Алергенна імунотерапія, або АІТ: чи вилікує вона вас від алергії?

0 1 446

Коли алергія заважає не лише дихати, а й жити, варто замислитись над її лікуванням. Вихід є – алергенна імунотерапія (АІТ). Методу вже понад сто років, за які він не лише не втратив актуальності, а й значно вдосконалився і став дуже ефективним.

Ви думаєте, що постійно контролюєте свою алергію, вживаючи антигістамінні препарати? Розчаруємо: антигістаміни чи кортикостероїди не лікують алергію, а лише маскують її симптоми. Та й тривале їх застосування шкодить здоров’ю ризиком виникнення побічних ефектів.

Алергенна імунотерапія — наразі єдиний вид саме лікування алергії, який існує у медичній практиці. Ще його називають алерген-специфічною імунотерапією (АСІТ).

Вона застосовується для лікування гіперчутливості до інгаляційних алергенів, зокрема:

Відтак АІТ, виконана із застосуванням сучасних алерговакцин, є ефективною та дуже безпечною.

Крім того, таке лікування алергії добре переноситься більшістю людей. І будь-які побічні реакції, які виникають під час АСІТ, є, як правило, незначними.

Нижче наводимо відповіді на запитання, які  найчастіше хвилюють пацієнтів при застосуванні АІТ.

Яка саме алергенна імунотерапія  мені потрібна?

Вид щеплення, який обирає лікар-алерголог, залежить від того, на що у вас алергія. Перед початком лікування вас обстежують, в ідеалі — засобами молекулярної алергодіагностики. Щоб точно визначити, які речовини викликають у вас симптоми і які з них включити до плану вашого лікування.

Обстеження — вкрай важливий етап, від якого залежить ефективність подальшого лікування. Адже якщо діагноз встановлений неправильно, то й алергени для лікування будуть підібрані некоректно. Відтак і АСІТ не буде достатньо ефективною. 

Оптимальним аналізом на алергію є молекулярний тест АЛЕКС. Його друга версія ALEX2 дозволяє одночасно визначити чутливість до 295 алергенних екстрактів та молекул. Серед них лікар обере ті, які вважаються першопричиною виникнення алергічної реакції. І призначить терапію, націлену саме на них.

Скільки часу потрібно для відчутного ефекту?

Ця відповідь буде різною для кожного пацієнта. У деяких з них полегшення симптомів відбувається всього за кілька місяців, ще на першому етапі АСІТ, який називається етапом ініціації. Іншим потрібен цілий рік лікування, щоб покращення стало відчутним.

Вам слід поговорити зі своїм лікарем, якщо вас турбує, що симптоми алергії не зникають. Можливо, допоможе коригування графіка уколів або незначна зміна формули алерговакцини.

Чи можна проводити АІТ для дітей?

Так, для дітей підходить АСІТ як у вигляді уколів, так і у вигляді таблеток та спреїв. Це так звана СЛІТ – сублінгвальна алергенна імунотерапія. 

Однак якщо СЛІТ, що проводиться за допомогою високоякісних вакцин, можна застосовувати вже з 2 років, то уколи – лише з п’яти. Зокрема, сублінгвальні спреї «Оралтек» (Oraltek) виробництва іспанської компанії «Інмунотек» (Inmunotek), зареєстровані в Україні, є безпечними у використанні для дітей з 2 років. А ін’єкційний препарат «Алксоід» (Alxoid) може використовуватись з 5-річного віку.

Ці препарати є безпечними як для дітей, так і для дорослих. Ба більше, АІТ може допомогти дітям уникнути розвитку інших алергій або астми у процесі дорослішання.

Єдиний найбільш частий побічний ефект, що є типовою відповіддю на введення будь-якої алерговакцини, — почервоніння, набряк або свербіж в місці ін’єкції.

Але якщо після щеплення у вас виникли проблеми з диханням, запаморочення або набряк горла, важливо негайно повідомити про це лікаря. Або викликати швидку, якщо ви знаходитесь на вулиці чи вдома. 

Це можуть бути ознаки анафілаксії — рідкісного, але серйозного побічного ефекту АСІТ. Саме тому всі ін’єкції алерговакцин та перші їх застосування у таблетованій та сублінгвальній формах проводяться у клініці під наглядом лікаря. Він попросить вас залишитись в клініці на пів години після ін’єкції, щоб впевнитись у відсутності ознак анафілаксії.

Що станеться, якщо я перестану отримувати алерген-імунотерапію? Чи безпечно зупинитися посередині лікування?

Так, посеред лікування зупинятись безпечно. Однак, якщо ви вирішите припинити щеплення до того, як це дозволить лікар, симптоми можуть повернутися.

Крім того, не можна очікувати ефективності від імунотерапії, якщо ви порушуєте графік ін’єкцій та/або приймання таблеток і спреїв. АСІТ працює повільно, її ефект приходить з часом. Тому важливо запастися терпінням, навіть якщо ви не відчуваєте поліпшень.

Моя алергенна імунотерапія не працює. Чому так?

Є кілька різних причин, чому при проведенні АІТ не настає полегшення.

Перша — це час. Як зазначалося раніше, імунотерапія — повільний процес. До того як симптоми почнуть зникати, може пройти кілька місяців. 

Якщо ви регулярно отримували ін’єкції протягом року і не помітили ніяких змін, обговоріть зі своїм лікарем подальші кроки.

Крім того, як вже згадувалось, критично важливою є точна діагностика алергії та вибір на її основі компонентів для створення алерговакцин. Якщо діагностика проведена неточно, то й результат залишатиме бажати кращого.

А ще важлива якість препаратів для АСІТ та графік їх застосування. Обираючи високоякісні медикаменти та приймаючи їх за графіком, ви досягнете результату значно скоріше.

І, нарешті, дозування. Можливо, ви не отримуєте достатньо високу дозу алерговакцин при АІТ. Цьому також можна зарадити. 

Зокрема, і «Алксоід», й «Оралтек», завдяки їхній безпечності, можна застосовувати у вищих дозах, щоб швидше сформувати імунну відповідь організму.

 

Коментарі
Loading...