Алергію під пахвами викликає не лише дезодорант. Як її розпізнати, лікувати та профілактувати

0 436

Печіння або свербіж під пахвами — це не лише дискомфортні відчуття, а й привід звернутися до лікаря. Адже за подразненням шкіри на цій ділянці тіла може критися серйозна проблема зі здоров’ям: не тільки алергія під пахвами, спричинена дезодорантом або гелем для душу, а й запальний процес або генетичне захворювання.

Симптоми алергічного пахвового контактного дерматиту подібні до проявів деяких неалергічних захворювань. Але встановити точний діагноз можуть тільки лікарі.

Чому на шкірі під пахвами виникають проблеми?

Справа у її відмінностях від шкіри в інших місцях тіла — як внаслідок анатомічних особливостей, так і через наші гігієнічні звички. З одного боку, шкіра під пахвами тонша, ніж, наприклад, на шиї чи ногах, з іншого – звичка голити пахвові ділянки призводить до порушення верхнього, ліпідного шару шкіри. Як наслідок порушуються її захисні властивості й шкіра стає вразливішою для агресивних чинників зовнішнього середовища.

Саме тому пахвова впадина є однією з тих ділянок тіла людини, де найчастіше проявляється алергічний контактний дерматит.

Як і інші форми алергічної чутливості, алергія під пахвами є наслідком збою в роботі захисних сил нашого організму. Під впливом тих чи інших факторів, зокрема генетичної схильності до атопії, імунна система починає надмірно реагувати на білкові та небілкові сполуки, які зазвичай не становлять загрози. Це можуть бути пилок рослин чи спори грибів, хутро чи лупа тварин, ліки, тканини, хімічні речовини.

В сучасній алергології традиційно розрізняють чотири типи реакцій гіперчутливості. Одним із представників четвертого, сповільненого типу, є алергічний контактний дерматит. Місцем його появи часто є й пахвова впадина. 

Як йдеться з назви типу реакції, симптоми цього різновиду алергічного дерматиту проявляються через певний час після контакту з алергеном. Зазвичай – за декілька годин або днів. Ще однією особливістю цього типу алергії є відсутність в організмі специфічних антитіл до алергенів.

Як проявляється пахвовий контактний дерматит

Окрім характерних для дерматитів почервоніння та свербежу шкіри до основних проявів алергічного пахвового контактного дерматиту відносяться екзематозна висипка з еритематозними лускатими плямами або бляшками, а також надмірна пігментація шкіри. Ці симптоми можуть посилюватися під впливом активного виділення поту із потових залоз, якими насичена пахвова ділянка.

Для лікування цього захворювання використовують як антигістамінні, так і гормональні препарати, правильно підібрати які може тільки лікар. Але, як і при будь-якій формі алергії

основний шлях до позбавлення від симптомів пахвового контактного дерматиту — це уникнення контакту з речовинами, що його провокують.

Алергія під пахвами: причини

Але що викликає алергічний контактний дерматит, котрий локалізується під пахвами? Фахівці називають кілька основних чинників. 

  • Ароматизатори 

Дослідження косметичних продуктів, яке провели американські фахівці, виявило, що алергія під пахвами, або пахвовий алергічний контактний дерматит, найчастіше спричиняють ароматизатори.

Пояснення просте: ароматизатори — повсюдний інгредієнт дезодорантів та антиперспірантів. Зокрема з’ясувалося, що парфумовані речовини були присутні в 97 із 107 (90%) дезодорантів, що продавалися в одній з аптечних мереж.

Ризик розвитку гіперчутливості до ароматизаторів підвищується у тих, хто голить пахвові впадини. Адже, як було зазначено вище, при цій процедурі страждає захисний шар шкіри, що робить її чутливішою до алергенів та сприяє їхньому проникненню в організм.

І хоча ароматизують дезодоранти за допомогою різноманітних сполук, головними алергенами серед них науковці називають гідроксицитронеллал, евгенол та гераніол. Останні дві речовини мають органічне природнє походження та присутні в трояндах. Також природними джерелами евгенолу є гвоздика, кориця, гіацинт та фіалка, гераніолу – понад 250 ефірних олій, зокрема лайму, герані, лаванди та жасмину.

Тож якщо вам вже діагностована алергія на евгенол чи гераніол або на рослини, що їх містять, маєте обовʼязково уникати дезодорантів й антиперспірантів, до складу яких входять названі речовини. 

До інших ароматизаторів, які додають до дезодорантів, відносяться фарнезол та гідроксиметилпентилциклогексенкарбоксальдегід. А ще — гідропероксиди лімонену та ліналол, що також присутні в засобах для миття посуду, пральних порошках, пом’якшувачах тканин, милі та парфумах

  • Алюміній 

Є активним інгредієнтом більшість антиперспірантів, до складу яких він входить у формі хлориду, хлоргідрату або цирконію. Використовується він завдяки здатності механічно блокувати роботу потових залоз, внаслідок чого зменшується потовиділення

І хоча алергія на алюміній діагностується зрідка, антиперспіранти на його основі можуть викликати алергічний контактний дерматит. Щоб його симптоми зникли, достатньо припинити користуватися алюмінієвим антиперспірантом.

