Альтернарія – недооцінений алерген літа

0 4 741

У вас алергія до пилку злакових трав і ви завчасно пройшли курс алерген-специфічної імунотерапії перед початком сезону їх цвітіння. Але пройшов дощ, який вимив пилок злаків із повітря, а у вас розпочалися симптоми алергії?

Цілком можливо, що ви реагуєте на альтернарію.

А точніше — на спори цього розповсюдженого гриба, які у великих кількостях утворюються у навколишньому середовищі. Їхні концентрації підвищуються після дощу та у теплу погоду влітку та восени.

Що таке альтернарія

Alternaria – відносно новий для українців алерген, чутливість до якого була доведена методами молекулярної діагностики алергії.

За допомогою тесту ALEX встановлено:

До альтернарії сенсибілізовано щонайменше 23 %, тобто майже чверть українців, які мають симптоми сезонної алергії.

Альтернарія може провокувати їх з кінця травня по кінець жовтня: у цей період концентрації спор у відкритому повітрі часто перевищують клінічно значущий поріг у 100 спор/м3.

Найвищі ж концентрації альтернарії спостерігаються у липні. І уникнути контакту з ними дуже важко, адже Alternaria повсюдна. Це основний патоген рослин, якого нараховується, за різними даними, від 50 до 300 видів. Найбільш відомий серед них – Alternaria alternata.

Проте, спори альтернарії можна знайти не лише на рослинах, а й у ґрунті та у воді. Бачите почорніле листя влітку або листя, що розкладається під ногами у парку восени? Майже зі стовідсотковою ймовірністю це – альтернарія.

Її ж можна знайти й у сирих приміщеннях наших домівок, у килимах, текстильних виробах і на горизонтальних поверхнях, а тому контакт зі спорою неминучий.

Спори альтернарії ростуть одна за одною у довгих конідіях, а тому часто об’єднуються у ланцюги й так розповсюджуються повітрям. Як правило, розміри цих спор співмірні зі звичайними розмірами алергенного пилку, їх форма нагадує курячу ніжку. Проте, інколи довжина спор може вп’ятеро перевищувати довжину пилку.

На субстраті альтернарія утворює великі колонії, що мають зеленувато-коричневий, чорний або сірий колір — цей гриб містить темний пігмент меланін.

Меланін містить і найближча родичка альтернарії — плеоспора, а також більш далекий родич стемфіліум. Вони також у великих кількостях зустрічаються у повітрі і можуть підсилювати алергенну дію альтернарії.

Симптоми чутливості до альтернарії

Чутливість до цієї спори проявляється як реакція негайного типу (тип І) симптомами риніту, астми, інколи пневмонії. Сенсибілізація до Alternaria може бути пов’язана з астмою пекарів.

Гострі симптоми включають спазматичний кашель та свистяче дихання, хронічні випадки можуть переходити у легеневу емфізему.

Ці гриби ростуть на шкірі й слизових оболонках, у тому числі на очних яблуках і у дихальних шляхах, а тому, крім алергії, можуть викликати мікози.

Проте серйозні інфекції, викликані альтернарією, зустрічаються лише в імуноскомпрометованих осіб, наприклад тих, що мають імунодефіцитні стани та СНІД.

Частіше альтернарія викликає саме алергію. Вважається, що гриб може продукувати й різноманітні токсичні сполуки. Але їхній вплив на здоров’я поки що достеменно не вивчений.

Хороша новина у тому, що у світі існує декілька антифунгальних засобів, які ефективні проти альтернарії. Доступна, у тому числі в Україні, й дієва вакцина для антиген-специфічної імунотерапії (АСІТ) при алергії до альтернарії. Вакцина існує у двох формах — сублінгвальні краплі та підшкірні ін’єкції.

Крім того, вберегтися від контакту із високими рівнями спор грибів та пилку у повітрі вам завжди допоможе алергопрогноз.

Коментарі
Loading...