6 помилок у використанні небулайзера

0 4 685

Що таке небулайзер? Це пристрій для безпосереднього введення лікарських препаратів у дихальні шляхи.

Небулайзер призначений для людей з астмою або іншими обструктивними захворюваннями легенів. Прилад перетворює рідкі ліки на пар, який людина може вдихати через маску або мундштук. Ліки, прийняті таким чином, потрапляють прямо до дихальних шляхів й діють там, де це необхідно. 

Правильна техніка інгаляцій — запорука успішного лікування обструктивних патологій легенів. Але, використовуючи небулайзер, пацієнти нерідко припускаються помилок. 

Розберемося, як їх уникнути.

⛔ Помилка 1: використання мундштука, а не маски для інгаляцій у дітей молодшого віку 

Дуже важливо використовувати у дітей до 5 років саме маску. Причина в тому, що малюки не завжди можуть дотримуватися правильної техніки інгаляції й зробити вдих ротом, як того вимагає мундштук. 

Саме маска допоможе забезпечити оптимальну концентрацію ліків для купірування запального процесу в нижніх дихальних шляхах у маленьких дітей.

⛔ Помилка 2: маска окремо, дитина окремо 

При правильній техніці інгаляції маска повинна щільно прилягати до обличчя дитини. Інакше ефективність процедури знижується. 

Звичайно, забезпечити правильну техніку інгаляції у дітей молодшого віку досить складно, але це необхідно.

⛔ Помилка 3: використання розчинів, не призначених для небулайзера

 Розчини для небулайзерної терапії завжди випускаються у формах, що забезпечують їх стерильність: в небулах або ампулах. Нестерильні розчини використовувати не можна. 

Необхідно використовувати тільки препарати, на яких зазначено, що вони підходять для небулайзерної терапії. Але для інгаляції часто використовують мінеральну воду, в стерильності який не можна бути впевненим. 

Більш того, не існує підтвердження ефективності лужного розчину в лікуванні патології легенів, а тому мінеральну воду не варто використовувати для інгаляцій. Її потрібно пити. 

Те ж стосується соди: додавання її у воду якраз і створює лужний розчин, ефективність дії якого науково не доведена.

Також не існує підтверджень ефективності використання для небулайзера антисептиків, наприклад декаметоксина. Навіть більше — вони можуть викликати опіки слизової.

Категорично заборонено використовувати для небулайзерної терапії масляні розчини, відвари трав, препарати системної дії. 

Внаслідок використання масляних розчинів на стінках бронхів і альвеол осідає масло, що порушує газообмін. Це може призвести до дуже тяжких наслідків, наприклад, масляної пневмонії або набряку легень. 

Частинки трав і квітів з їх відварів також можуть глибоко осідати у дихальних шляхах. 

Пам’ятайте: якщо вдома є небулайзер і потрібно терміново його застосувати, краще використовувати звичайний фізрозчин. Так шанси нашкодити будуть мінімальними.

⛔ Помилка 4: порушення часу інгаляції та кількості розчину

Час інгаляції безпосередньо залежить від швидкості розпилення розчину і швидкості подачі аерозолю, а також від кількості розчину в ньому. Процедура в середньому повинна тривати 1015 хвилин. 

Середній об’єм розчину, який використовується за цей час, 4-6 мл. Тому не можна лити в інгалятор менше ніж 4 мл розчину. 

Для визначення часу інгаляції та точної кількості необхідного для однієї процедури розчину треба керуватися інструкцією до небулайзеру (або приписом лікаря) і не порушувати їх. Всі ці параметри впливають на ефективність інгаляції.

Помилки 5: спільні маска або мундштук для всієї родини

Не рекомендується робити інгаляцію через одну й ту ж маску або мундштук всією родиною. Перед кожною процедурою маска, мундштук та інші приналежності небулайзера повинні бути продезінфіковані методом, передбаченим інструкцією до приладу.

Але краще, щоб кожен член родини мав індивідуальний набір аксесуарів до інгалятора. Адже верхні дихальні шляхи людини в нормі містять власний мікробіом, тобто комплекс мікробів. 

Вдихання розчину, забрудненого мікробними агентами попереднього користувача, здатне викликати розвиток пневмонії та інших захворювань у наступного.

Особливо коли йдеться про використання одного небулайзера та насадок до нього дорослими і дітьми. 

У дорослих мікробіом, як правило, і більш комплексний, і може містити більше патогенної флори. Внаслідок загального використання трубки, маски, мундштука та іншого приладдя патогенна флора може передатися дитині. 

⛔ Помилка 6: скасовувати інгаляції при підвищеній температурі тіла

Дрібнодісперсний пар, який утворює компресорний небулайзер, має кімнатну температуру. Інгаляції з використанням приладу не підвищують температуру тіла, на відміну від парових процедур. 

Навіть більше: необґрунтоване скасування інгаляцій може призвести до посилення набряку слизової та бронхоспазму і, як наслідок, — до дихальної недостатності. 

Коментарі
Loading...