Як зменшити прояви алергії на пилових кліщів. Особливо – вночі

0 341

Алергія на пил, що здебільшого проявляється як алергія на пилових кліщів – один з основних типів алергії у всьому світі. І це — найголовніший тип гіперчутливості, яка може спіткати нас вдома. 

Її здебільшого спричиняють екскременти кліщів, котрі мешкають в домашньому пилі. В цих екскрементах та тілах самих кліщів загалом міститься понад 70 алергенів. 

Ба більше, вони перехреснореактивні з алергенами тропічних кліщів та інших членистоногих, котрі живуть у борошні та коморах. В цілому відомі 130 кліщових алергенів, з якими контактує людина. Алергічна реакція виникає при вдиханні всіх цих подразників.

Алергія на пилових кліщів розвивається в дитинстві чи підлітковому віці, при цьому більшість симптомів проявляються до 20 років. 

До двох третин дітей, які страждають на астму, і до половини дорослих з астмою також мають алергію. З цих пацієнтів з астмою та алергією від 40 до 85 % людей у різних країнах відчувають алергію до кліщів домашнього пилу. Ця тенденція спостерігається у всій Америці, Європі, Південно-Східній Азії та Австралії.

Алергія на кліщів, зокрема домашнього пилу, може призводити до розвитку таких захворювань, як алергічний ринітастма та екзема

Як убезпечити себе від алергії на пилових кліщів

Кліщі домашнього пилу — мікроскопічні членистоногі близько 0,4 мм в довжину. Вони не є паразитами, бо харчуються не живою плоттю, а злущеними омертвілими клітинами шкіри людей і домашніх тварин

Ці кліщі полюбляють тепле та вологе середовище. Ідеальними для їхнього розмноження є постільна білизна, матраци, килими, м’які меблі.

Зважаючи на те, що кліщі домашнього пилу призводять до розвитку алергічних захворювань, чи не найкраще, що можна зробити в такій ситуації, – вжити заходів профілактики. А отже, зменшити кількість цих істот в приміщенні.

Наприклад, зниженню кількості кліщів домашнього пилу сприятиме використання спеціальних гіпоалергенних чохлів для м’яких меблів, наволочок і підковдр. 

Ефективною є й обробка матраців та ліжок спеціальним протикліщовим спреєм «Алергіка». Окрім як для ліжка, він може застосовуватись на оббивці м’яких меблів, килимах, шторах, м’яких іграшках і спальних місцях тварин.

Також посприяють знезараженню оселі: 

  • кімнатні очищувачі повітря з високоефективним фільтром твердих частинок;
  • прання постільної білизни у воді, підігрітій до 90 °С;
  • відмова від килимів та фіранок;
  • контроль вологості в оселі на рівні 45–50 %.

Помічним може бути й застосування спеціальних матраців, призначених запобігати проникненню у них кліщів. 

Як вибрати гіпоалергенний матрац

Звичайні матраци — ідеальне середовище для кліщів. В одному такому виробі можуть міститися від 100 тисяч до 10 мільйонів тварин.

Враховуючи, що в середньому людина скидає близько 454 г шкіри на рік, більша частина якої потрапляє на ліжко, і що в середньому доросла людина щоночі втрачає приблизно 285 мл вологи під час сну, легко зрозуміти, чому ліжко є улюбленим місцем проживання пилових кліщів. Вся ця вологість, тепло та їжа роблять матраци, особливо старі, чудовим живильним середовищем. 

Тому хорошим вибором для людей з алергією або з чутливістю до кліщів домашнього пилу можуть бути матраци на 100 % з натуральної латексної піни. 

Натуральний латекс за своєю природою стійкий до пилових кліщів та інших алергенів. Цей матеріал не вражається також цвіллю, що особливо цінно у вологих приміщеннях. 

Крім того, такі матраци виготовляються без використання синтетичних матеріалів або агресивних хімікатів. Вони також виділяють менше випарів, якщо порівнювати з виробами зі штучної сировини. 

Разом з тим, хоча матраци з натурального латексу можуть бути хорошим варіантом для людей з алергією на пилових кліщів, вони можуть не підходити людям з іншими алергічними захворюваннями. Наприклад, з алергією на латекс

Деякі дослідження вказують на те, що оскільки натуральний латекс (каучук) матраців містить алергени латексу, вони є потенційним джерелом сенсибілізації та можуть створювати алергенний ризик, принаймні для людей, які страждають на таку чутливість. Адже найпоширенішою причиною алергії на латекс є контакт із латексними виробами.

Водночас ці дослідження показали, що алергенів латексу немає у синтетичній латексній піні. Тобто вироби зі штучного латексу не викликають реакції у людей з алергією на латекс натуральний. 

З іншого боку, такі матраци можуть бути менш екологічними та викликати алергію у осіб з чутливістю до певних хімічних речовин, які використовуються у виробництві синтетичного латексу.

Отже, якщо під час сну на матраці у вас виникла та чи інша алергічна реакція, спробуйте на деякий час відмовитися від використання виробу, щоб переконатися, що саме він є джерелом алергії. У випадку появи повторних симптомів краще задуматись про остаточну заміну матрацу. 

Основними симптомами алергії на латекс є свербіж, почервоніння шкіри, кропив’янка або висип.

Алергічний контактний дерматит, спричинений латексом, виникає через 24-48 годин після контакту. А сама реакція може призводити до появи набряку, почервоніння та везикулярного висипу, що може нагадувати наслідки контакту з борщівником.

Важчі симптоми алергії на латекс: 

На відміну від алергії на латекс, алергія на пилових кліщів призводить до цілорічного алергічного риніту; тобто симптоми алергії на пилового кліща виникають протягом року. 

Алергія на пилових кліщів: симптоми 

Оскільки пилові кліщі мешкають на подушках, покривалах, матрацах і ковдрах, алергічна чутливість до цих членистоногих частіше проявляється під час сну вночі та вранці після пробудження.  

Загальні симптоми алергії на пилового кліща включають: 

Напади кашлю можуть посилюватися на тлі вірусної інфекції.

Якщо алергія на пилових кліщів провокує астму, також можуть спостерігатися задишка, стиснення або дискомфорт у грудях, хрипи на видиху.

Алергія на пилових кліщів: фактори ризику

Ймовірність розвитку алергії на кліщів домашнього пилу зростає при високій концентрації цих істот у приміщенні. Індивідуальними факторами є наявність у сімейному анамнезі людини такої чутливості, а також інших видів алергії. 

Зокрема, розвиток алергії на певні продукти, такі як мідії та інші молюски, може бути зумовлений алергією до кліщів та призвести до появи перехресних реакцій.

З огляду на це, щоб визначити, який тип алергії маєте саме ви, найкраще звернутися до лікаря-алерголога. Він за допомогою багатокомпонентного молекулярного тестування на алергію та шкірних тестів зможе визначити причину недуги. І разом із лікарем ви зможете напрацювати стратегію здорового сну. 

Отже: 

Запорукою позбавлення від симптомів алергії до кліщів домашнього пилу є дотримання чистоти в оселі. Особливо — чистоти вашого ліжка, де ви проводите щонайменше третину кожної доби.

Контакт із пиловими кліщами можна зменшити за допомогою спеціальних наматрацників, наволочок, підковдр, а також їхньої обробки протиклещевим спреєм. 

Можна вибирати й матраци із так званих гіпоалергенних матеріалів. Однак і вони здатні стати джерелом алергії. Визначити особливості алергічної чутливості, а також підібрати правильну стратегію сну допоможе досвідчений лікар-алерголог.

Коментарі
Loading...