Алергія на алое, фототоксичність та рак: ознаки, діагностика та лікування реакцій на рослину, покликану алергію лікувати

0 925

М’ясистий вміст алое здавна відомий лікувальними властивостями. За даними ВООЗ, це рослина із найбільшим у світі вмістом біологічно активних речовин, котрі укріплюють імунітет і лікують захворювання кишківника. Але, незважаючи на довгий список переваг цілющого гелю, медики все частіше згадують, що можливі також алергія на алое та інші проблеми, пов’язані з його вживанням, — аж до раку. 

Інгредієнти рослини-сукулента, що часто супроводжує нас у оселях, широко використовуються в косметології, дерматології та гастрології. Та виявляється, що алое може мати як лікувальні, так і шкідливі властивості.

Шкірні проблеми, виразки та діабет: як використовується алое

Відомо близько 600 видів алое, найбільш знаним з яких є Aloe vera. Його сік використовувався з стародавніх часів єгиптянами, греками та римлянами як зволожувальний засіб, регенератор клітин та для «зцілення як зовнішніх, так і внутрішніх виразок». Китайці навіть називали сукулент еліксиром молодості — через властивість підтягувати та зволожувати шкіру.

Здатність алое затягувати рани, захищати їх від інфекцій та утримувати вологу була задокументована ще 6 000 років тому. І споконвіку вважалося, що місцеве застосування рослини корисне при захворюваннях шкіри, таких як екзема та вугрі

У XX столітті гелі з алое були вперше клінічно використані в 1930-х роках для лікування опіків при променевій хворобі. Пізніше було проведено кілька клінічних випробувань гелю Aloe vera для лікування опікових ран, плоского лишаю ротової порожнини, пацієнтів із гіперліпідемією 2 типу та рецидивуючого афтозного стоматиту. 

Для цих цілей алое використовується й зараз, а ще 15-20 років тому навіть тестувалися лікувальні рукавички з екстрактом рослини, покликані зменшити запалення та виразки на шкірі рук. Згідно з незалежною оцінкою американської компанії «IMS Health», приблизний річний глобальний обсяг продажів продукції з алое ще у 2016 році досяг 351 мільйона доларів США.

Наразі існують три препарати з Aloe vera: екстракт цілого листя, гель алое вера та латекс алое вера. Вони застосовуються як місцеві та пероральні терапевтичні засоби. 

  • Гель в основному використовується місцево для лікування ран і шкірних проблем, а також приймається перорально у терапії виразок шлунково-кишкового тракту й діабету. 
  • Латекс Aloe vera офіційно дозволений FDA у США як препарат для полегшення запорів. 
  • А екстракт цілого листя вважається таким, що може мати антибактеріальну/вірусну та протиракову дію. 

Алое вера також визнаний безпечним ароматизатором для харчових продуктів. А полісахаридний матеріал, отримуваний із внутрішнього гелю, за оцінкою Групи експертів з огляду косметичних інгредієнтів у США, не справляє токсичного впливу.

Алое вера проти алергії

Крім того, соковиті стебла сукулента мають у собі 8 амінокислот. Вони є будівельним матеріалом ферментів та інших білків, що, як вважається, мають здатність зменшувати симптоми алергії. Любителі лікуватись виключно натуральними продуктами навіть приписують алое антигістамінні властивості. 

В традиційній медицині він використовується для лікування сезонної алергії, котра триває з весни до осені. Її симптоми, як правило, проявляються з боку слизової оболонки носа та повік у вигляді алергічних риніту та кон’юнктивіту.

Але перш ніж ми дізнаємось про лікування за допомогою алое алергії на пилок, плісняву, шерсть тварин або пил, розберімося, що насправді являє собою це захворювання.

Що таке алергія?

Наша імунна система виконує функцію захисту тіла від шкідливих речовин, наприклад, бактерій та вірусів. Алергія виникає, коли організм не може правильно відрізнити шкідливі агенти від нешкідливих. Алергени, котрі ми вважаємо небезпечними, насправді абсолютно нейтральні, й у більшості людей не викликають імунну відповідь. 

Однак у людини з алергією імунна система є занадто реактивною та ідентифікує нешкідливу речовину як чужорідну. Після фази сенсибілізації, тобто набуття чутливості, вплив алергену починає викликати різноманітні симптоми, такі як свербіж, набряк, виділення слизу, кропив’янка, висипання або спазми м’язів. 

Важкість цих симптомів буває різною. В найгіршому випадку алергічна реакція може розвинутися до небезпечного для життя анафілактичного шоку. Але найчастіше алергічні симптоми виражаються надокучливим алергічним нежитем, чханням, сльозотечею та шкірними проявами.

Застосування алое від алергії на шкірі

І тут в пригоді може стати алое вера. Ця рослина має протизапальні та протигрибкові властивості, збагачена вітаміном А та є дуже помічною для заспокоєння свербежу. Крім того завдяки високим концентраціям аценаміна та ферменту брадикінази Aloe vera може полегшити симптоми алергії шляхом підвищення толерантності до алергенів та зниження сили імунної відповіді. 

