Алергени собаки підсилюють небезпеку від забрудненого повітря

0 638

Присутність у повітрі приміщень алергенних часток домашніх тварин підсилює негативний вплив на органи дихання ЛОС — летких органічних сполук, які є компонентом забрудненого повітря. 

Про такий зв’язок у травні 2021 р. повідомили французькі науковці. Вони провели дослідження, у ході якого визначили вміст 20 ЛОС, а також алергенів котів та собак у 490 житлових будинках країни. При цьому було проведено опитування 1 012 мешканців цих будинків щодо наявності респіраторних захворювань.

Як з`ясувалось, риніт та хрипи, які є одними з симптомів алергічних захворювань дихальних шляхів, пов`язані з присутністю у повітрі приміщень летких ароматичних вуглеводів.

Характерною ознакою цього класу хімічних сполук є молекули, до складу яких входить одне чи декілька бензенових кілець. Застосовуються ароматичні вуглеводи для виробництва лаків, фарб, барвників, полістиролу, синтетичного каучуку тощо. Відтак знайти в оселі речі та матеріали, що містять ці речовини, дуже просто. 

Також ароматичні вуглеводи є складовою препаратів, які власники домашніх тварин дають для лікування або профілактики гельмінтозу своїм улюбленцям.

Своєю чергою кашель та астма пов’язуються із впливом на органи дихання аліфатичних вуглеводів, що входять до складу нафти та природних газів: метану, етану, пропану, бутану

Присутні ці речовини й у каучукові — природній сировині, з якої виготовляється латекс. Він широко застосовується для вироблення безлічі предметів: від дитячих сосок, медичних катетерів та презервативів до офісного приладдя. 

А гіперчутливість до латексу може спровокувати розвиток у людини перехресної алергії до пилку рослин та деяких харчових продуктів.

Як впливають на людину галогеновані вуглеводи

Окрім цього астма, хрипи та риніт можуть виникнути внаслідок контакту дихальної системи людини з галогенованими вуглеводами. 

Це клас хімічних речовин, де один чи декілька атомів водню у вуглеводній молекулі заміщуються атомами галогену: фтору, хлору, брому чи йоду

Галогенованими вуглеводами є, наприклад, хлороформ, що використовувався як наркотична речовина під час хірургічних операцій, та антисептик йодоформ. 

Ще один представник цієї родини — полівінілхлорид. Він присутній в ізоляції електричних дротів, використовується при виробництві штучної шкіри, лінолеуму, прозорих плащів-дощовиків та інших предметів й матеріалів. 

На додаток причиною хрипів та риніту стає присутність в оселях альдегідів, дія яких підсилюється алергеном собаки Can f1. 

Альдегіди — це аліфатичні та ароматичні органічні хімічні сполуки, що містять групу СОH. Присутні альдегіди, зокрема, у засобах для дезінфекції. А також в ароматизаторах, що використовують для виготовлення мила і косметики.  

Що стосується Can f1, то цей білок є головним алергеном собак. Разом з іншим собачим алергеном Can f2 він належить до сімейства ліпокалінів. Міститься в слині та лупі тварини.

Окрім хрипів та риніту реакцією на Can f1 можуть бути:

Разом із Can f1 до родини ліпокалінів належить алерген кота Fel d 4. Відтак у людини, сенсибілізованої до собаки, може розвинутися гіперчутливість до кішки. Та навпаки.

Утім, підтверджений діагноз «алергія на кота» чи «алергія на собаку» аж ніяк не означає, що ви маєте терміново позбутися тварини. Адже ця гіперчутливість успішно лікується завдяки алерген-специфічній імунотерапії (АСІТ).

На жаль, такий метод не можна застосовувати для лікування алергії на леткі органічні сполуки. Відтак єдиний шлях уникнути проявів сенсибілізації до них — запобігати контактам з ЛОС. 

Коли алерголог визначить, що за речовини стали причиною розвитку у вас риніту, хрипів та/або астми, вам доведеться видалити їх зі своєї оселі. Якщо ж можливості виключити шкідливий вплив на органи дихання ЛОС немає — приймати протиалергічні препарати, призначені лікарем.

Джерело:
https://www.ingentaconnect.com/content/iuatld/ijtld/2021/00000025/00000005/art00004

Коментарі
Loading...