Алергія на залізо: симптоми, причини і кому вона загрожує найбільше

0 288

Коли мова заходить про алергію на метали, найчастіше йдеться про гіперчутливість до нікелю, кобальту, хрому, алюмінію та золота. Утім, нещодавно німецькі науковці з’ясували, що алергія на залізо зустрічається частіше, ніж традиційно вважалося. І найбільшу групу ризику становлять ті, хто має металеві імпланти. 

Від імпланту до тату: що викликає алергію на залізо

Такими є результати дослідження, що тривало з жовтня 2019-го по травень 2021 року. Учасниками експерименту стали 183 пацієнти, з яких 142 мали металеві імпланти, а 41 — підозру на алергію на метал. Усім їм проводилися патч-тести на низку металів із домішками сульфату заліза (FeSO4), результати яких оцінювалися на другий, третій та шостий дні.

Саме шостий день оцінки результатів патч-тесту показав наявність алергії на залізо у десяти учасників дослідження, що становило 5,5% від їхньої загальної кількості. При цьому четверо сенсібілізованих до заліза паралельно мали сенсибілізацію до нікелю.

Восьмеро пацієнтів, чия імунна система надмірно зреагувала на залізо, мали металеві імпланти. І семеро з них свого часу перенесли операцію з ендопротезування колінного суглоба. Як зазначають фахівці, алергічну реакцію міг викликати не лише сам імплант, а й металеві мікрочастки медичних інструментів, які використовували для оперативного втручання.

Але металеві імпланти – не єдине джерело заліза як причини алергічної реакції. Адже цей метал присутній у сталевих сплавах, які широко використовують у багатьох сферах: від будівництва до косметологічної промисловості та фармацевтики.

Так, пігменти оксиду заліза, що мають червоний колір, є компонентами фарб для татуювання та перманентного макіяжу. Утім, повідомлення про алергічні реакції, спричинені ними, наразі поодинокі. Зокрема, зафіксовано лише кілька випадків контактного дерматиту повік як реакцію на декоративну косметику.

Також поки що немає точної статистики випадків алергічної реакції на залізо, присутнє у фарбі для татуювання. І це попри те, що кількість людей, котрі вирішили таким чином прикрасити тіло, зростає.

Ще один шлях сенсибілізації до заліза — препарати, які призначають для лікування анемії. Однак достеменні дані щодо поширеності такої алергії на сьогодні також відсутні.

Якими симптомами проявляється алергія на залізо

У випадку, якщо контакт із цим металом відбувається через шкіру, алергія на залізо проявляється характерними для алергічного контактного дерматиту симптомами: свербежем, набряком і почервонінням шкіри. Вони з’являються у місці контакту та зникають, коли подразник усувається. 

Також за необхідності лікар може призначити креми або мазі з глюкокортикостероїдами. Попри те, що вони вільно продаються в аптеках, самостійно їх купувати небажано.

Помічними стануть терапевтичні засоби для зволоження шкіри та зняття свербежу, такі як гідролосьйон для чутливої шкіри «»Allergika». Або пінка «Blue Cap», що водночас відновлює ліпідний обмін шкіри, зволожує та справляє протизапальну дію.

Якщо ж гіперчутливість до заліза розвинулася як реакція на металевий імплант, про неї в першу чергу свідчитимуть біль, набряк та почервоніння суглоба. 

Також може підвищитися температура тіла. А ще — розвинутися системний алергічний контактний дерматит, для якого характерний свербіж по всьому тілу.

У випадку гіперчутливості до препаратів заліза можливий розлад травної системи: нудота, блювота та діарея.

Але традиційно алергію на залізо пов’язують із алергічною реакцією IV типу, коли симптоми проявляються за декілька годин чи навіть днів. Саме так організм людини надмірно реагує на інші метали. Наприклад, на вже згадуваний вище нікель або присутній в дезодорантах та антиперспірантах алюміній. Ознаки алергії на них особливо часто проявляються під пахвами.

Діагностика алергії на залізо

Встановити діагноз вам допоможе досвідчений лікар-алерголог. Алергія на залізо як реакція уповільненого типу діагностується за допомогою вже згаданих патч-тестів. Це пластирі з невеликою кількістю алергену, які наклеюються на спину на 2 доби. 

Результати тесту оцінюються через 48, а також, додатково – через 72-96 годин. Якщо реакція на залізо виникне, то шкіра відреагує почервонінням, набряком та/або висипом.

Як лікувати алергію на залізо

І якщо діагноз «алергія на залізо» підтвердиться, вам призначать терапію, яка враховуватиме супутні захворювання, наявність імплантів та інші особливості вашого організму.

А до того, як ви потрапите до лікаря, за можливості варто припинити контакт із залізовмісним предметом або речовиною. Звісно, не йдеться про самостійне видалення імпланта або татуювання чи припинення приймання препаратів заліза. Всі ці питання вирішує лікар.

Коментарі
Loading...