Як змінити своє життя, щоб впоратися з важкими симптомами астми 

0 1 141

5 травня світ відзначає Всесвітній день астми. У 2020-му у цей день Європейське респіраторне товариство закликало людей, які страждають на цю недугу, продовжувати застосовувати призначені їм препарати. Адже вони допомагають контролювати симптоми астми. А це, своєю чергою, зменшує ризик виникнення важких ускладнень COVID-19

Контроль симптомів хвороби є ключовим питанням для людей з бронхіальною астмою (БА) не тільки під час вірусних пандемій. Адже саме ефективність управління симптомами астми багато в чому визначає якість життя пацієнтів із цим захворюванням.

Сьогодні ми пропонуємо вашій увазі чотири кроки, які варто зробити, щоб значно покращити життя з астмою.

Що таке контроль астми

Знайти підходи до хвороби, зрозуміти її та почати контролювати буває легко не завжди. Та й визначення питання контролю астми також потребує роз’яснення.

Існує загальний набір критеріїв, які лікарі використовують, щоб визначити, чи знаходиться астма пацієнта під контролем. Проблема в тому, що при важкій БА це може виглядати інакше, ніж при легкій і помірній формах недуги.

Документи Глобальної ініціативи проти астми (GINA) визначають критерії належного контролю БА. Вважається, що людина спроможна контролювати симптоми астми, якщо за останні 4 тижні:

  • Прояви хвороби відсутні або виникають не чарстіше двох разів на тиждень.
  • Людина не прокидається вночі або рано вранці через симптоми БА.
  • Немає потреби у препаратах невідкладної допомоги частіше, ніж двічі на тиждень.
  • Пацієнт не відчуває обмежень фізичної активності, пов’язаних з астмою, на роботі, в школі, вдома та ін.

Втім, астма не протікає у всіх однаково. А важка форма хвороби вимагає своїх параметрів контролю. Наприклад,

якщо вам потрібний рятувальний інгалятор в середньому більше ніж тричі на тиждень і у вас спостерігаються певні симптоми БА у більшість днів, це означає, що ваша астма не контролюється. 

Ось чому ви разом з лікарем повинні встановити, що контроль астми означає саме для вас. У випадку із важкою астмою важливо усвідомити, що остаточний контроль захворювання буде виглядати дещо інакше, ніж у тих, у кого спостерігаються легші його форми.

Ось чотири зміни, які доводиться зробити у своєму житті людині з важкою астмою. Ці заходи дозволяють керувати симптомами та перевести астму у контрольований стан.

1. Часто змінювати ліки, щоб підібрати їх найкращу комбінацію

Найважливішим моментом у тому, щоб контролювати симптоми астми, є підбір найкращої комбінації ліків саме для вас.

Адже перебіг астми різний у кожної людини. І кожен по-різному реагує на ліки. До того ж існує велика кількість різних доступних препаратів. А тому важливо поговорити зі своїм лікарем, щоб з’ясувати, які з них найефективніші саме для вас.

Можливо, вам доведеться підбирати ліки місяць або два, щоб вони почали ефективно діяти. Тому ключовою тут є саме наполегливість. 

Майте на увазі: мета полягає в тому, щоб знайти комбінацію ліків, яка працюватиме найкраще. Так можна підібрати найнижчі можливі дози препаратів, які працюватимуть з найвищою ефективністю.

2. Змінити навколишнє середовище

Внесення змін до вашого навколишнього середовища може бути корисним кроком для управління астмою.

Якщо маєте алергічну астму

Коли ваша БА супроводжується алергією, зокрема, на пилових кліщів, потрібно подбати про елімінацію алергенів з вашого довкілля. Наприклад, придбати гіпоалергенну постіль, що не викликає симптомів алергії і астми. В тому числі – пилозахисний чохол для матраца

Також доведеться прибрати з кімнати килим, який, можливо, і знаходився там цілу вічність.

У тих, хто має алергію до домашніх тварин, допомогти диханню може утримання улюбленця якомога далі від спальні.

Якщо у вас алергія на пилок і ви приходите додому з вулиці, допоможуть приймання душу і переодягання.

Розробити план заходів також можна разом із алергологом. Адже алергію до пилку, пилових кліщів чи домашніх тварин можна вилікувати. Для цього застосовується метод алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ).

