Як лікувати астму, спричинену холодом

0 2 496

Чи пов’язані астма та холод?

Якщо у вас астма, ви можете помітити, що на її симптоми впливає пора року. Коли температура падає, прогулянка на вулиці може значно ускладнювати дихання. А вправи на холоді швидко можуть викликати такі симптоми, як кашель і хрипи.

Але нападам астми, спричиненої холодом, можна запобігти.

Який саме зв’язок між холодною погодою та астмою?

Коли у вас астма, дихальні шляхи (бронхи) набрякають і запалюються, а м’язи спазмуються  у відповідь на певні подразники. Крізь набряклі та спазмовані дихальні шляхи не може пройти достатня кількість повітря. Ось чому людям, які страждають на астму, часто важко нормально дихати.

Зима – особливо важкий час для людей з астмою. Китайське дослідження 2014 року показало, що в зимові місяці кількість звернень астматиків до лікаря збільшується. 

А в холодному кліматі на півночі Фінляндії до 82 % людей з астмою відчували задишку, коли займалися фізичними вправами у холодну погоду.

Коли ви тренуєтесь, організм потребує більше кисню, тому дихання пришвидшується. Часто ви дихаєте ротом, щоб вдихнути більше повітря. 

Але ж у носі є кровоносні судини, які нагрівають і зволожують повітря до того, як воно досягне ваших легенів. Повітря ж, яке прямує до них безпосередньо через рот, залишається холодним і сухим.

Фізичні вправи на вулиці в холодну погоду пришвидшують проходження холодного повітря вашими дихальними шляхами. Це також збільшує вірогідність нападу астми.

Чому холодне повітря викликає симптоми астми?

Астма та холодне повітря пов’язані внаслідок кількох факторів.

  • Холодне повітря сухе. Дихальні шляхи вистелені тонким шаром рідини. Коли ви вдихаєте сухе повітря, ця рідина випаровується швидше, ніж встигає утворитися нова. 

Сухі дихальні шляхи стають подразненими й набряклими, що погіршує симптоми астми. Холодне повітря також змушує ваші дихальні шляхи виробляти речовину під назвою гістамін — саме його організм продукує під час контакту з алергеном. Гістамін може брати участь у розвитку хрипів та інших симптомів астми.

  • Холод збільшує слизоутворення. Ваші дихальні шляхи також вистелені захисним шаром слизу. Він допомагає видаляти шкідливі й непотрібні часточки, що потрапили у дихальні шляхи. 

У холодну погоду організм виробляє більше слизу, але він густіший та більш в’язкий, ніж зазвичай. Зайвий слиз робить вас більш чутливим до застуди чи іншої інфекції.

  • Коли холодно, ви частіше хворієте або перебуваєте в приміщенні. Застуда, грип та інші респіраторні інфекції, як правило, поширюються протягом зимових місяців. Ці інфекції можуть запускати симптоми астми

Холодне повітря змушує вас більше знаходитись у приміщенні, а там є пил, можуть бути спори грибів та лупа домашніх тварин. Ці алергени викликають симптоми астми у деяких людей.

Які застережні заходи потрібні людям з астмою? 

Переконайтесь ще до приходу зими, що ваша астма знаходиться під контролем. Зверніться до лікаря, щоб він розробив план контролю астми. Надалі приймайте ті медикаменти, які призначив лікар. 

Ви можете приймати лікарські засоби щодня (ЛЗ для тривалого контролю) або лише тоді, коли вам це потрібно (ЛЗ для швидкого полегшення).

Ліки для тривалого контролю — препарати, які ви приймаєте щодня для боротьби з симптомами астми. До таких ЛЗ належать:

  • інгаляційні кортикостероїди, такі як флутиказон; 
  • бета-агоністи тривалої дії, такі як сальметерол. Бета-агоністи тривалої дії завжди застосовуються разом з інгаляційними кортикостероїдами.
  • лейкотрієнові модифікатори, такі як монтелукаст (Singulair).

Ліки для швидкого полегшення — препарати, які ви приймаєте лише тоді, коли вам це необхідно. Наприклад, перед фізичними вправами на холоді.

Як можна уникнути нападів астми на холоді?

Щоб запобігти нападам астми, намагайтеся залишатися в приміщенні, коли температура на вулиці знижується, особливо якщо вона нижча за — 12,2 °C.

Якщо доведеться виходити на вулицю, прикрийте ніс і рот шарфом, щоб зігрівати повітря, перш ніж вдихати його.

Ось ще кілька порад:

  • Пийте взимку більше рідини. Вона може розріджувати слиз у легенях, а отже, зайві часточки видалятимуться легше.
  • Намагайтеся уникати контакту з людьми, які мають явні ознаки застуди.
  • Зробіть вакцинацію проти грипу.
  • Постійно пилососьте і витирайте пил у вашому будинку, щоб видаляти алергени
  • Щотижня періть простирадла та ковдри в гарячій воді, щоб позбутися пилових кліщів

Ось кілька способів запобігти нападам астми, коли ви займаєтесь фізичними вправами на вулиці в холодну погоду:

  • Проконсультуйтесь зі своїм лікарем щодо використання інгалятора за 15—30 хвилин перед фізичними вправами. Це допоможе зняти спазм у дихальних шляхах, щоб ви могли легше дихати. Обов’язково беріть з собою інгалятор, бо напад  астми можливий завжди.
  • Розминайтеся не менше 10—15 хвилин, перш ніж почати тренування.
  • Надіньте шапку-маску або натягніть шарф на обличчя, щоб зігрівати вдихуване повітря.

Що ще може спричинити  напад?

Холод — лише один із багатьох тригерів астми.

Інші чинники, які можуть викликати ваші симптоми:

  • тютюновий дим; 
  • сильні аромати;
  • алергени, такі як пилок, спори грибів, пилові кліщі та лупа тварин;
  • фізичні вправи;
  • стрес;
  • бактеріальні або вірусні інфекції.

Які симптоми нападу астми?

Ви зрозумієте, що у вас напад астми, коли відчуєте такі симптоми:

  • задишку;
  • кашель;
  • хрипи;
  • біль або скутість у грудях;
  • утруднення мовлення.

Що ви можете зробити, якщо у вас напад астми?

Якщо ви починаєте хрипіти або відчуваєте задишку, застосовуйте план дій при астмі, який розробили зі своїм лікарем.

Якщо симптоми настільки сильні, що ви не можете говорити, прийміть свій препарат для швидкого полегшення і негайно зверніться до лікаря. Можливо, вам доведеться залишатися під його наглядом, поки дихання не стабілізується.

Що в підсумку для людей, які страждають на астму?

Якщо у виникненні ваших симптомів астма та холодна погода пов’язані безпосередньо, напад недуги повинен вщухати, як тільки ви зайшли з вулиці та прийняли ліки.

Коли ж симптоми не покращуються або, схоже, погіршуються, навіть коли ви перебуваєте не на холоді, можливо, доведеться звернутися до лікаря, щоб переглянути ваш план дій при астмі. Лікар може порекомендувати заміну ліків або знайти інші стратегії управління вашим станом.

Коментарі
Loading...