Про лікування астми

0 2 643

Чи можна вилікувати астму?

Ні, астму не можна вилікувати. Однак вона може бути добре контрольована для зменшення її впливу, що дозволяє більшості пацієнтів вести нормальний спосіб життя.

Які довгострокові цілі управління астмою?

Цілі управління астмою включають:

  1.  Контроль симптомів: досягти хорошого контролю симптомів і підтримувати нормальну діяльність організму.
  2. Зменшення ризику: зведення до мінімуму ризиків загострень, зменшення функції легень та ризику від побічних дій ліків.

Які основні немедикаментозні заходи для лікування астми?

Кілька важливих превентивних правил для тих, хто страждає на астму:

  1. Уникайте впливу тютюнового диму; якщо самі палите — киньте.
  2.  Зменшуйте, а ще краще уникайте контакту з речовинами, до яких є алергія.
  3.  Уникайте контакту з агентом, якщо він викликав професійну астму.
  4.  Підтримуйте нормальну вагу.
  5.  Регулярно виконуйте фізичні вправи.
  6.  Уникайте ліків, які погіршують астму (див. вище).
  7.  Контролюйте наявність цвілі у приміщеннях та системах кондиціювання.

Що таке освіта для самоконтролю (self-management education)?

Освіта для самоконтролю означає поєднання трьох складових:

  • моніторинг симптомів та/або пікового потоку;
  • наявність письмового плану дій з астми;
  • наявність регулярних медичних оглядів пацієнта з астмою.

Разом ці три речі зменшують симптоми астми, скорочують час непрацездатності й зменшують загострення. Освіта для самоконтролю рекомендується всім, хто страждає на астму.

Кожна людина, хвора на астму, повинна знати:

  • що являє собою захворювання;
  • яке існує лікування та як його отримувати;
  • як  оцінити контроль астми;
  • що робити у разі загострення або погіршення.

Астма – це захворювання, перебіг якого змінюється. Людина з астмою має обов`язково знати, як оцінити свій стан та адаптувати до нього лікування.

Коли слід починати регулярне лікування інгалятором, якщо діагностована астма?

Регулярне лікування інгалятором слід починати, якщо:

  • симптоми астми виникають більше як два рази на місяць;
  • є пробудження через астму більше разу на місяць;
  • у людини є які-небудь фактори ризику загострень. 

Початковим лікуванням зазвичай є низька доза інгаляційних кортикостероїдів. Якщо вони регулярно приймаються, це зменшує запалення дихальних шляхів, зменшує симптоми і знижує ризик загострень.

Я маю використовувати дозований аерозольний чи порошковий інгалятор?

Це питання мають вирішувати пацієнт та його лікар. Рішення залежить зокрема від здатності пацієнта використовувати пристрій після навчання.

Вибір пристрою для інгаляцій іноді залежить від того, який препарат призначають. Різні пацієнти надають перевагу різним типам інгаляторів. Якщо у людини виникають труднощі з використанням дозованого інгалятора, допомагає спейсерна камера.

Чи шкідливі препарати для лікування астми?

Ні — у звичайних дозах. При правильному застосуванні згідно із призначеннями лікаря препарати нешкідливі. Вони можуть викликати деякі випадкові побічні ефекти, але, як правило, незначні та оборотні (див. запитання для кожного типу препарату).

Чи викликають ліки проти астми звикання?

Ні, ліки проти астми не викликають звикання.

Чи дійсно мені потрібне регулярне щоденне лікування? Чи можу я просто використовувати бронходилататор на вимогу?

Інгалятор, який містить бронхолітик короткої дії, призначений тільки для використання у разі необхідності для полегшення переривчастих симптомів. Це не лікує основну проблему астми, яка є запаленням.

Підтримувальне лікування необхідне майже всім людям з астмою. Підтримуюча терапія зменшує запалення дихальних шляхів та покращує функцію легень так, щоб людина з астмою могла вести нормальний спосіб життя. Однак для цього медикаменти потрібно приймати регулярно щодня.

Які основні побічні ефекти дихальних інгаляторів (бронхолітиків)?

Коли ці препарати вперше приймаються або приймаються у великих дозах, вони можуть викликати тремтіння рук, серцебиття або відчуття тривоги. Ці симптоми зазвичай швидко зникають.