Її ще називають алергенною імунотерапією (АІТ). Після проходження курсу такого лікування алергія зазвичай відступає на багато років, або й назавжди.

Для того, щоб лікування було ефективним, для нього потрібно застосовувати й препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek, доступні в Україні.

А підібрати оптимальний для вас курс АІТ може лише лікар.

Якщо астма неалергічна

Тим, у кого неалергічна БА, потрібні інші заходи. Оскільки неалергічними  тригерами астми можуть бути: 

Звісно, що таких чинників уникнути важче. 

Виняток можуть становити хіба що ароматичні продукти. Відтак поради фахівця у цьому випадку стануть не менш доречними, ніж при астмі алергічній.

3. Нові захворювання, які можуть допомогти у контролі астми

Це звучить дещо незвично. Втім, і з астмою стаються випадки, які можна описати старим прислів’ям «Немає лиха без добра». 

Наприклад, коли тригером астми є гормональні коливання, що супроводжують менструації. Зменшити ці коливання, а відтак полегшити симптоми БА, можуть оральні контрацептиви. Такі випадки науці відомі.

Втім, вирішувати питання приймання таких ліків, у тому числі для профілактики астми, можна лише зі своїм гінекологом.

4. Розуміння свого стану та постійне навчання

На жаль, важка БА може бути хитрою. Є багато факторів, які ви, можливо, повинні враховувати, щоб контролювати симптоми важкої астми. Ось кілька тем для обговорення з лікарем.

Зміна лікування 

Чи з’явилися нові методи лікування, які можуть вам допомогти? Чи є нові методики чи ліки, про які ви ще не знаєте і які могли б вам добре підійти зараз? 

Сюди можна віднести інноваційні інгаляційні препарати, алерген-специфічну імунотерапію та нові біологічні препарати, які активно розробляються для контролю астми.

Підтвердіть свій діагноз

Нещодавнє дослідження показало, що близько третини людей, яким лікар діагностував астму,  насправді можуть її не мати. У деяких випадках виявляються приховані стани, такі як дисфункція голосових зв’язок або проблеми з серцем. В інших випадках симптоми можуть бути в стадії ремісії. 

Повторне проведення вашим лікарем функціональних легеневих тестів або інших контрольних випробувань, які б підтвердили, що ви правильно лікуєте астму, і дійсно маєте цей стан, може бути важливим.

Якщо діагноз підтверджено, ви здатні самостійно контролювати симптоми астми вдома, допомагаючи тим і собі, й лікарю. Це можна робити за допомогою нового революційного пристрою — пікфлоуметра

Він маленький та легкий в управлінні. Під’єднується до смартфона, який автоматично записує дані вимірювань. 

Це саме той приклад, коли навчання новим технологіям щодо контролю вашої недуги може принести відчутний результат. А також — психологічне заспокоєння. Адже тепер свою астму контролюєте саме ви і у будь-який момент.

Враховуйте інші стани

Інші стани, які у вас є, можуть ускладнити контроль над астмою. Деякі з тих, що їх прояви можуть бути схожими на астму: 

  • тривожність
  • дисфункція голосових зв’язок, 
  • кислотний рефлюкс, 
  • гіперчутливий пневмоніт. 

Вони відомі як маскувальники астми. Крім підтвердження діагнозу БА, обговоріть зі своїм лікарем інші можливі захворювання.

Обізнаність щодо астми

Іноді свіжий погляд може мати велике значення. На додаток до відвідування лікаря ви можете постійно отримувати актуальну освітню інформацію щодо життя з астмою. 

Дізнаватись її можна у свого доктора, а також у відповідних пацієнтських організаціях. Надійним та легкодоступним джерелом щодо нових питань у контролі астми є й сайт «Все про алергію».

Отже:

Астма різна для всіх, але важку форму захворювання може бути особливо складно контролювати. Кращий спосіб контролювати симптоми астми — працювати з нею й над собою. Та не переставати прагнути кращого.

Навіть якщо ваші симптоми засмучують вас зараз, важливо втілювати зміни, які поліпшать якість вашого життя. Вносьте їх поступово, але наполегливо. 

І може так статись, що у світі з’явиться нове лікування, яке змінить ваше життя з астмою на краще назавжди.

 

Коментарі
Loading...