Інгалятор чи небулайзер: яке лікування краще при астмі, пневмонії та ХОЗЛ

0 2 049

Для більшості людей процес дихання проходить непомітно. Вони й не замислюються над тим, що дихають. А от пацієнтам з респіраторними захворюваннями, такими як астма і хронічне обструктивне захворювання легенів (ХОЗЛ), пощастило менше. Щоб вільно дихати,  їм зазвичай потрібне лікування. А для нього необхідний інгалятор чи небулайзер. 

У кожного з цих двох способів лікування є переваги та недоліки. Та використовувати обидва пристрої можна виключно за приписом лікаря. Він обирає не лише спосіб, а й дієву речовину, встановлює її дозування для пацієнта. 

Наприклад, інгалятор — портативний пристрій. Фактично це невеликий балончик, у якому під тиском міститься лікарський засіб. 

Якщо натиснути на спеціальний клапан, інгалятор випускає ліки в аерозольній формі в рот. Існують також назальні інгалятори, що вприскують ліки у ніс.

У небулайзері використовується повітряний компресор, який розпорошує лікарську речовину на надмалі частинки. Цим він сприяє їх кращому проникненню у дихальні шляхи та засвоєнню. 

Деякі небулайзери необхідно підключати до електромережі, інші переносні й працюють від батарейок.

Хоча багато респіраторних захворювань добре піддаються лікуванню як інгаляторами, так і небулайзерами, у певних випадках потрібно надавати перевагу одному з цих засобів. І, знову ж таки, визначити, що краще підійде саме вам і у якому випадку, може лише лікар.

Лікування астми

Лікування бронхіальної астми зазвичай складається з двох частин. Перша передбачає застосування при загостреннях ліків швидкої дії. Друга — профілактичне лікування для уникнення цих загострень.

Найпоширенішим препаратом, який використовується для лікування астми, є сальбутамол. Це препарат короткої дії, який забезпечує майже миттєве полегшення під час нападу недуги. Його можна ввести через інгалятор або небулайзер.

Небулайзери та астма

При використанні небулайзера, як правило, потрібно дихати через маску протягом 5-10 хвилин. Це може бути проблемою для маленьких дітей, яким складно всидіти на місці. 

Але якщо вони не будуть спокійно сидіти під час процедури або недостатньо довго дихатимуть через маску, то можуть не отримати достатню дозу ліків.

Інгалятори та астма

Використання інгалятора займає менше ніж 30 секунд. Він також компактніший за розміром, його легше переносити і йому не потрібна електроенергія. 

Однак дослідження показали, що до 92 % людей, які страждають на астму, неправильно використовують інгалятор. Тобто не отримують потрібну їм дозу ліків. 

Іноді ситуацію можна виправити за допомогою спейсера. Це допоміжний пристрій для інгаляції, камера якого служить проміжним резервуаром для переведення ліків у стан аерозолю. Ліки з балончика інгалятора надходять у спейсер, а потім вдихаються пацієнтом.

Хоча небулайзери простіші у використанні, деякі дослідження показують, що діти віддають перевагу використанню інгаляторів зі спейсерами. І це збільшує шанси маленьких пацієнтів отримати правильну дозу ліків. Навіть немовлята можуть користуватися інгалятором зі спейсером або небулайзером з маскою.

Серед цих двох видів лікування використання інгалятора зазвичай є дешевшим.

Інші методи лікування астми

У важких випадках астми можна застосовувати лікування біологічними препаратами, а також бронхіальну термопластику. Вона передбачає термічний вплив на стінки дихальних шляхів за допомогою радіочастотної енергії. Процедура дозволяє коригувати звуження дихальних шляхів шляхом зменшення надлишкового об’єму гладких м’язів

Полегшенню також можуть сприяти дихальні вправи.

Лікування ХОЗЛ

До хронічних обструктивних захворювань легень належить група запальних патологій, при яких обмежується надходження в легені повітря. Емфізема і хронічний бронхіт є двома найбільш відомими станами при ХОЗЛ.

Бронходилятатори й кортикостероїди – дві поширені групи препаратів, що застосовуються при лікуванні ХОЗЛ. Бронходилятатори відкривають дихальні шляхи. Кортикостероїди зменшують запалення. Їх часто використовують разом.

І бронходилятатори, і кортикостероїди можна приймати через інгалятор або небулайзер. Хоча деякі дослідження припускають, що небулайзери можуть бути ефективнішими при лікуванні симптомів ХОЗЛ, немає достатніх доказів щодо переваг одного методу перед іншим.

Втім, є й деякі дані про те, що поєднання ранкового і вечірнього використання небулайзера з денним використанням інгалятора може бути кращим варіантом лікування ХОЗЛ. 

Інші методи лікування ХОЗЛ:

  • киснева терапія,
  • програми легеневої реабілітації,
  • в деяких важких випадках — операція.

Лікування при пневмонії

Пневмонія — це прояв легеневої інфекції, яка викликається бактеріями, вірусами чи грибами. Хоча в більшості випадків пневмонію можна лікувати за допомогою постільного режиму, антибіотиків або безрецептурних засобів, деякі її випадки потребують госпіталізації. 

Якщо ви госпіталізовані з пневмонією, вам можуть призначити курс лікування з використанням небулайзера.

Вибір лікування хвороб дихальних шляхів 

Вибираючи лікування, порадьтеся з лікарем, щоб знайти те, що найкраще підійде як для вашого стану, так і для способу життя. Важливо враховувати побічні ефекти, вимоги до обслуговування пристроїв та ефективність кожного варіанта терапії.

Побічні ефекти при лікуванні хвороб органів дихання

Побічні ефекти при лікуванні дихальних шляхів зазвичай пов’язані з дією ліків, а не зі способом лікування.

Наприклад, сальбутамол може викликати:

Однак при прийманні через інгалятор сальбутамол може мати меншу кількість побічних ефектів.

Інгалятори часто використовуються в екстрених випадках, тому що ліки, введені з їх допомогою, діють швидше.

Перед тим, як почати лікування, дізнайтеся у лікаря про можливі побічні ефекти лікарських засобів. Він може дати пораду щодо зменшення побічних дій.

Вимоги до обслуговування небулайзера та інгалятора

Щоби небулайзери та інгалятори правильно працювали, їх потрібно регулярно чистити. Кожен з пристроїв має свою інструкцію з експлуатації: правила чищення, а також вимоги до зберігання. 

Деякі інгалятори та небулайзери необхідно зберігати лише в певних температурних діапазонах.

Також важливо перевіряти термін придатності пристроїв. Як правило, інгалятор чи небулайзер має прослугувати близько року, перш ніж потребуватиме заміни.

Ефективність пристроїв

Отже, небулайзери та інгалятори зазвичай дуже ефективні при лікуванні респіраторних захворювань. 

Якщо інгалятор використовується правильно, він такий же ефективний, як і небулайзер. Однак багато людей користуються цими пристроями неправильно, що робить їх менш ефективними. 

Переконайтеся в тому, що ви правильно зрозуміли, як використувати інгалятор чи небулайзер, перш ніж брати їх додому.

У разі сумнівів в ефективності використання будь-якого з пристроїв проконсультуйтесь зі своїм лікарем. Тим більше, що в сучасних умовах не рекомендують рутинно застосовувати небулайзер — через ризик розповсюдження інфекції при його використанні.

 

Коментарі
Loading...