Родина букових: продуценти помірно алергенного пилку

1
954


бук лес

До родини букових (Fagaceae) належать лише дві рослини, які мають потенційно алергенний пилок, — дуб та бук. Проте, алергенність цього пилку помірна, не така висока, як у вільхи, берези та ліщини – представників родини березових.

Дуб

Дуб (Quercus L.) —могутнє дерево 20-50 м заввишки, з широкою кроною, міцними стовбуром та гілками. Його вигляд добре знайомий всім завдяки характерній формі лопатевого листя та насінню — жолудям.

Дуб цвіте від середини квітня на Півдні та до середини-кінця травня у Центрі України та на Півночі.

В Україні рід представлений дванадцятьма видами, серед яких найбільш розповсюдженим є дуб звичайний (Q. Robur L.). Зустрічаються також дуб пухнастий (Q. pubescens Willd.) та дуб скельний (Q. petraea (Mattuschka) Liebl.). Через цінну деревину дуб часто висаджують у лісництвах.

Дуб утворює велику кількість пилку, який може спричиняти алергію у місцях, де росте це дерево.

 Бук

Бук (Fagus sylvatica) – дерево до 40 м заввишки, яке утворює сильні, прямі та високі стовбури. Кора бука гладенька, сріблясто-сіра, пагони червонуваті, листки по краях опушені. Плід бука – два однонасіннєві горішки в одній вкритій щетиною коробочці. У великих кількостях ці плоди слабоотруйні через вміст щавлевої кислоти.

Цвіте бук приблизно тоді ж, коли й дуб – з середини квітня на півдні та до кінця травня – на півночі України, у Кримських горах та Карпатах.

Алергенність пилку помірна і його концентрації на територіях, де бук висаджується штучно, як правило, низькі. Проте пилок бука має перехресну алергенність із пилком найближчого свого родича — дуба та інших дерев порядку букоцвіті.

Основний ареал бука – Східна, Центральна та Південна Європа. В природі в Україні зустрічається лише в Карпатах, на Закарпатті та у Прикарпатті. На решті території країни бук висаджують у ботанічних садах та парках.