Злаки – сезонний алерген номер один в Україні та у всьому світі

0 4 942

Весняне тепло наближає нас до періоду, коли пилок в атмосферу починають викидати злаки. Ці рослини займають найвищу сходинку серед небезпечних чинників сезонної алергії. Адже, за даними молекулярної діагностики, в Україні до пилку злаків чутливі 43% усіх хворих на сезонну алергію.

Протягом періоду найінтенсивнішої палінації злаків, який у помірному кліматі зазвичай триває з травня по липень, різко збільшується продаж антигістамінних препаратів. Цими ліками симптоми алергії знімають найчастіше.

Яка концентрація пилку є небезпечною

Часті симптоми алергії злаки викликають незважаючи на те, що концентрації їхнього пилку зрідка піднімаються до високих і ще рідше – до надвисоких значень.

Але значною кількістю наукових досліджень в Україні, Європі та у решті світу вже доведено, що поріг чутливості пацієнтів до пилку злаків дуже низький. Людині достатньо вдихнути декілька пилкових зерен цих рослин у перерахунок на кубометр повітря, щоб розпочалась алергічна реакція. А французькі вчені взагалі вважають, що поріг чутливості до злаків – лише 1 пилкове зерно.

Інформація стосовно українців не така загрозлива: проведені вінницькими лікарями та науковцями дослідження визначили, що в Україні поріг чутливості до злаків становить приблизно 10 пилкових зерен на кубометр повітря.

Проблема у тому, що така концентрація пилку злаків спостерігається в атмосфері чи не щодня під час сезону їх інтенсивного пилкування.

Як довго пилок злаків присутній в повітрі  

Довго злаки цвітуть тому, що їх багато. В Україні нараховується понад 20 родів цих рослин.

злаки2

Сучасна алергологія вважає алергенним пилок не всіх злаків, але ті з них, що є небезпечними, цвітуть один за одним. Тому достатній для виникнення симптомів рівень алергенів у атмосфері підтримується впродовж декількох місяців.

І хоча основний сезон, як вже згадувалось, триває з травня по липень, інколи концентрації пилку злаків залишаються достатніми для провокування симптомів пацієнтів аж до середини чи навіть до кінця серпня.

А найвищі рівні пилку злаків зазвичай спостерігаються у Європі та в Україні у другу декаду червня та у дві перші декади липня.

Рівні концентрації пилку злаків в Україні є найвищими у другу декаду червня

Перевірити, яким є рівень пилку злаків саме зараз, вам завжди допоможе алергопрогноз.

Найбільш небезпечною для чутливих людей є тимофіївка. До її алергенів, за даними молекулярної діагностики, сенсибілізовані близько 40 % хворих на поліноз українців.

Саме тимофіївку використовують як газонну траву, а тому косіння газонів до того, як трава зацвіте, — дієвий спосіб профілактики сезонної алергії у місті. Шкода, що це розуміють не всі, і ще більш шкода, якщо газони косять запізно, — коли трава вже цвіте.

Тоді алергенний пилок ще краще розлітається у повітрі, погіршуючи симптоми у чутливих перехожих. І алергенність пилку злаків — причина, чому газони не можна косити людям, які мають до нього сенсибілізацію.

lawn-mower

Першим в Україні з алергенних злаків зацвітає тонконіг. І цвісти він може аж до вересня. Тимофіївка колоситься з середини до кінця червня.

Алергени, крім тимофіївки та тонконогу, у повітря продукують:

  • бермудська трава (цинодон або свинорий), що цвіте з травня по вересень і активно витісняє інші рослини, захоплюючи нові території;
  • пажитниця (цвіте з травня по липень);
  • грястиця, яка цвіте з червня по вересень.

Алергенним є пилок не лише дикорослих, а й культурних злаків. Зокрема, симптоми можуть викликати пилкові зерна жита, сорго та кукурудзи.

rye

Рівень антитіл до кожного з цих видів пилку можна визначити за допомогою молекулярного алергологічного тесту, і це можна легко зробити в Україні.

Проте, злаки — не єдиний повітряний алерген кінця весни та літа. Який саме пилок наразі перебуває в атмосфері, вам завжди підкаже вірний помічник алергопрогноз, який оновлюється на нашому сайті щотижня.

Коментарі
Loading...