Алергія та запаморочення: причина та лікування

0 3 189

Якщо у вас часто виникає запаморочення, вам може бути цікаво дізнатися про його причину. Зневоднення, використання деяких ліків та різноманітні стани, в тому числі алергія, можуть викликати запаморочення й нудоту.

Хоча запаморочення інколи здається легким симптомом, насправді воно може бути дуже руйнівним для повсякденного життя. Адже цей стан може бути настільки важким, що залишить вас у ліжку на години чи навіть дні.

Серед багатьох причин запаморочення є й алергія. Це — реакція імунної системи на чужорідні речовини, які зазвичай не є шкідливими для організму.

Такі чужорідні речовини називаються алергенами. Це можуть бути певна їжа, пилок, лупа домашніх тварин тощо.

Пов’язаний з алергією набряк синусових пазух може призвести до запаморочення або до більш важкого його типу, так званого вертиго. 

Запаморочення, спричинене повітряними алергенами

Якщо у вас є алергія на певні речовини, що циркулюють у повітрі, включаючи пил, пилок та лупу домашніх тварин, ваш організм починає випускати медіатор гістамін, реагуючи на цих, як він вважає, зловмисників. Виділення організмом гістаміну стає причиною симптомів алергії.

Типові симптоми алергії включають закладеність пазух, чхання, свербіж в горлі і кашель.

Алергія впливає на євстахієву трубу. Це, по суті, тунель, який з’єднує середнє вухо з задньою частиною горла. Він допомагає регулювати баланс, одночасно вирівнюючи тиск у середньому вусі з тиском навколишнього середовища.

Коли ви починаєте відчувати симптоми у вухах, в тому числі — подразнююче відчуття закладеності, яке може утруднити слух, це часто відбувається через те, що ваша євстахієва труба забита слизом.

Коли вона забивається, то більше не в змозі вирівнювати тиск у вусі і підтримувати рівновагу у вашому тілі. Ці порушення середнього вуха можуть викликати симптоми запаморочення у людей, які страждають на алергію, застуду чи синусову інфекцію.

Слабкість також може бути симптомом алергії. Слабкість і запаморочення — два специфічні симптоми, які зазвичай відрізняються один від одного. 

При запамороченні ви відчуваєте, ніби зараз втратите свідомість, відключитесь, проте вам не здається, що кімната навколо вас обертається або що обертом йде ваша голова.

Прийняття пози лежачи зазвичай усуває слабкість, принаймні тимчасово. А от запаморочення, як правило, не зникає, коли ви лягаєте.

Запаморочення, спричинене харчовою алергією

Астенія і запаморочення іноді пов’язані з харчовою алергією. Це прояв спроби організму боротися з чужорідною речовиною, подібний до гістамінової реакції, яка виникає при алергії до чинників у повітрі.

Якщо у вас регулярно виникають симптоми запаморочення, то причиною цього може бути непереносимість глютену, пшениці або алергія до інших харчових продуктів.

Ваші симптоми можуть з’являтися відразу після вживання певної їжі або через години, але справжня харчова алергія, як правило, проявляється швидко.

З іншого боку, помірна харчова непереносимість може не даватись взнаки протягом кількох годин або навіть днів. З цієї причини ви можете не пов’язувати своє запаморочення з їжею, яку нещодавно їли. 

Ви можете навіть не запідозрити, що причина вашого стану — саме реакція на їжу, поки цього не покажуть тестування на харчову алергію або тести на непереносимість певного продукту.

Що таке вертиго, спричинене алергією?

Вертиго — почуття, при якому ваше тіло або навколишні предмети знаходяться в постійному русі. Людині в цьому стані може здаватися, що навколо неї крутяться предмети, вона відчуває, як «під ногами обертається земля». 

Хтось із вертиго може відчувати себе так, ніби рухається, коли насправді сидить або стоїть нерухомо.

У разі вертиго, спричиненого алергією, винуватцем є накопичення рідини в середньому вусі.

Важливо відзначити, що, хоча запаморочення може бути виснажливим або руйнівним, його часто можна лікувати. Ваш лікар, швидше за все, проведе ряд тестів, щоб визначити причину такого стану.

Якщо ваш сімейний лікар встановить, що вертиго пов’язане з алергічним ринітом, то направить вас до лікаря-алерголога або до оториноларинголога.

Оскільки вертиго може бути пов’язане з серйознішими проблемами, важливо звернутися по лікування якомога швидше, як тільки ви відчули цей симптом.

Як лікується запаморочення, спричинене алергією

Лікування запаморочення, викликаного алергією, зазвичай полягає в лікуванні причини — самої алергії. Уникання алергену взагалі є найбільш ефективним способом профілактики захворювання. На жаль, повністю уникати алергенів у повітрі неможливо.

Ліки, що відпускаються за рецептом і без, допомагають полегшити запаморочення та інші симптоми алергії. Однак лікування першопричини зазвичай є більш ефективним способом позбутися запаморочення назавжди.

Спочатку лікар спробує встановити причину вашого запаморочення. Зазвичай це робиться за допомогою традиційного тесту на алергію з детальним аналізом конкретних алергенів.

Харчові алергії, як правило, діагностуються через усунення їх чинників. Лікар може попросити вас застосувати так звану елімінаційну дієту, щоб з’ясувати, яка їжа викликає ваші симптоми. І за її результатами фахівець зможе вирішити, яке лікування або дієтичні зміни вам необхідні.

Протиалергічні щеплення

У довгостроковій перспективі ваш лікар, ймовірно, захоче не просто усувати симптоми алергії, а й лікувати її. Наразі найефективнішим методом є алерген-специфічна імунотерапія, або АСІТ, яку ще називають протиалергічним щепленням.

Алергенна імунотерапія (АІТ) у дітей

Коли ви отримуєте такі щеплення, вам фактично вводять невелику кількість алергену. З часом це допомагає десенсибілізувати (тобто привчити) організм до алергену.

Втім, наразі АСІТ не доступна для лікування харчової алергії. 

Дієта при запамороченні

Якщо ваше запаморочення пов’язане з їжею, можливо, вам доведеться розглянути варіанти змін у раціоні. Лікар може рекомендувати дієту без глютену, молочних продуктів або пшениці. Сьогодні на ринку існує багато варіантів вирішення цих особливих харчових потреб.

Ваш лікар може також стежити за симптомами целіакії. Це більш серйозна форма непереносимості глютену: вона вимагає повного уникання цього білка у раціоні, інакше можуть виникнути серйозні ускладнення зі здоров’ям.

Отже:

Запаморочення може бути проблемою.Коли його першопричиною є алергія, то лікування останньої може позбавити вас нападів запаморочення.

Головне — визначити причину свого запаморочення та лікувати причину, а не сам симптом.

 

Коментарі
Loading...