Передбачити напад астми допоможуть оксид азоту та еозинофіли

0 1 106

Ще декілька десятиліть тому діагноз «астма» автоматично означав безліч обмежень. Сьогодні ж люди, що мають це захворювання, ведуть активний спосіб життя, подорожують та займаються спортом. Але все це можливо завдяки постійному контролю бронхіальної астми, зниженню кількості й важкості її нападів, що навіть можуть бути смертельними. А передбачити напад астми допоможуть показники оксиду азоту у видиху та рівень еозинофілів у крові.

Саме запровадження шкали ризику для прогнозування нападів бронхіальної астми (БА) на підставі показників кількості еозинофілів та оксиду азоту є основною метою поточних керівних принципів Глобальної ініціативи щодо астми (GINA). Ця міжнародна організація розробляє медичні настанови для вдосконалення лікування БА.

Еозинофіли як маркери нападу астми

Еозинофіли являють собою різновид білих клітин крові, тобто лейкоцитів. Їхній підвищений вміст у крові — еозинофілія — розцінюється як маркер патологічних змін в організмі. При цьому найчастіше причиною збільшення кількості еозинофілів, яка у нормі не перевищує 5 %, стають алергічні реакції різного походження.

А оскільки алергія є однією з причин розвитку астми, еозинофілія характерна і для цього хронічного захворювання дихальних шляхів. 

Зокрема, при еозинофільній астмі відбувається підвищення кількості еозинофілів у дихальних шляхах. А просочення крізь бронхіальні стінки активованих еозинофілів ушкоджує епітелій дихальних шляхів. 

Як з`ясували британські вчені, рівень еозинофілів у крові є маркером нападу захворювання. При цьому напад визначається як епізод гострої астми, що вимагає лікування системними стероїдами протягом трьох або більшої кількості днів.

Про наближення загострення може свідчити миттєве підвищення рівня еозинофілів або їхня висока кількість в останні 12 місяців.

Підвищення рівня азоту у видиху — ще один маркер астми

Ще один маркер БА — підвищення рівня оксиду азоту (NO) у видиху людини. 

Оксиду азоту належить ключова роль практично у всіх аспектах функціонування легенів, включаючи респіраторні захворювання. Тому хворим на бронхіальну астму властивий видих з високим вмістом оксиду азоту. 

Завдяки бактерицидним та цитотоксичним ефектам NO захищає організм. Водночас цей газ може виступати як прозапальний медіатор й підвищувати схильність пацієнта до розвитку надчутливості бронхіальних рецепторів — гіперреактивності дихальних шляхів. При цьому стані навіть незначні подразники здатні спровокувати бронхоспазм. 

Але у природних фізіологічних умовах оксид азоту діє як слабкий посередник розслаблення гладкої мускулатури, запобігаючи гіперреактивності бронхів. 

Оксид азоту утворюється в епітелії дихальних шляхів, а звідти потрапляє у видих людини. Відтак рівень вмісту NO у повітрі, що видихається, вчені  вважають ефективним методом діагностики астми. 

А ще — показником реакції організму на протизапальне лікування, під впливом якого кількість NO знижується

З огляду на це  FeNO — методика вимірювання рівня оксиду азоту у видиху — все ширше застосовується лікарями для коректної діагностики та контролю дієвості лікування астми.

Тригери нападу астми

Що стосується факторів, що сприяють розвитку нападу астми, то, за визначенням GINA, до них належать: 

Окрім цього, напад астми може статися внаслідок фізичного навантаження. Наприклад, занять спортом або інтенсивної праці на дачі чи городі. 

Як уникнути нападів БА

Утім, погіршення стану людини, що страждає на астму, можна уникнути. Насамперед шляхом адекватного контролю БА. Як не дивно це звучить, але коронавірусна пандемія сприяла покращенню контролю астми

  • На зміну традиційним візитам до алергологів прийшли консультації в телефонному та онлайн-режимі. 
  • А використання портативних приладів контролю швидкості видиху та можливість передавати отримані дані лікареві в електронному режимі забезпечили кращий моніторинг симптомів захворювання. 

Відтак пацієнти з астмою та їхні близькі отримали можливість терміново проконсультуватися з лікарем у разі погіршення стану хворого.

А можливість передбачити напад астми та контролювати БА зараз критично важлива. Адже, неконтрольована хвороба ризик виникнення анафілаксії внаслідок вакцинації від коронавірусу.

Рекомендуємо прочитати: Гормональні контрацептиви можуть знизити ризик виникнення астми у жінок 

Коментарі
Loading...