Алергія на лаванду: ефірну олію не потрібно втирати та нюхати

0 2 627

В аграрній Україні фермери все частіше беруться вирощувати лаванду. Зокрема, заради ефірних олій, що використовуються у парфумерії, для масажу та ароматерапії.  Втім, наразі відомо, що лавандові олії викликають реакції у деяких людей. Які саме, у кого частіше виявляється алергія на лаванду і як запобігти її проявам, читайте далі.

Реакції на речовини у лаванді можуть проявлятись як:

Але алергічні реакції на лаванду є рідкісними. І зазвичай не виникають під час її першого впливу.

Реакція на лаванду уповільненого типу

Як правило, реакція на речовини лаванди є гіперчутливістю уповільненого типу. Це означає, що відповідь організму на подразник не є негайною і може розвинутись протягом багатьох годин, а інколи й днів. Вона частіше трапляється після більш інтенсивного контакту із хімічними складниками ефірних олій лаванди.

Згідно з дослідженнями, проведеними в Гетеборзькому університеті, алергічні реакції на лаванду головним чином обумовлені присутністю ліналілацетату. Це ароматична хімічна речовина, знайдена в лаванді.

Вона має тенденцію реагувати з киснем, коли ефірну олію наливають з пляшечки та наносять, наприклад, на тіло для масажу. Саме окиснена сполука і викликає реакцію у чутливих осіб.

Оскільки лавандова олія зазвичай використовується для масажу та ароматерапії, багато випадків алергічних реакцій на лаванду спостерігаються саме у масажистів. 

А також, наприклад, у психотерапевтів, які використовують ефірну олію лаванди на своїх сеансах. 

Інші фактори ризику:

  • Ступінь розведення. Що більшу концентрацію має олія, то вищий ризик реакції на неї.
  • Частота та тривалість впливу. Ризик алергії збільшується залежно від того, як часто застосовується олія і як довго триває контакт з нею.
  • Екзема (атопічний дерматит). Ви більше схильні до ризику алергічної реакції на лаванду, якщо у вас раніше була діагностована екзема.

Ознаки алергічної реакції на лаванду

Найпоширеніша реакція на лаванду — шкірні прояви. Вони можуть виникнути протягом 5-10 хвилин після контакту з нею. 

Симптоми можуть охоплювати:

  • свербіж,
  • почервоніння,
  • відчуття печіння,
  • появу невеликих пухирів або кропив’янки.

Якщо хімічні речовини лаванди знаходяться в повітрі і ви їх вдихаєте, реакція може проявитись як:

Алергія vs подразнення

І тут важливо зрозуміти, як само реагує ваш організм. Тобто чи є ваша відповідь на речовини лаванди алергією або подразнювальною реакцією.

Хоча симптоми цих станів часто бувають однаковими, подразнення, як правило, триває декілька годин. А от алергічна реакція може проявлятися протягом декількох днів або тижнів. І може поширюватися на ділянки тіла, з якими лаванда не мала безпосереднього контакту.

Якщо у вас виникло подразнення,  спробуйте наступного разу скористатися більш розведеною лавандовою олією. Тоді реакція може не з’явитись. Алергічна ж відповідь організму викликатиме будь-яка концентрація ефірної олії. 

І така контактна алергія або алергічний контактний дерматит зазвичай проявляється як реакція сповільненого типу.

Якщо алергічні симптоми виникли одразу після контакту з лавандовою олією, то з великою ймовірністю мова може йти про контактну кропив’янку.

Алергія на лаванду: як лікувати

Коли після контакту з лавандовою або будь-якою іншою ефірною олією у вас виникли неприємні реакції, зверніться до лікаря-дерматолога. Він підбере креми та лікарські засоби, щоб допомогти зменшити свербіж і зцілити вашу шкіру. 

Якщо реакція викликана хімічними речовинами лаванди, що застосовуються як ароматизатори повітря, провітріть приміщення і залишить його на деякий час.

Неприємні симптоми можуть початись під час відвідування місцевості, де росте лаванда. Приміром, коли ви поїхали на екскурсію на лавандове поле.

Зверніться по невідкладну медичну допомогу, якщо вам важко дихати або у вас розвивається набряк губ, язика чи горла. Це може бути ознакою серйозної алергічної реакції, відомої як анафілаксія.

Як уникати контакту з лавандою

Як би дивно це не звучало, контакту з лавандою не так просто уникнути. Її масла, натуральні та штучні, є не лише компонентами ефірних олій. 

Лаванда входить до складу популярних засобів від молі, мил та інших косметичних сумішей, віддушок для покращення запаху у приміщеннях тощо. 

Відтак, щоб запобігти майбутній реакції на шкірі, не варто використовувати для масажу нерозбавлену лавандову олію. Якщо ж цього з якихось причин не уникнути, не використовуйте ту саму олію або суміш протягом декількох тижнів. 

Перед першим застосуванням олії обов’язково прочитайте всі етикетки та інструкції. Варто також провести тест на чутливість до олії чи її суміші. Для цього краплю речовини наносять на зап’ясток і перевіряють реакцію шкіри впродовж декількох годин.

А от уникнути ліналілацетату в інших продуктах може бути не так легко. Адже його наявність не завжди вказується на продуктах, що продаються на території Європи. Це створює певну проблему для людей з алергією на лаванду.

Обов’язково перегляньте список інгредієнтів на етикетці перед використанням продукту. Така пересторога допоможе запобігти розвитку тривалої алергічної екземи. Подумайте про використання продукції без віддушок.

Отже:

Реакція на лавандову олію та її окремі складники може не проявитись з першого разу. А от повторне нанесення того ж засобу, суміші олій або вдихання запаху лаванди може призвести до алергічного епізоду.

Якщо ви вважаєте, що у вас може бути алергія на лаванду, запишіться на прийом до свого сімейного лікаря або лікаря-дерматолога.

Вони запропонують конкретніші варіанти лікування для вашої ситуації.

 

Коментарі
Loading...