Діагностика алергії влітку та восени: не помиліться з причиною своєї хвороби

0 2 513

Діагностика алергії влітку та восени має особливості. Адже літньо-осінній сезон надзвичайно підступний для людей, хворих на поліноз. Особливо це стосується періоду цвітіння бур’янів, коли головну роль серед атмосферних алергенів відіграють пилок полину та амброзії

Крім них у повітрі знаходиться ще з десяток різноманітних алергенів. А тому причину вашої алергії потрібно встановити правильно, адже симптоми, які провокують різні повітряні алергени, зазвичай подібні.

Значущі алергени літа та осені

Сезон цвітіння бур’янів в Україні починається, в залежності від регіону, з середини або кінця липня, та триває аж до перших заморозків.

У липні сезон пилкування бур’янів відкриває полин. На півдні він починає цвісти з середини місяця – раніше, ніж у центрі або на півночі України. 

Дані молекулярної діагностики алергії свідчать, що симптоми чутливості до пилку полину мають, як мінімум, чверть людей із симптомами сезонної алергії в Україні.

З серпня й аж до перших приморозків до полину приєднується амброзія. Тільки на її пилкові зерна реагує більше третини людей, що мають чутливість до пилку. А разом амброзія та полин обумовлюють виникнення симптомів у більш як 40 % українців із полінозом.

Втім, це не говорить однозначно про те, що людина, чутлива до пилку однієї з цих рослин, матиме реакції й на пилок іншої. 

Розповсюджений стереотип про те, що люди, чутливі до пилку амброзії, зазвичай мають і алергію й до пилку полину. Але дослідження, проведені в Україні, виявили, що одночасно сенсибілізація до пилкових зерен полину та амброзії спостерігається лише у 40% пацієнтів, чутливих до пилку бур’янів.

Спора альтернарія, злакові та інші

Але амброзія та полин, хоч і головні, проте не єдині алергени довкілля влітку та восени. Зазвичай у цей період високими в атмосфері залишаються рівні алергенної спори альтернарії, до білків якої чутлива майже чверть людей, що потерпає від сезонної алергії в Україні. 

Причому значущість цього алергену, разом з алергенами спор інших грибів, різко піднімається з другої половини вересня. У цей період концентрації пилку у повітрі знижуються, а рівні спор залишаються такими, якими були на початку осені.

Крім того, до кінця вересня продовжують цвітіння злакові трави. Сукупно вони, культурні та дикорослі, є алергеном номер один в Україні: на них реагують більш як 42% людей, чутливих до пилку. 

І, хоча з другої половини літа палінація злаків йде на спад, у повітрі, особливо у суху та сонячну погоду, можуть спостерігатись концентрації пилку цих трав, достатні, щоб викликати симптоми полінозу.

На додачу до цих алергенів у повітряному коктейлі аж до кінця осені наявний пилок рослин родин амарантових та кропивових. А також – подорожника та щавлю, які, хоч мають невисоку алергенність, проте також можуть викликати симптоми хвороби. 

До того ж восени в атмосфері стрімко зростають концентрації спор грибів та урізноманітнюється їх склад. Спеціалісти Американської академії алергії, астми та імунології вважають, що більшість осінніх спор грибів мають алергенні властивості.

Характерні прояви сезонної алергії

Симптоми, викликані різними повітряними алергенами, дуже схожі між собою. Це, зазвичай:

  • нежить,
  • чхання,
  • закладеність носа,
  • сльозотеча,
  • кон’юнктивіт, 
  • кашель,
  • утруднене дихання,
  • хрипи чи свистячий видих,
  • висип на шкірі.

За цими симптомами неможливо визначити, на який саме алерген реагуєте ви або ваша дитина. Адже різноманітні пилкові зерна та спори грибів, які знаходяться у повітрі одночасно, можуть провокувати однакові чи подібні реакції. 

Навіть більше: позаяк різний пилок має перехресні реакції із різними харчовими продуктами, критично важливо убезпечити себе від їх вживання й простежити, щоб дієта при алергії враховувала ці обмеження.

Зробити це допоможе лише правильний аналіз на алергію. Єдиним діагностичним інструментом у світі, який дозволяє одночасно виявити реакцію на близько 300 алергенів, є мультикомпонентний молекулярний тест АЛЕКС.

Цей тест на алергію допомагає визначити, які саме чинники – пилок, їжа, шерсть тварин, домашній пил та багато інших – викликають захворювання саме у вас. 

І саме за допомогою ALEX можна визначити перехресні синдроми “пилок – їжа”. Це важливо для прогнозу виникнення у пацієнта важких системних реакцій на харчові продукти та, відповідно — для складання точних рекомендацій щодо його способу життя та дієти при алергії.

Коментарі
Loading...