Алергії на фарбу можна уникнути при дотриманні правил безпеки

0 1 248

Алергія на фарбу може виникнути у будь-якої людини. Але найчастіше це захворювання вражає дітей, пенсіонерів, вагітних жінок, робочих та художників-декораторів.

На базовому рівні фарба — це пігмент, розведений спеціальним хімічним розчинником. Суміш, що утворюється, можна наносити на стіни та інші поверхні. 

Сучасні фарби поділяють на два типи:

  • Латексні на водній основі. 
  • Алкідні. Виготовляються на основі органічних розчинників.

У фарбах присутні й інші речовини.

Летючі органічні з’єднання

Основні складові фарб легко випаровуються при кімнатній температурі. Їх називають летючими органічними сполуками (ЛОС), це:

  • толуол,
  • ксилол,
  • ацетон,
  • формальдегід,
  • бензол.

Вплив ЛОС може мати короткочасні або довгострокові наслідки для здоров’я. До них належить і алергія на фарбу.

В ідеалі краще зовсім уникати продуктів, котрі виділяють леткі органічні сполуки, або вживати заходів безпеки при їх використанні. Тим більше, що доступними наразі є й фарби з нульовим вмістом ЛОС.

При купівлі фарби перевіряйте етикетки, щоб знати про вміст летючих органічних речовин в продукті.

Ще небезпечнішими вважаються фарби на основі свинцю. Цей метал відрізняється підвищеною токсичністю, а тому часто викликає багато проблем зі здоров’ям. 

Якщо будівля оброблена саме цією фарбою, то її пари можуть подразнювати очі, ніс або горло. Позбутися цього можна лише систематичним провітрюванням приміщення.

Симптоми отруєння ЛОС

Короткочасні побічні ефекти від вдихання летючих сполук охоплюють:

Вплив високих концентрацій ЛОС протягом тривалого часу може викликати ураження деяких органів. В першу чергу нервової системи, печінки, нирок.

Зв’язок випаровувань від фарб з розсіяним склерозом

У 2018 році в журналі «Neurology» були оприлюднені результати дослідження впливу токсичних речовин на мозок людини. В експерименті брали участь більше ніж 2 000 хворих з діагнозом розсіяного склерозу та 3 000 здорових добровольців. 

Вчені дійшли висновку, що у людей з розсіяним склерозом при вдиханні випарів фарб або навіть пасивному курінні захворювання загостювалось в кілька разів. Водночас здорові люди взагалі не реагували на ці подразники.

Вплив фарб на дихальні органи малюків

У дослідженні, проведеному Гарвардською школою охорони здоров’я, був вивчений зв’язок між виникненням захворювань та ЛОС, що використовувалися для виробництва побутових товарів протягом останніх 50 років. Дослідники з’ясували, що речовини, які зазвичай входять до складу засобів для чищення та фарб, дуже шкідливі для дітей. 

Вчені довели, що маленькі діти, у чиїх спальнях реєструвалися високі концентрації випарів засобів для чищення та фарб (навіть на водній основі), мали підвищений ризик розвитку астми, алергічного риніту, екземи та інших захворювань, зокрема алергічних.

Так, діти, в спальнях яких виявили значну концентрацію випаровувань від фарб, мали на 100 % більшу ймовірність захворювання на астму, на 150 % — на екзему, на 320 % — на алергічний риніт. 

Крім того, вплив PGE — фенілгліциділового ефіру, який міститься і в фарбах, — майже вдвічі збільшував ймовірність розвитку дитячої чутливості до інших алергенів.

Вчені вважають, що відтоді, як західний спосіб життя і споживчі товари поширились по всьому світу, частота випадків астми та алергії у дітей також почала стрімко зростати.

Вплив фарб на художників та декораторів

Існує цілий ряд хімікатів, що впливають на людей, змушених постійно стикатись з фарбами. До переліку небезпечних сполук входять:

  • розчинники,
  • акрилати,
  • формальдегід,
  • ізотіазолінон,
  • епоксидна смола,
  • консерванти.

