Позбавитися алергії назавжди можливо. Доведено АІТ

0 2 417

Коли ми говоримо про лікування алергії, то в першу чергу маємо на увазі пігулки, що зменшують неприємні симптоми: нежить, сльозотечу, набряки або свербіж та почервоніння шкіри. Усі ці прояви гіперчутливості є наслідками вивільнення в організмі гістаміну, яке відбувається у відповідь на реакцію імунної системи на алерген. Відтак дія ліків спрямована саме на пригнічення гістамінової відповіді. Проте існує спосіб позбавитися алергії назавжди.

Алергеном для людини може виявитись їжа, пилок чи пліснява, хутро тварин й не тільки. Антигістамінні та кортикостероїдні препарати, які також полегшують прояви гіперчутливості, здатні позбавити них лише тимчасово.

Симптоми захворювання полегшуються або зовсім зникають, але лише до наступної зустрічі з алергеном. При цьому ліки не впливають на причину алергії.

Між тим боротися із нею, а отже, повністю вилікуватися від алергії, можливо. За допомогою алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ), інша назва якої – алергенна імунотерапія (АІТ). Цей метод лікування вже довів ефективність при лікуванні різних видів алергічних захворювань. Зокрема, алергічного риніту, кон’юнктивіту, бронхіальної астми та атопічного дерматиту

Як діє АСІТ?

Принцип дії АСІТ полягає у стимуляції імунної системи до вироблення антитіл IgG4, які блокують імуноглобуліни E. Відтак останні не можуть з’єднатися з рецепторами на опасистих клітинах й стимулювати викид гістаміну та інших сполук, що обумовлюють прояви алергічних реакцій.

Протипоказань до АСІТ/АІТ небагато: 

  • вживання бета-блокаторів;
  • важка та/або неконтрольована астма;
  • інші захворювання у стадії декомпенсації, наприклад, серцево-судинна недостатність.

Також імунотерапію зазвичай не проводять пацієнтам зі злоякісними новоутвореннями, імунодефіцитами та системними аутоімунними захворюваннями. А ще вагітним жінкам. Але якщо жінка почала проходити АІТ до настання вагітності, лікування, як правило, продовжується. 

Отримати АСІТ можна  сублінгвально (під язик) або в уколах, які робляться підшкірно. Для сублінгвальної форми застосовуються пігулки або спреї, і всі вони є ефективними за умови дотримання схеми лікування. 

В організм вводяться один (монотерапія) або декілька (політерапія) алергенів, що викликають захворювання. Доза цих алергенів постійно збільшується, і з часом у пацієнта виробляється до них імунітет. А отже, зникає й гіперчутливість.

Як пройти АІТ?

Призначити АСІТ/АІТ може лише лікар-алерголог. На підставі спеціальних тестів, які підтверджують діагноз «алергія». 

При цьому й уколи, і спреї, і пігулки підбираються, а іноді й виготовляються індивідуально для кожного пацієнта: з урахуванням алергенів, які викликають у нього захворювання.

Сучасні екстракти алергенів для проведення підшкірної імунотерапії мають дві фази введення: ініціальну та підтримувальну.

  • В ініціальній алергени вводяться раз на тиждень протягом місяця з постійним підвищенням дози до рівня підтримувальної.
  • Після того, як мету досягнуто, підтримувальні дози алергенів вводяться раз на місяць. Безперервно протягом трьох-п`яти років.

При сублінгвальній терапії перша доза алергену приймається під наглядом алерголога, а потім пацієнт лікується вдома. Така терапія також триває від трьох до п’яти років. Схема лікування аналогічна тій, що застосовується при підшкірному введенні алергену: спочатку доза збільшується, а потім здійснюється перехід на підтримувальну дозу.

За умови суворого дотримання схеми терапії вже протягом першого року лікування симптоми алергії починають слабшати. І до третього-п’ятого року повністю позбавитися алергії вдається більшості пацієнтів. 

АСІТ/АІТ, на відміну від інших методів лікування алергії, є цілком безпечною. Відтак її призначають навіть дітям, які зазвичай добре її переносять. 

Щоправда, діти від двох років, яким призначають терапію у сублінгвальній формі, та діти віком від п’яти років, яким роблять ін’єкції, потребують особливої уваги лікаря. Також при проведенні імунотерапії дітям молодшого віку можливі труднощі із дотриманням режиму введення алергенів.  

Як позбавитися алергії за допомогою АІТ максимально безпечно?

Утім, у ході лікування іноді можлива поява симптомів алергії. Таких як почервоніння або ущільнення в місці ін’єкції, нежить, закладеність носа, свербіж в очах. При сублінгвальній терапії можливе відчуття свербежу в роті. 

Такі реакції є індивідуальними й можуть залежати від якості алергенів. Найбезпечнішими та найефективнішими з представлених на ринку України на сьогодні є алергени, що виробляє іспанська фармацевтична компанія «Інмунотек» (Inmunotek). 

Це суспензія для підшкірної ін’єкції «Алксоід» (Alxoid), яка містить один або кілька стандартизованих полімеризованих екстрактів алергенів. А також  «Оралтек» (Oraltek) – гліцериновий розчин одного або декількох екстрактів алергенів для специфічної сублінгвальної імунотерапії.

Обидва ці препарати ідеально підходять для лікування дітей. Від 2 років — сублінгвально, з 5 років — за допомогою ін’єкцій. Також безсумнівними перевагами як «Алксоіду», так і «Оралтеку» є те, що при їхньому застосуванні терапевтична доза досягається швидше. А відтак скорочується тривалість лікування.

 

Коментарі
Loading...