4 розвінчані міфи про життя з астмою під час сезону застуд та грипу

0 1 585

Зазвичай причини загострення астми у холодну пору року — вірусна інфекція верхніх дихальних шляхів або грип. Тому сезон застуд та грипу може бути особливо складним для людей, які страждають на астму.

З іншого боку, правильно керована астма може зменшити й ті симптоми, що викликані застудою та грипом. І хоча ці недуги дуже поширені, досі існує багато помилкових тверджень щодо того, як саме ГРВІ та грип пов’язані з астмою. Як і рекомендацій стосовно лікування астми протягом цього періоду.

Ось правда стосовно чотирьох найпоширеніших міфів про астму та грип. 

Міф 1. Людям з астмою не слід робити щеплення від грипу

Твердження, що вакцинація проти грипу призведе до спалаху астми, загальновідоме. Проте хибне: немає доказів, які б його підтверджували.

Ба більше:

людині з астмою вакцина проти грипу необхідніша, ніж людям без супутніх захворювань.

Тому що хворі на астму та інші хронічні захворювання легень, такі як емфізема, можуть мати дуже важкий перебіг грипу — набагато важчий, ніж у тих, хто має здорові легені.

Але деякі люди думають, що мали реакцію на щеплення від грипу. Проте це могла бути інша реакція, яка просто збіглася зі щепленням у часі.

Міф 2. Якщо ваша астма добре контрольована, застуда або грип не спричинять проблем

Людина, яка належним чином стежить за своєю астмою за допомогою медикаментів та інших заходів, матиме легші симптоми застуди або грипу у порівнянні з тими, хто цього не робить.

Однак застуда або грип можуть викликати загострення у пацієнтів і з добре керованою астмою.

Це пояснюється реакцією на процеси запалення.

Перш ніж ви дізнаєтесь, що піддались впливу ГРВІ чи грипу, імунна система вже це знатиме і плануватиме атаку, оскільки не хоче, щоб вірус оселився в організмі. 

Більшість людей мають такі симптоми застуди та грипу, як сльозотеча, нежить, кашель та чхання, але все це пов’язано з тією стадією застуди та грипу, що називається запаленням. Запалення — це лише реакція тіла, яке намагається запобігти заглибленню вірусу в легені.

Навіть при добре керованій астмі, коли імунна система розпізнає ГРВІ або грип, запалення охоплює ще більше клітин. Це може призвести у людини з добре контрольованою астмою до погіршення симптомів. 

Іноді, якщо астма пацієнта добре контрольована, він вважає, що вже не мусить вживати ліки. Але ж саме препарати забезпечують контроль хвороби.

Тому важливо регулярно приймати ліки для тривалого контролю астми, навіть якщо ви не відчуваєте жодних її симптомів.

Якщо астму, навіть незначну,  не лікувати, це спричиняє зміни у дихальних шляхах —  ремоделювання. Воно зазвичай робить людину більш схильною до розвитку важкої форми астми з часом, а важка астма стійкіша до лікування.

Міф 3. Алергени — найчастіші причини загострення астми

Загалом бронхіальна астма — складне захворювання, загальний перебіг якого пов’язаний з  гіперреактивністю дихальних шляхів та змінами певних характеристик в легеневих функціональних тестах.

Лікарі стверджують, що астма, спровокована алергенами, становить невелику підгрупу астми.

Думка, що найчастіше в нападах астми винні алергени, виникає через те, що пульмонологи, пояснюючи пацієнтам заходи контролю астми, багато уваги приділяють контролю її тригерів

Йдеться про усунення алергенів з дому. Пил, цвіль, лупа тварин, тютюновий дим — алергени численні, але насправді вони не є пусковим фактором номер один.

Тригери астми номер один —  віруси застуди та грипу. Вони викликають до 80 % загострень астми у дітей. 

Тож навіть люди, які успішно уникають алергенів, все одно можуть зіткнутися із загостренням астми через ГРВІ та грип.

Міф 4. Діти з астмою хворіють на застуду частіше, ніж діти без неї

Статистика захворювань свідчить, що всі діти —  з астмою або без неї — хворіють приблизно однаковою кількістю застуд на рік.

Більшість дітей мають від 6 до 8 застудних захворювань на рік, але діти з астмою при застуді страждають сильніше та мають важчі симптоми. 

Крім того, ГРВІ чи вірус можуть подразнювати дихальні шляхи. Як наслідок, навіть коли вірус вже зникає з організму, у дитини можуть зберігатися симптоми, наприклад кашель.

Як уникнути загострень астми в сезон застуди та грипу

Лікарі наголошують:

найбільш дієвий захист від нападів астми в сезон застуд та грипу — щеплення.

Вірус грипу, який відрізняється кожного року, спричиняє важкі захворювання і щороку вбиває багатьох людей. Вакцина може запобігти розвиткові вірусу або значно зменшити ступінь його проникнення в організм.

Інші респіраторні віруси також здатні становити проблему для хворих на астму.

Щоб максимально захистити себе від інших простудних захворювань та вірусів:

  • Часто мийте руки.
  • Намагайтеся не ділитися їжею та напоями, а також предметами, які можуть містити мікроби, наприклад мобільними телефонами.
  • Якщо у вас астма, слідкуйте, щоб ваш небулайзер був чистим та знаходився в робочому стані.  Виконуйте правила очищення та дезінфекції небулайзера.

З допомогою лікаря розробіть власний план дій проти астми. Він має детально описувати, як контролювати симптоми, як правильно приймати ліки, що робити під час нападів.

Ви не можете уникнути всіх застуд та грипу, але бути до них готовим — найкращий спосіб знешкодити ці причини загострення астми.

Коментарі
Loading...