Якщо ви зловживаєте інгалятором (наприклад, використовуючи понад вісім вдихів на день протягом декількох днів), він стає менш ефективним.

Які основні побічні ефекти інгаляційних кортикостероїдів? Вони такі ж, як таблетки кортизону?

Ні, інгаляційні кортикостероїди мають набагато менше побічних ефектів, оскільки приймаються як аерозолі або порошки в  дуже малих дозах (мікрограмах) за допомогою спеціальних пристроїв: турбухалерів, циклохалерів, аерозольних інгаляторів та небулайзерів.

Можливі побічні ефекти, особливо якщо потрібні високі дози ліків, можуть бути у вигляді зміни голосу (дисфонія) або розвитку грибкової інфекції рота/горла (кандидозу), але це трапляється рідко.

Грибковій інфекції можна запобігти, якщо після використання інгалятора промити рот (але це не запобігає дисфонії).

При грибковій інфекції зверніться до лікаря. Якщо інфекція має важкий перебіг або рецидив, лікар може відрегулювати терапію.

Якщо виникає необхідність вдихати високі дози кортикостероїдів протягом тривалого часу, це означає, що потрібно вдатися до альтернативних методів лікування — біологічної терапії (омалізумаб та ін.).

Чи втрачають препарати інгаляторів астми ефективність при регулярному прийманні?

Ні. Інгалятори завжди будуть ефективними.

Чи небезпечно приймати пероральні кортикостероїди (наприклад преднізон, преднізолон)?

Особам, які перенесли важку астму (важке загострення), ці препарати допоможуть швидко відновити контроль над захворюванням. Якщо вони використовуються протягом декількох днів під час важких загострень, ризик дуже мінімальний.

Може бути тимчасове підвищення артеріального тиску в осіб з гіпертензією або незначне підвищення рівня цукру в крові у людей з діабетом, але ця побічна дія зазвичай короткочасна та м’яка.

Ці препарати будуть стимулювати апетит, можуть викликати рефлюкс (печію) і зміни настрою. Можливе також безсоння, що проходить, але це менш імовірно, якщо доза приймається вранці.

Пероральні кортикостероїди можуть викликати серйозні побічні ефекти, коли використовуються протягом тривалого часу. Зокрема, підвищується ризик остеопорозу, катаракти, глаукоми, збільшення ваги, виникнення інфекції та пригнічення виробництва гормонів надниркових залоз.

Якщо я відчуваю себе добре, чи можу я зупинити лікування астми?

Ні, ви повинні завжди консультуватися з лікарем перед зменшенням лікування або коли думаєте, що можете його припинити.

Більшість людей не повинні припиняти користуватися інгаляторами, інакше їхній стан може знову погіршитися. Припинення вживання інгаляційних кортикостероїдів  збільшує ризик серйозних нападів.

Чи зможу я колись припинити приймання ліків чи маю вживати їх протягом життя?

Необхідність використання ліків залежить від початку лікування та типу БА. Якщо лікування розпочати своєчасно, можливий контроль БА без лікарських засобів (за виключенням важкої еозинофільної астми).

Якщо у мене астма, яка є постійно важкою або важкою для контролю, чи можу я приймати якісь нові препарати?

Так, сучасні рекомендації розглядають можливості використання нових препаратів, зокрема біологічної терапії. Але необхідно зробити спеціальні тести, щоб дізнатися, чи можете ви скористатись одним із них.

Чи показана імунотерапія (десенсибілізація) при астмі?

Імунотерапія (десенсибілізація) в основному використовується при алергічному риніті (наприклад полінозі). Під’язикові або оральні форми алергенів для імунотерапії нещодавно були схвалені для людей з легкою формою астми та нормальною функцією легенів.

Коли лікар буде вважати, що потрібно інтенсифікувати лікування астми?

Якщо астма не контролюється добре, попри поточне лікування, може бути рекомендована інтенсифікація лікування астми, але тільки після ретельної перевірки:

  • техніки використання інгалятора;
  • екологічних тригерів;
  • супутніх хвороб, що можуть впливати на перебіг астми;
  • дотримання режиму лікування.
Коментарі
Loading...