Алергія уві сні: якщо ви прокинулись з подряпинами

0 2 456

Деяким людям властиве прокидатись з подряпинами, походження яких вони не можуть пояснити. Подряпини бувають численними, глибокими, іноді кровоточать, а на їх місці згодом з’являються рубці. 

Дряпання власного тіла під час сну є типом парасомнії. Цей термін належить до станів, при яких людина отримує травми або інші небажані фізичні наслідки під час сну.

Причини нічного дряпання шкіри

Коли людина не спить, вона себе контролює і може знайти інші способи заспокоїти свербіж шкіри. Але під час сну контроль зазвичай втрачається. Нижче наведені деякі з можливих причин, через які ви будете прокидатись з подряпинами.

Захворювання шкіри

Нашому організмові притаманний добовий ритм, під час якого змінюється інтенсивність різних біологічних процесів Вони сигналізують, коли людина повинна відчувати себе бадьорою, настороженою або сонною.

У шкіри теж є свій добовий ритм. Зокрема, вона може більше втрачати воду вночі, коли в організмі синтезується менше гормону кортизолу. Саме він зумовлює затримку води в організмі. 

Відтак на фоні зниження рівнів кортизолу нічна шкіра стає сухішою. Це може спричиняти свербіж шкіри саме вночі.

Приклади шкірних захворювань, через які можуть виникати подряпини під час сну:

Згідно зі статтею в журналі «Клінічна медицина сну», лікарі не виключають, що існує певний стан шкіри, через який виникають пов’язані зі сном подряпини. Однак поки що невідомо, що саме це за стан.

Алергічні реакції

Людина може чесатись під час сну через алергічні реакції на ліки, які приймала ввечері.

Сверблячка також може виникнути, коли шкіру подразнює миючий засіб, що використовується для прання простирадл або ковдр.

Спостереження за шкірою або прийняття до уваги додаткових симптомів алергічної реакції може допомогти визначити причину подряпин. 

Ці симптоми можуть включати:

Якщо ви прокидаєтесь, бо вам важко дихати, це може сигналізувати про серйозну алергічну реакцію, з якою слід негайно звернутися до лікаря.

Сон з партнером або з домашньою твариною

Іноді прокидатись з подряпинами не означає травмувати себе. Якщо ви спите з партнером, запитайте, чи не пам’ятає він, як дряпає вас уночі. Наприклад, через яскравий сон.

Домашні тварини теж можуть виявитись причиною нічних подряпин. Особливо, якщо ваша собака, кішка або інший улюбленець спить поруч.

Підозрюєте, що кішка вас дряпає? Пам’ятайте, що це може викликати хворобу котячих подряпин — феліноз. 

Якщо на котячих пазурах є бактерії, вони можуть інфікувати подряпини на людині, що призведе до фелінозу. Він зазвичай викликає лихоманку слабкого ступеня, збільшення лімфатичних вузлів і біль в животі.

Лікування в домашніх умовах, в тому числі безрецептурними препаратами, може послабити ці симптоми. Однак, якщо температура перевищує 38 ° C, а ділянка навколо подряпин червона, опухла або болюча, необхідно негайно звернутись до лікаря.

Дерматографія

Цей стан шкіри може призвести до появи у людини великих опуклих червоних подряпин або плям на шкірі. Вони можуть утворюватися навіть після легкого дряпання або дотику.

Такі сліди можуть викликати сильне занепокоєння при пробудженні, але при цьому доволі швидко зникають.

Укуси комах

Якщо комаха вкусить людину під час сну, вона може почати чухати ділянку укусу. Постільні клопи — це паразити, які ведуть нічний спосіб життя, а вдень ховаються в постелях та інших предметах побуту. Перевірте свої матраци й покривала на наявність цих істот.

укус-комар

Укуси комарів та павуків теж можуть свербіти, й уночі — сильніше. Тут допоможе застосування перед сном місцевих протисвербіжних засобів.

Вагітність

Збільшення живота під час вагітності може призвести до розвитку розтяжок, які дуже свербітимуть. Застосування зволожувальних засобів допомагає контролювати свербіж протягом дня, але не під час сну.

Тому вагітна жінка може прокидатися з подряпинами на розтяжках або навколо них.

Лунатизм

Лунатизм — це тип парасомнії, при якому людина у стані сну ходить та виконує певні дії так, ніби не спить.

Через цей стан хворий може отримати травми невідомого походження, в тому числі й подряпини.

Лікування нічних подряпин

Лікування подряпин, отриманих під час сну, залежить від їх першопричини. Наприклад, якщо нею є певний стан шкіри, вирішити проблему може лікування цього стану. Часто допомагає і застосування місцевих засобів, наприклад, протисвербіжних зволожувальних.

Короткі нігті знизять ризик завдати собі глибоких і болючих подряпин. Деяким людям допомагає вдягання на ніч м’яких рукавичок.

Коли причину виникнення подряпин встановити важко, є сенс поліпшити якість самого сну. Це можна зробити за допомогою:

  • Поліпшення гігієни сну. Рекомендують утримуватись від вживання  перед сном стимуляторів, таких як кава чи сигарети, спати у прохолодній і темній кімнаті, не використовувати електронні пристрої (зокрема телефони) щонайменше за годину до сну.
  • Заходів для зниження стресу. Перебування у стані підвищеного напруження може погіршити сприйняття свербежу людиною. Часто стресові думки на ніч можуть вплинути й на сон.
  • Уникнення алкоголю або використання психоактивних речовин з метою  розслаблення та задоволення. Алкоголь і наркотики можуть вплинути на якість сну, збільшивши ризик парасомній, в тому числі подряпин через них.
  • Запобігання недосипанню. Коли людина позбавлена сну, ймовірність виникнення парасомнії може збільшитися. Достатня кількість сну з регулярними часовими інтервалами знижує цей ризик.

Якщо вас не задовольняють ці заходи, лікарі можуть призначити препарати для поліпшення сну. 

Коли звернутися до лікаря

Якщо спроби позбутися нічних подряпин не мають успіху, потрібно звернутися до лікаря. Глибокі подряпини, які виглядають інфікованими, або поява поряд з ними інших серйозних симптомів також є підставою відвідати лікаря.

Лікар може порекомендувати дослідити ваш сон, зокрема, зробити сонограму. Для того, щоб її записати, апаратура зчитує активність мозку людини під час сну у клініці. 

Дослідники також вивчають ефективність мобільних додатків для виявлення рухливості під час сну. Адже вони можуть допомогти в діагностиці причини проблем, що виникають.

Отже:

Подряпини, які утворюються під час сну, можуть викликати дискомфорт вдень і страх засинати — вночі.

Ймовірність прокидатись з подряпинами допоможуть знизити лікування основних станів і поліпшення якості сну.

Якщо домашні кроки щодо уникнення подряпин неефективні, слід обговорити проблему з лікарем.

 

Коментарі
Loading...