Полюбити весну та літо допоможе АСІТ, або Як вилікувати алергію на цвітіння?

0 1 097

«Один раз в год сады цветут. Весну любви один раз ждут», — співала Анна Герман, згадуючи найпрекраснішу пору року. Але, на жаль, для 40 % населення України, котрі мають чутливість до пилку, весна та літо перетворюються не на свято радості  та кохання, а на справжнє пекло із задухою, чханням та шкірними висипами. 

За твердженням медиків, майже половина людей, котрі мають алергію на цвітіння, реагують на всі 3 класи алергенів: дерева, злаки та бур’яни. Називається ця хвороба полінозом і триває з ранньої весни до пізньої осені.

Хвилі цвітіння

Згідно з висновками вінницьких аеробіологів, в Україні спостерігаються 3 хвилі пилкування рослин.

Перша: березень — квітень

У березні – квітні дерева викидають сережки. Під час цієї хвилі, особливо у лісовій та лісостеповій зонах, спостерігаються два піки пилкування дерев. 

Один припадає на кінець березня й обумовлюється високими рівнями пилку вільхи

Другий буває всередині квітня або вже після 20-х чисел – в залежності від погоди. Тут алергенний фон обумовлює береза, а підсилюють ясен та граб

В цей період в повітря викидається до декількох тисяч пилкових зерен дерев на 1 кубічний метр. 

Через глобальне потепління дерева починають цвісти раніше (інколи вже наприкінці січня), а закінчують пізніше.

Друга: травень — липень

Злакові трави, або просто злаки, які обумовлюють початок другої хвилі пилкування, через те ж таки потепління починають цвісти раніше. І початок їх сезону на початку травня чи наприкінці квітня може накладатись на кінець цвітіння дерев. Так алергени тримають у своїх обіймах людей, чутливих до пилку, не даючи їм перепочинку. 

Квітнуть трави у лісовій та лісостеповій зонах до середини липня. У степу вони «перегорають» швидше. 

В місті це, в  основному, тимофіївка та грястиця, котрі висіваються на газонах. В сільській місцевості — жито, пшениця, кукурудза.  

Згідно з даними молекулярної діагностики, 43 % людей, котрі мають симптоми сезонної алергії, реагують на всі види трав. 

Злаковим властива висока перехресна реактивність. Тому поки не перецвітуть всі 340 видів злаків, які зустрічаються в Україні, люди, чутливі до їхнього пилку, можуть відчувати симптоми алергії. 

Пік  цвітіння злаків припадає на червень. В цей період в кубометрі повітря реєструється до 50 пилкових зерен найпоширеніших трав. 

І хоча ця цифра здається незначною, на практиці все виглядає набагато сумніше. Адже, за твердженням медиків, навіть наявність 1 пилкового зерна на кубометр повітря може спровокувати виникнення симптомів алергії до них. 

Крім того, з травня по жовтень реєструються найвищі концентрації спори гриба альтернарії. Сенсибілізацію до неї має чверть пацієнтів, котрі страждають сезонною алергією в Україні. 

Пік споруляції припадає на середину липня. В цей період в повітрі знаходяться в середньому близько 300 спор гриба. При тому, що, як вважається, симптоми виникають, вже коли цих спор 100. 

Відтак альтернарія значно посилює і подовжує симптоми алергії, викликані пилком. Чутливість до спори часто зустрічається разом із сенсибілізацією до алергенів амброзії.

Третя: липень — жовтень

Чутливість до пилку симптоми

Її цвітіння з липня по жовтень також збігається з високими рівнями альтернарії у повітрі. У цей же період, починаючи трохи раніше від амброзії, цвіте полин

Пік цвітіння цих бур’янів — у серпні. Причому у полину реєструють 2 піки високих концентрацій пилку, а в амброзії — цілих три: на початку, всередині серпня, а також наприкінці його або у перший тиждень вересня. 

В цей період полин викидає в повітря 50 і більше пилкових зерен, а його родичка амброзія — від 100 до декількох тисяч (у східних регіонах України).

Географія розповсюдження алергії

Чутливість до злаків та спор альтернарії  найчастіше мають жителі Центрального регіону України. Це 44 % тих, хто страждає алергією на пилок.

