Гормональні контрацептиви можуть знизити ризик виникнення астми у жінок 

0 1 185

Вчені припускають, що жінки, які приймають протизаплідні засоби, мають нижчий ризик розвитку бронхіальної астми (БА). Як вважається, це викликано тим, що контрацептиви зменшують синтез певних гормонів, пов’язаних з розвитком БА. Це явище може пояснити, чому частота виникнення астми у жінок збільшується після досягнення ними статевої зрілості.

Гормональні контрацептиви, а саме протизаплідні таблетки, можуть зменшити ризик виникнення астми у жінок репродуктивного віку.

Про це свідчить нове дослідження, у якому вчені проаналізували дані протікання БА у понад півтора мільйона жінок.

Дослідники дійшли висновку, що учасниці дослідження, які використовували гормональні контрацептиви у вигляді таблеток, пластирів або ін’єкцій, мали нижчий ризик розвитку астми, ніж їхні однолітки, які не застосовували такі засоби.

У дитинстві астма частіше зустрічається у хлопчиків, ніж у дівчаток. Але починаючи з періоду статевого дозрівання ситуація змінюється. Відтоді серйозніші симптоми БА частіше зустрічаються у жінок, ніж у чоловіків.

Дослідники не виключають, що причиною цього явища можуть бути жіночі статеві гормони.

Адже наукові дослідження виявили, що у період статевого дозрівання, приблизно з 14-літнього віку, у хлопчиків починають знижуватись прояви симптомів астми. В той час як з початком періоду статевої зрілості у дівчаток (приблизно в 10 років) симптоматика астми починає зростати.

І логічно було припустити, що в патогенезі астми відіграють важливу роль саме статеві гормони.

Виникнення астми та гормони

Відтак, на думку авторів дослідження, кожна подія, що стосується гормональних змін в жіночому життєвому циклі, пов’язана з відмінностями в клінічних проявах астми. Такими подіями лікарі вважають початок менструації, менструацію, вагітність та початок менопаузи.

Зокрема, вже доведено, що під час менструації у деяких жінок погіршуються симптоми астми. Вважається, що це відбувається через коливання рівня естрадіолу та прогестерону в організмі.

Гормональні контрацептиви пригнічують вироблення ендогенних статевих гормонів. Відтак вони можуть сприяти поліпшенню клінічних проявів астми.

В ході дослідження вчені спостерігали за більш ніж 500 000 британських жінок віком від 16 до 45 років в період з 2000 по 2016 роки.

За цей час на астму захворіло трохи більше ніж 25 000 жінок.

Дослідники скорегували дані, щоб врахувати такі фактори, як ожиріння і куріння.

Також вони встановили, що у жінок, які використовували гормональні контрацептиви, ризик розвитку астми виявився на 30 % нижчий, ніж у тих, хто їх не використовував. 

Науковці також повідомили, що ризик розвитку астми був нижчим у жінок, які довше використовували гормональні контрацептиви.

Але нічого дивного у таких результатах вчені не бачать. Адже добре відомо, що гормональні зміни мають великий вплив на опасисті клітини (базофіли). А ці, своєю чергою, є імунними клітинами — ключовими регуляторами виникнення астми та алергії в організмі.

А тому алергічні реакції й напади астми частіше проявляються під час менструального циклу. 

Своєю чергою, на базофіли впливає й жіночий гормон естроген. Ось чому збільшення проявів астми спостерігається після статевого дозрівання, під час менструації, а іноді й під час вагітності.

Відтак дівчатка з більшою ймовірністю починають хворіти на астму після статевого дозрівання, ніж до нього. 

Гормональні методи лікування БА

Гендерна різниця при астмі є серйозною проблемою, яка потребує подальшого вивчення. Адже роль естрогену у патогенезі БА ще недостатньо вивчена. І наразі лікування астми не включає терапію, пов’язану зі статевими гормонами.

В залежності від важкості перебігу захворювання використовуються інгаляційні кортикостероїди в поєднанні з іншими ліками, такими як інгаляційні бронходилятатори.

При важчій астмі лікар може додати до плану лікування БА ін’єкційні засоби, а саме біопрепарати. Вони інактивують молекули імунної системи, що викликають астму. На жодний з цих лікарських засобів статеві гормони істотно не впливають.

Втім, вчені вважають, що спрощувати нинішнє розуміння астми поки що не варто. Адже бронхіальна астма — це надзвичайно неоднорідне захворювання, при якому спостерігаються складні взаємодії між факторами внутрішнього середовища організму і їх взаємним впливом. І статеві гормони, ймовірно, — лише один з багатьох факторів, який може вплинути на виникнення астми й важкість її перебігу.

Отже, не можна концентруватися лише на одній з теорій про те, що викликає або погіршує контроль БА. Так легко залишити поза увагою інших пацієнтів та інші фактори, що впливають на перебіг астми.

Гормони та астма — питання ще потребує вивчення

Дослідники стверджують, що взаємозв’язок між гормональними контрацептивами та астмою слід додатково вивчити в клінічних випробуваннях, щоб побачити, чи досягаються ті ж результати в контрольованих умовах.

Також вони кажуть, що поточні результати дослідження не тягнуть за собою ніяких змін в рекомендаціях з лікування астми.

Втім, використання терапії БА, пов’язаної зі статевими гормонами, все ж можливе. У тому разі, якщо сьогоднішні висновки будуть підтверджені іншими незалежними та якісними дослідженнями. 

Хоча лікарі вже бачать можливі ускладнення від такої гормональної терапії. Найбільш значним з яких, як вважається, буде ризик виникнення тромбів.

Отже:

Сучасні варіанти лікування астми можуть виявитись набагато безпечнішими, ніж застосування з цією метою гормональних контрацептивів.

Адже гормональні препарати не позбавлені побічних ефектів і ризиків, таких як вже згадане утворення тромбів, а також збільшення ваги і порушення настрою.

А сучасні лікарські засоби, які контролюють астму, набагато безпечніші та позбавлені цих побічних ефектів.

 

Коментарі
Loading...