Як відрізнити краснуху від алергії?

0 453

Бажання людей у кожному висипі бачити алергію часто відвертає їх від вчасного звернення до лікаря із краснухою. Але якщо у вас дійсно краснуха, таке зволікання може вартувати життя. І не лише вам. Тож як відрізнити краснуху від алергії й чому це так важливо? З’ясовуймо.

Прояви краснухи та алергії на перший погляд можуть видатися досить подібними. Найбільше така схожість хвороб загрожує вагітним жінкам. Адже якщо майбутня мама захворіє на краснуху, дитя може загинути в перші місяці життя. Тому дітей, особливо дівчаток, слід вакцинувати від краснухи ще змалечку. Першу вакцину роблять у 12 місяців, а ревакцинацію  — у 6 років.

Чому так важливо відрізнити краснуху від алергії

Бо краснуха — небезпечне інфекційне захворювання, яке лікується симптоматично: спеціального етіотропного противірусного лікування немає. Що швидше діагностувати хворобу, то меншим буде ризик побічних реакцій та ускладнень. Якщо сплутати краснуху з алергією й почати лікуватись антигістамінними засобами, ускладнень не уникнути.

Крім того, будь-який акушер-гінеколог розпитуватиме вагітну жінку, чи хворіла вона на краснуху в дитинстві, аби виключити ризик зараження при вагітності. Якщо захворіє вагітна, лікар запропонує їй відповідне лікування, яке допоможе боротись з інфекцією. Це зменшить симптоми, але не виключить можливість розвитку у майбутньої дитини синдрому вродженої краснухи.

Інфікування жінки краснухою у першому триместрі вагітності призводить до зараження плоду у 90 % випадків. Це, своєю чергою, спричиняє викидень, мертвонародження чи народження дитини з уже згаданим синдромом вродженої краснухи. 

Він може спричини численні та важкі вади розвитку дитини, насамперед: очні аномалії, втрату слуху, вроджені вади серця.

Рідше бувають:

  • внутрішньоутробна затримка росту;
  • порушення центральної нервової системи;
  • збільшення печінки та селезінки;
  • ураження кісток;
  • ендокринні порушення;
  • анемія;
  • шкірні патології.

Крім того, у перші роки життя у такої дитини можуть виникнути ускладнення у вигляді артритів, синовіїтів, менінгітів та енцефалітів.

Симптоми краснухи 

Часто настільки легкі, що їх складно помітити. Розвиваються вони протягом 2–3 тижнів після контакту з вірусом і тривають від 3 до 7 днів. 

Це можуть бути:

Хоча ці симптоми можуть здаватись несуттєвими, слід негайно звернутись до лікаря, особливо якщо ви вагітні. 

В рідкісних випадках краснуха може призвести до вушних інфекцій та навіть набряку головного мозку. І негайно телефонуйте до швидкої, якщо нездужання супроводжується тривалим головним болем, різким болем у вухах, скутістю м’язів шиї.

Симптоми алергії

Алергія виникає, коли імунна система людини надмірно реагує на речовини, що ми їх називаємо алергенами. Це може бути пилок, лупа домашніх тварин, бджолина отрута та ін. Іноді розвивається алергія до певних продуктів або ліків.

Симптоми алергії розрізняють залежно від типу алергену, котрий їх викликає.

Алергічний ринокон’юнктивіт (він є найчастішим проявом сезонної чутливості до пилку – полінозу) супроводжується чханням, нежитем, свербежем очей, носа й горла, сльозотечею. Висипання при цьому типі алергії виникають зрідка.

Харчова алергія може викликати:

За відсутності допомоги людина може померти від анафілактичного шоку. 

Симптоми медикаментозної алергії:

При укусі комах у його місці розвиваються почервоніння, набряк, зʼявляються біль та свербіж. 

Найсучасніший та найточніший спосіб встановити, чи має людина алергічну чутливість, й до яких чинників, — мультикомпонентний тест ALEX. Він надає можливість за одним аналізом крові визначити сенсібілізацію до 295 алергенів. 

Спільні ознаки краснухи й алергії

Бувають випадки, коли алергічні реакції проявляються під час приймання медикаментів від застуди. При цьому може підвищитись температура тіла. 

Поради, як самому відрізнити краснуху від алергії

У деяких людей під час алергії спостерігаються набряк повік, губ, слизових оболонок рота. Саме це в першу чергу відрізняє алергію від краснухи.

А ще для визначення діагнозу необхідно звернути увагу на самі висипання.

  1. Під час краснухи невеличкі плямки рівномірно розподіляються всім тілом. Для алергії характерні місцеві висипання, що супроводжуються сильним свербежем, болем і лущенням. Висипи при краснусі взагалі не сверблять.
  2. Алергія виникає відразу після впливу алергену, а прояви краснухи на тілі можуть зʼявитися через кілька днів з початку захворювання.
  3. Висипання, характерні для краснухи, зменшуються з кожним днем. Натомість при проявах алергії висип має постійний рецидивуючий характер.
  4. Основною ознакою краснухи є утворення в порожнині рота рожевих плям, котрі з часом зливаються, вкриваючи піднебіння.

У немовлят краснуха майже не фіксується. А от алергія та інші дерматити — часте явище. І вони спостерігаються навіть частіше, ніж у дорослих. Крім того, у хворих на краснуху антигістамінні препарати не поліпшують симптоми.

Діагностика краснухи та алергії

Висипання при краснусі майже нічим не відрізняються від висипань, характерних для інших вірусних захворювань. Тому підтвердити діагноз можливо лише за допомогою лабораторних аналізів. 

Вам доведеться зробити посів на вірус або аналіз крові, котрі можуть визначити наявність в крові різних типів антитіл  (імуноглобулінів M або G) проти краснухи. Ці антитіла покажуть, перехворіла людина нещодавно чи в минулому, а також чи взагалі вакцинувалась проти краснухи.

До речі, при алергії в крові людини знаходяться інші антитіла — імуноглобуліни класу E. Вони визначаються завдяки аналізу крові. Але схильність до алергії не означає, що ви водночас не захворієте й на краснуху.

І той, і інший діагноз потребують медичного втручання. Тому при проявах цих захворювань завжди консультуйтесь з лікарем.

Лікування та профілактика краснухи

Як і у випадку з кором та більшістю вірусних захворювань, специфічних ліків від краснухи не існує. Можна лише чекати, поки вона сама мине на тлі симптоматичної терапії, яку призначить лікар. Її частиною можуть бути засоби спеціального догляду за шкірою, що запобігають сухості та подразненню, наприклад крем або ліполосьйон «Allergika».

Парам, котрі планують народження дитини, слід пройти вакцинацію, якщо вони не зробили цього раніше. Через місяць після щеплення людина повністю захищена від краснухи.

Коментарі
Loading...