На півночі, крім алергії на злаки, хворі мають чутливість до пилку берези.

На півдні та сході найбільше поширена алергія на амброзію та полин. Але тут є значним і відсоток тих, хто чутливий до алергенів грибів. Особливо у приморських регіонах.

Але в будь-якій області існує значний відсоток хворих, котрі мають перехресну реакцію і реагують на всі 3 класи алергенів: дерева, злаки та бур’яни. 

Чутливість до пилку: симптоми 

Чутливість до пилку нежить

Це захворювання виявляється  такими симптомами:

Якщо хворий проігнорує ці ознаки, недуга може перерости в бронхіальну астму. Тому при перших проявах полінозу слід негайно звернутись до лікаря-алерголога, котрий знає, як лікувати чутливість до пилку, дасть слушні поради стосовно профілактики та призначить відповідну дієту.

Чутливість до пилку: чому важлива дієта

apple

Обтяжувати перебіг захворювання може ще й синдром оральної алергії. 

Проявляється він набряком у роті, а також висипами на обличчі. Навіть тоді, коли причинних алергенів у повітрі немає. 

Пояснюється це тим, що рослини, котрі входять до родини розових чи селерових, мають алергени, спільні з пилком весняно-літніх рослин.

Тому людям, котрі мають чутливість до пилку, лікарі радять з обережністю вживати:

Профілактика алергії на цвітіння

Основним способом профілактики є усунення причинного алергену. Тому аби не перетворити весну та літо на алергічне пекло, слід дотримуватись наступних правил:

  • Виходити на вулицю після дощу, коли пилок вимитий з повітря.
  • Гуляти пізно ввечері. Саме в цей час доби фіксується найменша кількість алергенів.
  • Після прогулянки приймати душ та прати верхній одяг.
  • Скоротити перебування на сонці, носити сонцезахисні окуляри та капелюх.
  • Слідкувати за алергопрогнозом і намагатись в період найінтенсивнішого пилкування причинних рослин переїхати в регіон, де воно вже закінчилось.
  • Щільно зачиняти вікна в машині та вмикати кондиціонер.
  • Щоденно робити вологе прибирання;
  • Встановити в домівках кондиціонер з НЕРА-фільтром або просто завішувати відчинені вікна двошаровим вологими фіранками з марлі.
  • Зачиняти вікна на ніч.

Як лікують чутливість до пилку 

Але найбільш дієвим і ефективним способом позбутись захворювання, не переймаючись щодо стратегій уникнення алергенів, є  алерген-специфічна (АСІТ), або алергенна імунотерапія (АІТ). Вона не знімає симптоми, а бореться з причиною алергії. 

Суть методу алерген-імунотерапії полягає у введенні мінімальних доз причинного алергену, допоки імунна система припинить реагувати на білки рослин, зустрічаючись з ними у реальному житті.

Ця методика практикується майже сторіччя, постійно вдосконалюючись та допомагаючи пацієнтам досягти довготривалої ремісії.

 Для отримання максимального ефекту АСІТ має призначатись лише лікарем-алергологом після проведення обстеження та досягнення пацієнтом стадії ремісії. Тобто після медикаментозного лікування антигістамінними препаратами, а також за 2-3 місяці до початку весни.

 За допомогою сучасних та безпечних ін’єкцій «Алксоід» (Alxoid) та спрею «Оралтек» (Oraltek) виробництва іспанської компанії «Inmunotek» (Інмунотек) продовжити лікування можна і в сезон цвітіння.  

Чутливість до пилку лікування «Оралтеком»

Унікальність даних медикаментів полягає в тому, що до лінійки вакцин «Інмунотека» входить суміш полімеризованих екстрактів алергенів:

  • берези повислої та тимофіївки;
  • полину звичайного та амброзії;
  •  амброзії, полину та тимофіївки.

Алергени тут представлені в рівних пропорціях, вони покривають спектр основних причинних молекул пилку впродовж сезону. І тому за допомогою сумішей алергенів рослин можна позбутись цілого спектру весняно-літніх симптомів алергії.

Курс лікування становить 3-5 років. За цей період організм людини повністю адаптується до сезонних алергенів. І ви зможете нарешті повною мірою насолоджуватися усіма принадами весни та літа.

Коментарі
Loading...