Як відрізнити коросту від алергії?

0 386

Алергія стала настільки популярною недугою, що будь-який висип на тілі люди часто сприймають насамперед як алергію. Утім, за червоними цяточками та пухирцями не завжди криється алергічна реакція організму. Наприклад, їхньою причиною може бути короста. Про те, як відрізнити коросту від алергії, а також про діагностику та методи лікування цих захворювань читайте у статті. 

Для людей, котрі не мають досвіду у визначенні подібних недуг, алергія на шкірі та короста виглядають абсолютно однаково. Це червоні цяточки, що локалізуються місцево або поширюються  всім тілом. 

В обох випадках шкіра починає свербіти та пекти. Розчісування уражених ділянок ще більше підсилює свербіж.

Попри те, що короста й алергія видаються схожими зовні, причини їх виникнення зовсім різні. Алергія — це надмірна реакція імунної системи на чужорідні організму речовини. 

Така реакція зазвичай характерна для генетично схильних до неї осіб. При потраплянні алергену в організм у відповідь виробляється надмірна кількість антитіл класу IgE, які й запускають механізм алергічної реакції.

На відміну від алергії, короста — паразитарне захворювання, викликане живими організмами, дрібними кліщами. Воно дуже заразне. Найчастіше короста передається через безпосередній контакт.

Короста: причини виникнення

Винуватець корости — кліщ Sarcoptes scabiei. Коростяний кліщ живе та відкладає яйця у верхньому шарі шкіри. 

Симптоми корости можуть проявитися вже за кілька днів після зараження. Найпізніше це може статися через шість тижнів. За цей час кліщі живуть, розмножуються та переселяються на інших носіїв.

Щоб заразитися, потрібно щонайменше пів години контактувати з людиною, хворою на коросту. Як правило, при нетривалому контакті ця хвороба не передається.

Однак захворювання також може поширюватись через предмети, якими користувалась заражена людина. Наприклад, при спільному використанні ліжка, одягу або рушників.

Алергія: причини виникнення

На відміну від проявів корости, алергічні висипання на шкірі не можуть передаватися від людини до людини.

Чинники, які викликають алергію найчастіше, це:

Як відрізнити коросту від алергії за симптомами

Алергічні висипання можуть з’являтися на різних ділянках тіла. Алергія, як правило, має різну силу прояву: у певний час вдень та вночі її симптоми загострюються, а потім стишуються.

Найпоширенішими симптомами корости є висипання, котрі сильно сверблять. У центрі вони мають маленькі горбки, схожі на прищі. Найулюбленіші місця корости:

Симптоми корости також можуть змінюватися у різний час. Але тут спостерігається чіткий нічний періодизм: свербіж при корості посилюється вночі, коли людина розслаблена та спить у теплому ліжку. Цей її стан уможливлює пересування кліщів тілом та їхнє харчування епітелієм. Саме рух паразитів, відкладання ними яєць та фекалій і викликають свербіж.

Діагностика корости та алергії

Щоб діагностувати коросту, лікар має оглянути шкіру, шукаючи кліщів. Точніше, характерні для них парні висипання у вигляді двох цяток — входу та виходу зі шкіряного каналу, в якому сидить самка паразита. Коли лікар виявить такі місця, він може взяти зішкреб підозрілої ділянки шкіри для дослідження під мікроскопом. При детальному обстеженні у зішкребі можна виявити кліщів, їхні фекалії та яйця.

Натомість алергія діагностується за допомогою спеціальних тестів. Серед них — прик-тест. Для його виконання на шкіру наноситься незначна крапля можливого алергену. Потім лікар злегка уколює шкіру пацієнта у місці знаходження краплі спеціальною голкою. 

Якщо людина має чутливість до даної речовини, у неї з’явиться почервоніння, набряк або свербіж в місці проведення тесту. Також ймовірне утворення пухирів або округлих підвищень, схожих на набряки. Що вони виразніші, то вища можливість реакції на алерген.

 Для виявлення контактного дерматиту найкраще підходить патч-тест. Для його проведення лікар наклеїть на шкіру спини пацієнта пластир, у заглибленнях якого знаходиться потенційний алерген, накладе на неї пов’язку й перевірить реакцію через 48 і 96 годин, а також на 7-му добу. За наявності алергії під пластиром має з’явитись висипання.

Але найзручнішим діагностичним засобом виявлення алергії вважається тест АLEX. За допомогою цього тесту, здавши лише один аналіз крові, можна дізнатися про свою чутливість до 295 алергенів. Це 99,9 % всіх алергенів, які існують в світі. Серед них є й ті, першою чергою — харчові, алергія до яких проявляється висипами на шкірі.

Лікування корости

Полягає в усуненні кліщів ліками. Як правило, вони доступні лише за прописом лікаря, й підбирає він їх дуже ретельно. Адже деякі засоби протипоказані дітям, вагітним та жінкам, котрі годують грудьми

Ліки потрібно наносити на все тіло, від шиї до стоп, і залишати на 8-10 годин. Деякі методи лікування потребують повторного використання засобів проти корости, якщо висипання з’являться знову. 

Оскільки короста поширюється дуже швидко, радше за все лікар порекомендує зробити такі натирання усім членам родини хворого та людям, що з ним контактували. Профілактика знадобиться навіть у випадку, якщо ні у кого з оточення немає ознак зараження коростою.

Лікування шкірних висипань алергічного походження

На відміну від лікування корости, коли головна задача – позбутися кліща, лікування алергії направлене на зняття симптомів. 

До переліку основних засобів лікування алергічного висипу входять:

Але самостійно застосовувати будь-які з цих засобів, особливо медичних, не варто. Їх має призначити лікар. Адже ми бачимо: те, що на необізнаній людині на перший погляд видається алергією, насправді може бути:

  • коростою,
  • грибком,
  • лишаєм,
  • стафілококом,
  • іншим інфекційним або неінфекційним ураженням шкіри.

Крім того, якщо у вас є сенсибілізація до домашніх алергенів, потрібно підтримувати чистоту в оселі. Якщо ж маєте чутливість до кліщів домашнього пилу, варто додатково застосовувати спрей «Стоп-кліщ Allergika», здатний усунути кліща як з постільних приналежностей, так і з меблів.

Отже:

Якщо ви вважаєте, що ви або близька вам людина має ознаки корости, зверніться по медичну допомогу, щоб отримати лікування. Що раніше почнете курс терапії, то менша ймовірність поширення корости.

Коли уражена ділянка свербить, виглядає сухою, червоною або набряклою, можна запідозрити алергію. Втім, у будь-якому випадку треба звернутись до лікаря-дерматолога, й краще, щоб він мав також навички лікування алергії. Адже такий спеціаліст швидко зможе встановити справжню причину вашої недуги. 

Якщо ви відчули задуху та слабкість (ознака падіння артеріального тиску), негайно скористайтесь уколом адреналіну та викликайте швидку допомогу.

Коментарі
Loading...