Алергія на креветок може загрожувати життю

0 2 556

Харчова алергія може розвинутися при споживанні будь-якого продукту. Але найчастіше її спричиняють ті, що входять до так званого топу 14 найпоширеніших алергенів. Зокрема, ракоподібні. І алергія на креветок, скоріше за все, буде поширюватись в Україні, адже страви з ними останнім часом набувають все більшої популярності.

Це й не дивно. Як і інші морепродукти, креветки є цінним джерелом білку, що легко засвоюється, йоду та амінокислот. Сто грамів відварених креветок забезпечують людині: 15 % денної норми омега-3, 30 % — вітаміну D, 64 % — селену. 

Але, споживаючи цей продукт, потрібно пам’ятати про небезпеку виникнення алергії. Розвинутися вона може у період від декількох хвилин до декількох годин після вживання продукту й може загрожувати життю. 

Як проявляється алергія на креветок

Креветкова гіперчутливість зазвичай має такі симптоми:

Але найтяжчим проявом гіперчутливості до креветок є анафілаксія. Ця смертельно небезпечна реакція вимагає термінової медичної допомоги, зокрема ін’єкції адреналіну.

Головні симптоми анафілаксії:

  • набряк горла або звуження дихальних шляхів;
  • значне падіння артеріального тиску;
  • запаморочення чи втрата свідомості.

Найбільше ризикують таким чином відреагувати на креветок ті, хто має астму. А також ті, у кого раніше розвивалась анафілактична реакція як прояв алергії на морепродукти чи іншу їжу. 

Чутливість до креветок пов’язана з алергією до кліщів

На відміну від гіперчутливості до інших продуктів алергія на креветок частіше розвивається у дорослому віці та є пожиттєвою. При цьому ризик занедужати збільшується, якщо на креветкову алергію вже страждає хтось із членів родини. 

Або якщо сам пацієнт вже сенсибілізований до пилового та/або раковинного (голубиного) кліща.

Тобто у людей, що мають алергію на креветок, може спостерігатися й алергія на побутовий пил.

Адже, як і креветки, а також лобстери та краби, кліщі належать до членистоногих. А відтак всі представники цього типу тварин мають схожі білки, які й спричиняють перехресну гіперчутливість

Головним серед таких білків є тропоміозин. Окрім креветок та кліщів він міститься й у лусочниціще одній представниці безхребетних, що мешкає в наших оселях та, подібно до тарганів, виходить на полювання вночі.

Характерною ознакою тропоміозину є стійкість до нагрівання. Як наслідок його алергенні властивості зберігаються і в тих креветках, що піддавалися кулінарній обробці.

І ще: тропоміозин зустрічається як у членистоногих, так і в молюсках. Відтак інколи у людей, чутливих до тропоміозину, спостерігається й алергія на молюсків, й алергія на равликів.

Утім, спричинити реакцію гіперчутливості на креветок здатен не лише алергенний білок. Адже ракоподібні, що вирощуються промислово, перебувають у водному середовищі, для знезараження якого використовують антибіотики або інші речовини. Їхні залишкові сліди можуть міститись у креветках. 

А ось щодо йоду, який також присутній у членистоногих, науковці наголошують: алергія на креветок не пов’язана з алергічними реакціями деяких людей на радіоконтрастний матеріал або йод.

Діагностика та профілактика алергії на креветок

На жаль, це єдина позитивна новина, яка стосується гіперчутливості до креветок. Адже якщо вам підтверджено такий діагноз, від споживання цього та інших продуктів, на які є перехресна реакція, доведеться відмовитися. 

Найкращим способом встановити весь й одразу перелік алергенів, до яких ви маєте гіперчутливість, є молекулярний тест ALEX2.

При позитивному результаті під забороною опиняться не лише самі креветки, а й будь-які страви, що можуть містити їх та перехресні з ними харчі.

Зокрема, ви повинні ретельно вивчати вміст продуктів, які купуєте. А під час відвідування ресторану чи кафе попереджати про свою алергію офіціанта. 

Варто зважати на те, що в закладах громадського харчування різні види морепродуктів зазвичай зберігаються разом. Тому частки креветок можуть потрапити, наприклад, на рибу, до якої у вас немає алергії, і тоді її споживання може викликати надмірну реакцію.

Також на випадок анафілаксії варто завжди мати із собою інжектор адреналіну. Припише пристрій та навчить користуватися ним ваш лікар-алерголог

А ще він може порадити, які антигістамінні препарати краще вживати для полегшення симптомів креветкової алергії. 

Коментарі
Loading...