Алергію на пилок злакових трав ефективно лікувати сумішшю алергенів

0 1 531

Алергія на пилок злакових трав поширена в усьому світі. В Україні, зокрема, до пилкових зерен цієї групи рослин чутливі понад 40 % людей з полінозомБільшість з них контролюють захворювання завдяки симптоматичному лікуванню. Проте вчені вже знайшли ефективні методи впливу не на прояви, а на причину недуги. 

Пилок злакових трав — провідний чинник сезонної IgE-опосередкованої алергії в усьому світі. Найчастіше алергологи та інші лікарі й пацієнти називають алерген коротше — просто «пилок трав».

Так, у Швейцарії, згідно з результатами опитування, до нього сенсибілізовані понад 12 % населення.

Високу поширеність чутливості до нього підтвердили й результати нещодавнього європейського дослідження: позитивні реакції шкірного прик-тесту виявляли понад 30 % пацієнтів з алергією.   

Зазвичай у сенсибілізованих пацієнтів контакт із пилком трав спричиняє IgE-опосередковані симптоми гострого запалення. Тобто алергічний риніт, кон’юнктивіт та астму

Багато пацієнтів з чутливістю до пилку трав досягають задовільного контролю захворювання за допомогою симптоматичного лікування. 

Єдиний засіб терапії, який здатен позбавити полінозу або суттєво знизити частоту та інтенсивність його проявів, — підшкірна алергенна імунотерапія (SCIT).

Це один із різновидів алергенної імунотерапії, або АІТ.

Ефективність АІТ підтверджена часом

Перше повідомлення про цей метод лікування датується 1911 роком. Відтоді ефективність SCIT підтвердили результати численних клінічних досліджень. Ба більше, вони продемонстрували, що SCIT має тривалий ефект навіть після припинення лікування. Також вона запобігає посиленню різних проявів алергії,  від алергічного риніту до алергічної астми

Сучасні форми імунотерапії пилком трав базуються на сирих екстрактах алергенів. Але вони, на жаль, часто мають низьку якість, що впливає на ефективність лікування. 

Однак для проведення SCIT вже успішно використовуються нові алергічні вакцини на основі очищених рекомбінантних (створених штучно) алергенів. Це, зокрема, і алергени іспанської компанії «Інмунотек» (Inmunotek), що вже доступні й в Україні.

 А тести на основі рекомбінантних алергенів стали звичайним діагностичним засобом, який поліпшує відбір пацієнтів для проведення терапії та моніторингу SCIT.

Які екстракти ефективніші при лікуванні алергії до пилку злаків?

Вибір екстрактів, які застосовуються для лікування, зазвичай базується на трьох факторах:

  • клінічній історії пацієнта;
  •  результатах тестування рівнів IgE до алергенів з різних джерел;
  •  реакції пацієнта на шкірні проби з екстрактами алергенів.

Через високу перехресну реактивність серед споріднених видів трав діагностичні тести та SCIT часто проводяться з одиничними екстрактами, отриманими з одного виду трав. Можливе також використання алергенів декількох споріднених видів. 

Результати клінічних досліджень показують, що SCIT, проведена з екстрактом пилку тимофіївки, є ефективною при лікуванні алергії на пилок злаків загалом. 

Водночас дослідження in vitro показали, що для проведення SCIT суміші екстрактів алергенів з декількох споріднених видів трав можуть мати переваги перед екстрактами окремих алергенів. 

Зокрема, доведено, що імунотерапія алергенами пилку трави є ефективною та безпечною при лікуванні пацієнтів з алергічним ринокон’юнктивітом. Виходячи з великої перехресної реактивності серед видів підродини мітлицевідних (Pooideae), припускають, що екстракти пилку трави можна готувати з одного виду, а не з багатовидової суміші.

Розповімо докладніше про результати трьох досліджень.

Порівняння ефективності алергоїдів та плацебо 

У подвійному сліпому плацебо-контрольованому дослідженні брали участь 102 пацієнти, рандомно розподілені за 5 групами лікування.

Кожен отримав по дев’ять підшкірних ін’єкцій. Для них використовувались: 

  • алергоїд тимофіївки лугової (Phleum pratense) в трьох дозах: 1 800, 6 000 та 18 000 терапевтичних одиниць (TU);
  • плацебо;
  • 6-травний пилковий алергоїд в дозі 6 000 TU.

 Окрім ефективності впливу препаратів, відстежувалися:

  • зміни загальної оцінки носових симптомів (TNSS); 
  • зміни специфічного для сироватки імуноглобуліну G4 до тимофіївки;
  • частота побічних явищ.

Усі три дози препарату тимофіївки та 6-травного алергоїду значно перевершували плацебо за первинним результатом, тоді як істотних відмінностей у зміні TNSS не було. 

Висока доза препарату тимофіївки у порівнянні зі стандартною (6 000 TU) не принесла додаткової суттєвої користі. Але показала незначне збільшення побічних явищ.

Дослідження безпечності використання 6-алергенної вакцини для АІТ 

Учасники другого експерименту мали вік від 18 до 65 років. У цих 240 пацієнтів алергія на пилок злакових трав проявлялась середньо-важким ринітом / ринокон’юнктивітом. Крім того, 19,5 % учасників також мали контрольовану астму. 

Дослідження мало на меті вивчити безпечність використання 6-алергенної вакцини для проведення АІТ під час сезону пилкування.  

У групах А та В досягли підтримувальної дози препарату без затримки відповідно 84,9 та 86,6 % пацієнтів.

В обох групах лікарі та пацієнти оцінили переносимість лікарського засобу як «дуже добре» та «добре». 

Відтак цілорічну імунотерапію шестикомпонентним алергеном визнали безпечною для пацієнтів.

Дослідження ефективності рекомбінантного алергену

У подвійному сліпому плацебо-контрольованому дослідженні пацієнти з алергією на пилок злаків отримували підшкірну імунотерапію сумішшю п`яти рекомбінантних (штучно створених) алергенів пилку тимофіївки: Phl p 1, Phl p 2, Phl p 5a, Phl p 5b, Phl p 6. 

Результати дослідження підтвердили, що пацієнти дуже добре переносять високі дози гібридних алергоїдів. Та показують імунні реакції, що говорять про результативність SCIT у лікуванні чутливості до природних алергенів. 

Як зазначають науковці, 

препарати, створені за рекомбінантною технологією, забезпечують кращі результати діагностики та терапії алергії до пилку трав, ніж екстракти алергенів. 

Тому потрібно зосередитись на розробці рекомбінантних вакцин на основі алергенів.

Коментарі
Loading...