середовища й проштовхує його через змочений гніт, занурений у воду. Вода випаровується у повітря, створюючи вологість. 

При цьому повітря ще й охолоджується. 

Зволожувач і очищувач повітря

Зволожувачі та очищувачі повітря також належать до випарювальних. Вони підвищують вологість повітря й одночасно очищають його.

Обертові фільтри, занурені у воду, видаляють із повітря хвороботворні мікроби (бактерії та віруси) та подразники. 

Ці зволожувачі потребують більш регулярного очищення та обслуговування. Проте саме вони фільтрують пилок та пил й завдяки цьому здатні забезпечити ефективніше полегшення алергії.

Ультразвуковий зволожувач повітря

Ультразвукові зволожувачі можуть бути як холодного, так і  теплого типів, а деякі мають комбінований принцип дії. 

В таких зволожувачах воду розкладає на найдрібніші частинки ультразвуковий випромінювач. Створений таким чином особливо дрібний туман вентилятор направляє у навколишнє повітря. 

Ультразвукові зволожувачі потребують мало енергії, компактні, працюють тихо.

Парозволожувач повітря

Парові пристрої спочатку нагрівають воду до високої температури, після чого виділяють вологу у вигляді гарячої пари в повітря. 

Зазвичай при нагріванні бактерії, водорості та цвіль гинуть. Це робить вивільнення алергенів у повітря менш ймовірним, ніж з іншими типами зволожувачів.

Вологість – справа тонка

Важливо розуміти, що надмірний рівень вологості у приміщенні може викликати алергію, а не полегшити її. 

Так, пилові кліщі — поширений чинник алергії, можуть розмножуватись лише при вологості близько  70—80 %. 

Другий значущий домашній алерген — цвіль — теж активніше росте при високому рівні вологості.

Тому необхідно знайти ідеальний рівень вологості, який полегшить симптоми алергії та викликану алергією астму. Але при цьому буде не таким високим, щоб спонукати пилових кліщів та цвіль розмножуватись. Оптимальною може бути вологість на рівні 50 %.

Отже, коли зволожувачі повітря не використовуються належним чином, вони фактично погіршать симптоми алергії та/або викличуть інші захворювання. Підвищена вологість повітря в приміщенні провокує розмноження небезпечних для здоров’я бактерій та грибків, які потрапляють у легені через вдих.

Як очищувати зволожувач

Забруднені зволожувачі повітря можуть призвести до проблем зі здоров’ям, особливо у тих, хто вже має астму або алергію.

Ось кілька рекомендацій щодо очищення пристрою:

  • Після кожного використання промийте резервуар і ретельно висушіть його.
  • Принаймні раз на тиждень використовуйте оцет для видалення з прибору залишків жорсткої води. Також застосовуйте дезінфікувальний засіб, який рекомендує виробник.
  • Коли збираєтесь увімкнути зволожувач повітря після тривалого простою, спочатку очистіть прилад. 
  • Не залишайте воду у резервуарі зволожувача, якщо не користуєтесь ним.

Висновки

Якщо ви плануєте використовувати зволожувач повітря для лікування алергії, обов’язково з’ясуйте, яку площу він охоплює. Ви можете мати пристрій тільки у своїй спальні, або такий, якого вистачає на весь будинок або офіс.

Фактично зволожувачі повітря не охоплюють той простір, який зазначено в їх характеристиках. Тому придбайте прилад трохи більший, ніж вам потрібний.

Рівень вологості у приміщенні ніколи не повинен перевищувати 50 %, інакше навколишнє середовище стане сприятливо вологим для швидкого розмноження пилових кліщів. Це може посилити симптоми алергії.  

Щоб контролювати рівень вологості, оберіть зволожувач із вбудованим гігрометром. Або придбайте гігрометр окремо. 

Найпростіший спосіб регулювати вологість в оселі — провітрювання. Якщо цей варіант не підходить, використовуйте осушувачі повітря.

Зволожувачі дієво запобігають ускладненням алергії, тільки якщо справні та регулярно дезінфікуються. Оберіть зволожувач повітря, який зможете чистити часто та легко. 

Коментарі
Loading...