Адже більшість алергічних реакцій проявляються почервонінням та подразненням шкіри, котрі можна полегшити, застосовуючи алое вера. Алергія, як вважається, почне відступати, якщо використовувати рослину в двох варіантах: у вигляді соку та гелю для нанесення на шкіру.

В першому випадку чистий сік сукулента пацієнти приймають всередину. В другому — кілька разів на добу наносять незначну кількість гелю на уражені ділянки до повного вбирання.

Чи можлива алергія на алое?

Так, алое може викликати алергію та інші негативні реакції. Хоча й дуже зрідка.

І така алергія вражає людей будь-якого віку. Так сталося із 72-річною жінкою, яка якраз використовувала домашній сік з алое для полегшення болю при венозній недостатності на ногах. Це призвело до виникнення дерматиту на ногах, після чого з’явилися і червоні плями на повіках. Патч-тести показали позитивні реакції на листок алое, на гель, що знаходиться в листках, а також на сульфат нікелю.

Інший випадок, але вже анафілаксії, стався у 11-річної дівчинки після прикладання листків рослини до саден на колінах. Окрім незначної чутливості до пилку берези, інших алергічних реакцій вона не мала.

У 47-річного чоловіка у відповідь на вживання гелю Aloe vera всередину та його застосування у вигляді мазі впродовж 4 років виникли генералізований екзематозний і папульозний дерматит, а також кропив’янка. 

Ще у чотирьох випадках після дермабразії та хімічного пілінгу із застосуванням препаратів алое вера спостерігався дерматит. Але одужання від нього було дуже повільним. У інших дослідженнях впливу рослини повідомлялося також про деякі незначні побічні ефекти, такі як дискомфорт, біль і розвиток реакцій гіперчутливості.

Які симптоми алергії на алое?

Але не все так просто. Хоча симптоми алергії на алое проявляються переважно з боку шкіри вчені все частіше реєструють випадки, коли приймання препаратів сукулента всередину пов’язане з:

  • діареєю,
  • гіпокаліємією,
  • псевдомеланозом,
  • нирковою недостатністю, 
  • фототоксичністю.

Остання виникає після контакту організму людини із соком багатьох рослин, таких як:

Ознаки алергії на алое включають подразнення шкіри, почервоніння та свербіж. У деяких випадках спостерігаються серйозніші реакції, такі як поява кропив’янки чи набряк. 

Прояви алергії на алое вера можуть відрізнятися. Особливо обережними при використанні продуктів на основі Aloe vera мають бути особи, у яких раніше спостерігалися шкірні або інші алергічні реакції.

Потенційними алергенами алое є сполуки антрахінони та алоїн. На додаток природна сировина рослини має ще прихований чинник: внутрішній шар її листків містить латекс, який сам по собі може стимулювати появу алергічних реакцій. 

Алергія до латексу є доволі розповсюдженим різновидом гіперчутливості. Крім того, алергія на алое вера трапляється у людей, чутливих до часнику та цибулі. Ці рослини є родичами алое й входять з ним до одного порядку холодкоцвітих. Це не так щоб дуже близькі, але родичі, а тому алергени цих рослин можуть стимулювати виникнення перехресної алергії.

А нещодавно екстракт цілого листя Aloe vera продемонстрував чіткі докази канцерогенної активності у щурів і був класифікований Міжнародним агентством з дослідження раку як можливий канцероген для людини. 

Причиною токсичності є вже згаданий алоїн. Стандарт Міжнародної наукової ради передбачає, що максимально допустимий вміст алоїну в отриманому з алое матеріалі для перорального споживання становить менше ніж 10 ppm (частинок на мільйон); для немедичного використання рекомендований ліміт — 50 ppm або нижче.

Діагностика алергії на алое

За підозри, що ви маєте алергію або іншу негативну реакцію на алое, рекомендується припинити його використання. Якщо симптоми не проходять чи погіршуються, потрібно звернутися по медичну допомогу

Лікарі проведуть патч-тестування для визначення вашої чутливості до різних алергенів, включаючи алое. Втім, буде краще, якщо ви самі скажете лікареві, що винуватцем ваших негативних реакцій може бути алое. 

Медики наголошують, що, знаючи про випадки алергії на алое, більшість виробників обробляють продукти з ним таким чином, щоб прибрати з них потенційні подразники. Та зростання популярності натурального продукту, отриманого просто з рослини вдома, спонукає людей використовувати його при будь-яких симптомах. 

Тому при незвичних реакціях, що не діагностуються стандартними тестами, лікарі мають перепитувати, чи лікувались пацієнти соком або гелем алое. Адже пацієнти, вважаючи алое безпечним, можуть не надавати таку інформацію самостійно.

Загалом алое досі вважається досить нешкідливим засобом. Але для його застосування безпечно та з позитивним ефектом важливими є обізнаність про можливі алергічні (та інші) реакції та обережність. У зв’язку зі збільшенням популярності використання рослини необхідні поглиблені дослідження побічних ефектів, традиційних лікарських взаємодій, а також можливих токсичних і канцерогенних впливів препаратів алое, особливо при тривалому використанні.

Джерела:
https://wildrootsgarden.com/am-i-allergic-to-aloe-vera/

https://wildrootsgarden.com/aloe-vera-allergies/

Коментарі
Loading...