Чутливість до фарб посилюється, якщо нехтувати правилами безпеки:

  • Нерегулярно використовувати засоби індивідуального захисту, такі як гумові рукавички. Або не використовувати їх взагалі через алергію на латекс.
  • Нехтувати провітрюванням приміщень.
  • Не виходити  регулярно на свіже повітря.

Професійні захворювання художників часто пов’язані з систематичним подразненням фарбами: 

  • Контактний дерматит, який може бути алергічним або подразнюючим. В останньому випадку це запальна реакція на токсини.
  • Алергічний контактний дерматит — відповідь імунної системи на хімічні речовини у чутливих до фарби людей.

У мулярів найчастіше подразником виступає епоксидна смола.

Вплив фарби здатний спричинити механічні ураження шкіри та навіть рак.

Вплив сонячного світла на роботу з фарбами

Робота на відкритому повітрі, пов’язана з фарбуванням фасадів будинків, також небезпечна. Вона збільшує ризик виникнення меланоми та інших видів раку шкіри. Аби уникнути цього, слід постійно користуватись сонцезахисними кремами та спеціальним одягом.

Дуже важливо враховувати ризики, що можуть виникнути на робочому місці. А ще добре розуміти умови роботи та природу хімічних речовин, які ви будете використовувати. Й за можливості замінювати шкідливі речовини нейтральними.

Необхідні умови індивідуального захисту:

  • Наявність поблизу робочого місця гарячої та холодної води.
  • Використання при роботі з фарбами, клеями, смолами та іншими хімічними речовинами спеціальних рукавичок та взуття, каски, захисного одягу та маски.

Людям, які постійно працюють з фарбами, треба регулярно перевіряти стан здоров’я.

Алергія на фарбу: діагностика та лікування 

Під час діагностики алергії на фарби пацієнт має пройти кілька етапів:

  1. Медичне обстеження та оцінка історії хвороби.
  2. Професійний контроль, який передбачає оцінку дотримання режиму роботи та поставлених завдань.
  3. Оцінка хімічних речовин, з якими людина стикається.
  4. Вимірювання кількості часу, проведеного при постійному контакті з фарбами.
  5. Аналіз симптомів та скарг пацієнта. А також наявності або відсутності покращення після роботи.
  6. При підозрі на алергічний контактний дерматит — патч-тестування.

Профілактичні поради при алергії на фарбу

Якщо ви вирішили перефарбувати увесь дім, вибирайте лише гіпоалергенні фарби, до складу яких не входять ЛОС. 

А ще виконуйте такі поради:

  • Підбирайте правильні матеріали. Використовуйте лише ті з них, що призначені для внутрішніх робіт.
  • Максимально прикривайте робоче місце. Заклейте щілини дверей пластиковою плівкою, аби зменшити поширення пилу до інших приміщень. Коли робота буде закінчена, плівку можна буде акуратно утилізувати.
  • Убезпечте себе від алергенів. Одягайте респіратор, окуляри, захисний одяг та каску, які можна придбати в будь-якому ремонтному магазині.
  • Провітріть та відфільтруйте повітря у своєму просторі. Контролюйте якість повітря за допомогою вентиляції та кондиціонеру, оснащеного змінним або багаторазовим фільтром (НЕРА).
  • Завжди працюйте в добре провітрюваному приміщенні. Дочекайтесь сухої та теплої погоди й лише тоді розпочинайте фарбування. Подумайте про те, щоб встановити у вікні вентилятор, який буде виводити назовні потоки повітря.
  • Робіть часті перерви, аби подихати свіжим повітрям.

Після завершення роботи намагайтесь тримати вікна відчиненими впродовж 2-3 днів. В цей час краще не заходьте до оброблених фарбою кімнат.

Коментарі
Loading...