«Слід білої людини»: подорожник – алерген, проте не для всіх

0 2 834

Подорожник (Plantago) продукує пилок у повітрі України тривалий час: адже у нашій місцевості розповсюджені декілька видів цієї рослини, на перший погляд навіть не дуже схожі один на одного.

Різні види подорожника цвітуть по черзі, продукуючи у повітря пилок з травня по жовтень. Тому найвищі концентрації пилкових зерен цієї рослини спостерігаються декілька разів за сезон: у травні, червні та серпні.

Всього по світу нараховують більше ніж 150 видів Plantago. В Україні найбільш розповсюджені три: найвідоміший — подорожник великий (Plantago major), подорожник ланцетолистий (Plantago lanceolata), а також – подорожник середній (Plantago media).

Подорожник великий, який можна знайти влітку чи не на кожному кроці, — суто європейський вид, насіння якого було завезене з Європи до Америки після її відкриття Колумбом. Серед тубільців завезена рослина дістала назву «слід білої людини» через форму листків, схожу на сліди кроків.

Обабіч доріг та на світлих ділянках росте інший дуже поширений в Україні вид — подорожник ланцетолистий. Його листки видовжені, ланцетоподібні, а суцвіття-колоски височіють над розеткою листя на тонких стеблах.

У подорожника середнього листки проміжні – дрібніші за листки подорожника великого та ширші за такі у ланцетолистого виду.

Про те, що пилкові зерна подорожника алергенні, відомо відносно нещодавно: разом із тим, як в Україні стала доступною молекулярна діагностика алергії.

За її даними, до пилку цієї рослини чутливі 3,7 % людей, що сенсибілізовані до пилку рослин.

А от корисні властивості подорожника включають кровоспинну, протизапальну і ранозагоювальну дію: листки цієї рослини, які попередньо подрібнені й пустили сік, прикладають до ран – для знезараження і швидкого загоєння. Часом листя подорожника використовують також у чаях — зборах від кашлю.

Профілактика та лікування алергії

Оцінити небезпеку для вас від пилку подорожника ви завжди можете на нашому сайті: алергопрогноз допоможе утримувати симптоми алергії під контролем.

І головне: алергію до пилку, або поліноз, можна вилікувати. Для цього застосовується метод алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ). Її ще називають алергенною імунотерапією (АІТ). Після проходження курсу такого лікування поліноз зазвичай відступає на багато років, або й назавжди.

Для того, щоб лікування було ефективним, для нього потрібно застосовувати й препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek, доступні в Україні.

А підібрати оптимальний для вас курс АІТ після відповідної діагностики може лише лікар.

Коментарі
Loading...