Також варто пам’ятати, що алюміній входить до складу дезодорантів і антиперспірантів на основі квасцового каменю, або галуну. У них алюміній поєднується з калієм або амонієм. Присутність алюмінію в таких дезодорантах може спричинити як типовий еритематозний сверблячий дерматит, так і гранулематозний дерматит, характерною ознакою якого  червоно-коричневі папули. 

  • Нікель

Цей метал є найпоширенішим алергеном, що викликає контактну гіперчутливість. Але саме пахвовий контактний дерматит він спричиняє рідко. Так, у 2014 році цей вид алергії діагностували у жінки, яка використовувала нікелеве лезо для гоління. Після переходу на титановий виріб симптоми захворювання зникли.

Ще в однієї жінки розвинувся дерматит у зонах згинання, включно з пахвовими западинами, через три місяці після процедури стерилізації, під час якої було встановлено трубні імплантати із вмістом нікелю. Лікування стероїдами результату не принесло, тому імпланти довелося видалити.

  • Тканини

Барвники, які використовують у текстильній промисловості, також можуть стати причиною пахвового контактного дерматиту, особливо у жінок. Описаний випадок цієї форми алергії, коли для позбавлення від симптомів пацієнту довелося тричі прати пофарбований одяг.

Саме прання пофарбованого, особливо темного одягу, є одним із шляхів уникнення симптомів алергічного контактного дерматиту, спричиненого текстильними фарбниками. Також тим, кому діагностовано це захворювання, лікарі рекомендують за можливості уникати фарбованих і затісних речей, віддавати перевагу світлому одягу з натуральних тканин: бавовни, вовни, шовку або льону. 

Як діагностується пахвовий алергічний контактний дерматит

Золотим стандартом діагностики алергії під пахвами є патч-тест. Під час цієї процедури пацієнтові на шкіру спини наносять алергени, які, можливо, спричинили появу симптомів. Носити їх потрібно протягом 48 годин, уникаючи в цей час водних процедур та фізичного навантаження

Саме через 2 доби після нанесення препаратів лікар вперше перевірить стан шкіри пацієнта та наявність реакції під пластирами з алергенами. Ще дві перевірки будуть через 72 години та через 7 днів від початку тестування.

Про наявність у пацієнта пахвового алергічного контактного дерматиту свідчитиме поява симптомів захворювання. Якщо ж результати тесту будуть негативними, лікар призначить інші дослідження. Адже характерні для пахвового алергічного контактного дерматиту симптоми можуть бути ознаками інших недуг.

Однією з них є алергічний системний контактний дерматит. На відміну від звичайного алергічного контактного дерматиту алергени, які викликають цю форму гіперчутливості, можуть потрапляти в організм не лише через шкіру, а й при вдиханні чи разом із їжею.

Також прояви, схожі на симптоми аксилярного алергічного контактного дерматиту, можуть свідчити про такі серйозні захворювання, як: псоріаз, себорейний дерматит, грибкова інфекція, деякі аутоімунні або онкологічні недуги, патологія потових залоз. 

Алергія під пахвами: як лікувати

Лікування алергії під пахвами передбачає застосування приписаних лікарем місцевих глюкокортикостероїдів, зазвичай у вигляді мазі. Важливо не захоплюватися лікуванням: не перевищувати дозу та термін застосування засобу, не змінювати його самостійно на інший, не переходити на інше дозування. 

Критичним також є уникнення контакту з алергеном. Адже якщо тригера не буде у вашому житті, то й лікувати буде нічого.

Але позаяк шкірні проблеми, розпочавшись, часто повільно минають, помічним буде й застосування допоміжної терапії для швидшого загоєння шкіри. Нею можуть стати емолієнти та зволожувальні засоби, що підтримують шкіру в належному стані між застосуванням глюкокортикостероїдних ліків. 

Добре, якщо такий засіб буде один, як-от пінка «Blue Cap» (Блу Кап), що містить компоненти класичного емолієнта й зволожувального засобу. Є в ній і безпечний антисептик — бісаболол. 

Але, мабуть, найголовніший інгредієнт «Блу Капа» — то цераміди. Ці білки є ключовими регуляторами підтримки нормального стану шкіри​. Особливо ефективними вони є при атопічному дерматиті, а також псоріазі. Утім, перед застосуванням будь-якого лікувального (а краще — й косметичного) засобу, порадьтесь із лікарем. Дуже добре, якщо це буде досвідчений дерматолог.

Тож, помітивши у себе симптоми, котрі можуть свідчити про наявність алергічного контактного дерматиту в пахвовій ділянці, обов’язково зверніться до лікаря. Адже намагання лікуватися самостійно може призвести до погіршення вашого здоров’я.

Джерела:
https://cdn.mdedge.com/files/s3fs-public/CT113001035.pdf

Коментарі
Loading...