Харчова алергія робить дитину тривожною, але більш відповідальною

0 1 875

Харчова алергія у дитини викликає стрес у неї та її батьків, а також впливає на багато рішень, які доводиться приймати щодня. Іноді це захворювання змушує батьків відчувати страх, провину та навіть підвищену тривогу.

Алергія та тривога

Результати опитування батьків дітей з харчовою алергією свідчать: більшість із них вважають, що харчова алергія дитини впливає на вибір соціальних заходів, планування меню, покупку продуктів та замовлення їжі в ресторанах.

Батьки зазначають, що алергія може стати причиною напруги між ними та іншими членами родини — через їхнє нерозуміння потенційної загрози їжі життю дитини.

Багато людей також говорять про напруження у подружніх стосунках через відмінності у стилі виховання дитини. У той час як матері прагнуть захистити від найменшої можливості ризику, батьки часто застосовують стриманіший підхід, дозволяючи дитині отримувати якомога більше життєвого досвіду. 

Деякі матері змінили роботу або звільнилися, щоб бути поряд із дитиною або у межах доступності до неї у надзвичайній ситуації.

Але, хоча батьки й відчувають занепокоєння щодо безпеки дитини, вони водночас не хочуть піддавати її надмірній опіці та змушувати відмовлятися від отримання яскравих вражень від розваг, шкільних поїздок, дитячих вечірок і т. п.

Результати дослідження показали, що дитина з алергією на арахіс має нижчу якість життя, ніж дитина з діабетом І типу. 

Хоча в обох випадках потрібна обережність щодо раціону, діти з алергією на арахіс повідомляли про більший страх перед настанням анафілактичної реакції та більшу тривогу з приводу їжі, особливо коли їдять не вдома і далеко від нього. Також вони виявляли більше страху перед потенційними небезпеками у своєму оточенні та почувалися більш обмеженими при фізичних навантаженнях.

Як же допомогти боротися зі стресом і тривогою, пов’язаними з харчовою та іншими видами алергії?

Потрібно пам’ятати, що харчова алергія дуже рідко ставала причиною смерті пацієнта. І майже в усіх випадках, коли людина гинула, вона не отримувала адреналін або отримувала його запізно. 

Психологи намагаються знайти способи підтримати дітей та батьків, аби ті могли навчитися безпечно жити з алергією та не піддавалися тривожним відчуттям.

Методи зменшення тривожності

Експерти з психічного здоров’я кажуть, що важливо почати ставитися до алергії як до норми життя з перших моментів після постановки діагнозу. Діти відчувають себе безпечніше і менше піддаються стресу, коли знають:

  •  про те, що у них алергія;
  •  про заходи, які повинні вжити самі;
  •  про дії, до яких вдаватиметься їхнє оточення у разі надзвичайних ситуацій. 

Все це дає дітям можливість змінити спосіб мислення з найгіршого сценарію на більш реалістичний, переконавшись, що вони діють обережно. 

Батьки в інтернеті зазвичай шукають групи людей з алергією для психологічної підтримки. Важливо, щоб свою групу підтримки мала й дитина. 

Говорити й розбивати страхи

Деякі зі способів, якими користуються психологи, передбачають знищення страхів дитини. На думку фахівців, заспокоюючи дитину словами, що все гаразд, дорослі втрачають можливість поговорити про небезпеку, з якою вона стикається. А також пояснити, що говорити про речі, що викликають тривогу, нормально і навіть добре.

Адже часто діти настільки занепокоєні своєю алергією, що не їдять у школі, не обіймають друзів або навіть не торкаються дверних ручок.

Подолати тривогу через планування раціону

Інші діти настільки нервують через алергію, що відмовляються їсти навіть продукти, до яких її не мають. Цей стан належить до ситуацій, що вимагають подолання.

Д-р Лінда Герберт з відділу алергії та імунології Національного медичного центру у Вашингтоні описала випадок, коли у хлопчика з алергією на горіхи та арахіс був діагностований синдром оральної алергії на персики та сливи. Внаслідок страху алергічних симптомів він почав відмовлятися їсти фрукти, овочі, сухарі та хліб. 

Доктор Герберт використовувала методи релаксації, щоб допомогти пацієнту подолати його страхи. Потім вона застосовувала методи розв’язання проблеми, щоб допомогти відрізнити безпечну їжу від тієї, що несе загрозу.

Вони створили два списки продуктів і місць, де хлопчик зазвичай їсть: наприклад, домівка, школа та ресторани.  Потім він класифікував їх, виходячи з того, наскільки загрозливими вважав.

Створивши план дій щодо надзвичайних ситуацій, хлопчик почав проробляти власний список, починаючи від найменш страшного пункту. Зрештою йому стало зручніше їсти продукти, яких він раніше уникав. Також віін став більш відкритим до їди в різних місцях.

Допомагає контролювати алергію і навчання дітей перевірці етикеток та інгредієнтів харчових продуктів.

Забезпечити обізнаність та контроль ситуації

Багато людей думають, що повністю підготували себе та свою дитину до надзвичайних ситуацій, але насправді їм може бракувати знань щодо декількох ключових питань. 

Наприклад, такі батьки не навчають вихователів вводити дитині адреналін. Не переконуються у тому, що вихователі повністю розуміють, чого їх навчили, і що їм зручно виконувати те, що від них вимагають.

Важливо переконатися і в тому, що друзі та вихователі дитини знають про її алергію та зможуть правильно використати автоматичний інжектор, якщо дитині стане погано.

Відверта розмова з дітьми допомагає побудувати їхню мережу безпеки.

Дитина повинна знати, що її вихователь, вчитель, друзі пройшли навчання заходам боротьби з анафілаксією. Ця інформація забезпечить їй психологічний комфорт і допоможе зменшити стрес і тривогу.

Нехай дитина бере відповідальність

Доки діти занадто маленькі, щоб нести за себе відповідальність, можуть допомогти браслети, наклейки або футболки з відповідними написами.

Коли дитина дорослішає, зазвичай у 9 або 10 років, вона здатна приймати деякі рішення самостійно, беручи на себе все більше відповідальності, аби захиститися від харчової алергії. Відтак можна дозволяти дитині скористатися новими можливостями, такими як шкільні вечірки або екскурсії, тощо. 

Надаючи дитині відчуття компетентності в молодому віці, ви допомагаєте їй зростати впевнено і комфортно. Вона стає більш схильною говорити про свою харчову алергію.

Дорослішаючи, дитина стає обізнанішою щодо небезпеки своєї алергії, включно із можливістю смерті. І це є нормальною частиною розвитку. Таке усвідомлення робить ще важливішим відчуття контролю над своєю хворобою.

Вам та дитині важливо усвідомити, що алергія — не страшна хвороба, а керована проблема.

Діти з харчовою алергією можуть робити все, що й будь-які інші, але просто повинні при цьому стерегтися певних продуктів. 

Позитивне мислення

Якщо тривожність стала великою проблемою для дитини чи сім’ї, не соромтеся звертатися до лікаря, досвідченого у боротьбі з харчовою алергією.

Дослідження також показують, що діти, які страждають на алергію, часто чуйніші та відповідальніші, ніж їх однолітки. 

Вони мають перевагу в подальшому житті, оскільки зіткнулися з негараздами в молодому віці та зростають, знаючи, як долати серйозні проблеми. Сенс у тому, щоб мінімізувати ризик для життя у таких дітей і навчити їх жити з цим ризиком.

Коментарі
Loading...