Алергія на коропа: причини, симптоми та як їх оминути

0 260

Одним із найпоширеніших видів харчової алергії є гіперчутливість до риби. За різними даними, вона діагностується у 0,1–0,4% населення світу. І хоча описано понад 30 тисяч видів риб, за розвиток алергії переважно відповідають представники кількох пов’язаних між собою родів, які найчастіше опиняються на наших столах. Це, зокрема, морські та океанські тріска (Gadiformes), тунець (Perciformes), лосось (Salmoniformes) та прісноводний короп (Cypriniformes). Останнього особливо полюбляють в Україні. Тож алергія на коропа на наших теренах може зустрічатися частіше, ніж в країнах, де надають перевагу іншим видам риб.

Механізм розвитку гіперчутливості до коропа аналогічний тому, що має місце при будь-якій формі алергії на рибу. На початковому етапі імунна система дитини або (рідше) дорослої людини внаслідок генетичної схильності до алергії та/або через дію зовнішніх факторів дає збій. 

Це призводить до того, що клітини, відповідальні за захист організму, починають сприймати білки коропа як небезпеку та виробляти специфічні антитіла до них — імуноглобуліни E. Вони, своєю чергою, приєднуються до клітин імунної системи мастоцитів. Так відбувається сенсибілізація до коропа, яка поки ніяк не дається взнаки.

Поступово антитіла накопичуються, і ось настає момент, коли молекула алергену, потрапивши у кров, з’єднується з двома антитілами на поверхні мастоцита. Наслідком цього процесу є руйнація клітинних мембран мастоцитів та викид у кров гістаміну. Ця речовина бере участь у запальних процесах, і саме її присутність зумовлює появу симптомів алергії.

Симптоми алергії на коропа

Першим проявом гіперчутливості до коропа часто стає синдром оральної алергії. Він характеризується відчуттям подразнення та свербежем у роті й горлі через кілька хвилин після вживання рибної страви.

Окрім них про алергію на коропа можуть свідчити:

Варто пам’ятати, що симптоми з боку травної системи здатна викликати не лише алергія на коропа, а й його харчова непереносність. А реакції, подібні до алергічних, можуть виникати внаслідок отруєння гістаміном, що міститься у зіпсованій рибі. Зокрема це можуть бути кропив’янка, хрипи та набряки.

Що викликає алергію на коропа? 

Але повернемося до гіперчутливості до коропа. Науковці ідентифікували два види алергенних білків, що містяться у цій рибі. Це парвальбумін Cyp c 1 в ізоформах Cyp c 1.01 і Cyp c 1.02 та бета-енолаза Cyp c 2.

Парвальбумін та перехресна алергія

Парвальбумін є основним алергеном, адже внаслідок стійкості до високих температур та дії травних ферментів він здатен викликати серйозні реакції при споживанні страв із коропа, вдиханні парів під час приготування цієї риби або шкірному контакті з нею.

А оскільки парвальбуміни присутні в усіх кісткових рибах (переважно у білому та меншою мірою у темному м’ясі), а також у деяких представників інших класів тварин, у сенсибілізованих до цих білків людей може розвинутися перехресна алергія на м’ясо інших видів риб, а також земноводних і рептилій

Так, найбільша подібність амінокислот Cyp c1.01 і Cyp c 1.02 спостерігається з парвальбумінами бета-типу інших видів кісткових риб. Це, найчастіше:

  • риба-жаба,
  • путасу,
  • головень,
  • атлантичний лосось,
  • щука.

Високу подібність з бета-парвальбумінами коропа мають також парвальбуміни хека (75%), латимерії (ідентичність 65%), тріски (68%), черепахи та курки (71 та 73% відповідно). Також білки коропа мають 53% подібності з парвальбуміном леопардової акули та шипучого ската (50%). 

Останні є хрящовими рибами. На практиці перехресна реактивність між ними та кістковими рибами, якою є короп, виникає рідше.

Енолаза й не тільки

Що стосується коропової бета-енолази Cyp c 2, то білки цього класу є термолабільними, а отже, втрачають або суттєво зменшують алергенні властивості під час кулінарної обробки. 

В організмі риб, а також ссавців, зокрема людини та птахів, енолаза виконує роль ферменту, що відповідає за окислення глюкози та утворення молочної кислоти. Він найбільше присутній у м’язах і кістках. Крім цього, енолаза є алергеном цвілевих грибів (у них вона була ідентифікована вперше) та пилку рослин.

Встановлено, що бета-енолаза коропа на 84% подібна до енолази курки Gal d 9. Тож якщо ви сенсибілізовані до цього коропового білка, вам доведеться бути обережним при вживанні курятини – і навпаки. 

Але на цьому перелік алергенів коропа не закінчується. Адже нещодавно у цій рибі виділили невідомий раніше білок, також здатний спричинити гіперчутливість.

Описаний випадок із 24-річним рибалкою-любителем, який мав в анамнезі ринокон’юнктивіт і бронхіальну астму внаслідок сенсибілізації до кліщів домашнього пилу та оливкового пилку, а також кон’юнктивіт, еритему, закладеність носа та задишку через контакт із короповими рибами. Він пішов на риболовлю, попередньо прийнявши антигістамінний препарат і надягнувши рукавички

Однак після того, як чоловік випадково уколовся спинним плавником чорного/великоротого окуня Micropterus salmoides, у нього розвинулися набряк рук та генералізована кропив’янка. Шкірні прик-тести з екстрактами цієї риби та коропа показали позитивні результати. При цьому було ідентифіковано не описаний раніше алерген коропа, а саме аполіпопротеїн B.

Діагностика алергії на коропа: точно допоможе ALEX

Отже, симптоми алергії на коропа можуть варіювати від помірних до смертельно небезпечних, а ще — маскувати інші захворювання. Наприклад, харчову непереносність або харчове отруєння. Що ж робити, аби визначитися з діагнозом?

Для цього перш за все потрібно звернутися по консультацію до лікаря-алерголога. Аби виключити чи, навпаки, підтвердити алергічну складову, він запропонує вам пройти багатокомпонентний молекулярний тест ALEX

Цей найсучасніший метод діагностики алергії здатен визначити сенсибілізацію не просто до певного продукту, рослини, тварини, птаха, комах чи гриба, а до конкретного білка, що спровокував надмірну реакцію організму. І таких білкових молекул в арсеналі ALEX майже три сотні. Є з-поміж них і алергени коропа.

Результати молекулярного тесту лікар може верифікувати за допомогою збору вашого анамнезу, а також провівши прик-тести з імовірними причинними алергенами.

Тож якщо алергія на коропа підтвердиться, вам доведеться внести обмеження до раціону залежно від того, до якого саме білка цієї риби ви сенсибілізовані.

Якщо ж попри наявність симптомів алергії на коропа результати тесту виявляться негативними, буде варто пройти інший — напівкількісний тест FOX — для визначення IgG-залежної гіперчутливості до 286 харчових продуктів. З допомогою тесту діагностується харчова непереносимість, причиною якої також може бути короп.

Лікування алергії на коропа

Як правило, при алергії на їжу основною стратегією лікування є уникнення причинного продукту. Утім, самостійно свій раціон модифікувати не варто. 

Адже за наявності ряду харчових алергій одночасно дієту має складати виключно лікар-алерголог або лікар-дієтолог. Вони розроблять її на основі результатів ваших аналізів із дотриманням необхідного балансу поживних речовин.

Коментарі
Loading...