Псоріаз не заразний, але важко лікується

0 2 288

Псоріаз — це аутоімунне захворювання, яке класифікується як  імуноопосередкована запальна патологія. При ній збій в роботі імунної системи спричиняє запалення та прискорене утворення нових клітин шкіри. 

Зазвичай клітини шкіри замінюються кожні 10-30 днів, а при псоріазі вони виростають за 3-4 доби. Скупчення старих клітин, що швидко замінюються новими, утворюють горбисті червоні плями, вкриті білими лусочками. Вони дуже сухі  й можуть рости на будь-якій ділянці тіла. Але переважно з’являються на шкірі голови, ліктях, колінах та попереку.

За даними статистики, на псоріаз сьогодні хворіють 2-4 % населення Землі. При цьому він більше поширений у країнах Північної Європи та менше – у Східній Азії.

Зазвичай псоріаз з’являється у дітей старшого віку і дорослих. Найчастіше у віці 15-25 або 50-60 років. 

Чому виникає псоріаз та до чого він призводить

Точні причини появи псоріазу науковцям досі невідомі. Вважається, що розвиток цього захворювання є наслідком низки факторів. 

У більшості випадків псоріаз вражає окремі ділянки шкіри, але у важких випадках може поширюватися на значні частини тіла. Ураження може загоїтися, а потім повертатися протягом життя.

Псоріаз не є заразним, тобто від людини до людини не передається. 

Він може бути й родинним захворюванням, що успадковується генетично: приблизно третина хворих має родичів із цією ж недугою. Втім, вона може проявлятись не у кожному поколінні. Наприклад, захворіли дід та онука, а батько — ні.

Фактори, що посилюють прояви псоріазу:

Типи псоріазу

Існує багато типів псоріазу.

Постстрептококовий гострий краплеподібний псоріаз

Тригерами захворювання можуть бути респіраторні інфекціїстрептокок в горлі, тонзиліт. Недуга характеризується широкою поширеністю невеликих бляшок. Часто проходить через кілька місяців.

Дрібнобляшковий парапсоріаз 

Захворювання має таку назву через схожість уражень з лускатими бляшками, розмір яких не перевищує 3 см. Характерна особливість патології — початок у пізньому віці. 

Бляшковий псоріаз

Відомий також як псоріаз вульгарний, або звичайний. Становить близько 90 % випадків захворювання і є стійким до лікування. Часто починається в дитинстві або молодому віці. 

Проявляється червоними плямами, переважно на тулубі та кінцівках. Найчастіше вражаються задня частина передпліччя, лікті, гомілки, ділянка пупка та шкіра голови. 

Розмір бляшок більший ніж 3 см. 

Тригерами захворювання можуть бути стрес, пошкодження шкіри, приймання антималярійних препаратів та бета-блокаторів.

Нестабільний бляшковий псоріаз

Цьому типові недуги властиве швидке поширення наявних або нових бляшок. Характерний також феномен Кебнера: нові бляшки з’являються на місцях пошкодження шкіри. 

Спричиняється інфекцією, стресом, прийманням ліків або його скасуванням. 

Псоріаз згинальних поверхонь

Вражає місця складок на шкірі тіла й статеві органи. Утворюються гладкі, чітко окреслені плями, часто колонізовані грибами-кандидами.

Псоріаз шкіри голови 

Діагностується тоді, коли волосиста частина голови — перше або єдине місце проявів хвороби.

Себопсоріаз

Це стан, при якому проявляються симптоми як псоріазу, так і себорейного дерматиту. Хвороба вражає шкіру голови, обличчя, вух і грудей.

Шкіра уражених ділянок колонізується маласезією (представник дріжджових грибів, який постійно перебуває на людській шкірі).

Долонно-підошовний, або пустульозний псоріаз 

При ньому шкіра червоніє, стає лускатою, на долонях та підошвах з’являються крихітні гнійники. Спостерігаються кератодермія (потовщення епідермісу й огрубіння його верхнього шару) та утворення болючих тріщин на шкірі.

Нігтьовий псоріаз

Вражає нігті на руках та ногах, спричиняючи їхній аномальний ріст, зміну кольору та появу ямок. Псоріатичні нігті можуть ставати ребристими, розшаровуватись та відокремитися від нігтьового ложа (оніхоліз). 

Важкі випадки захворювання можуть призвести до обсипання нігтя. Цей стан пов’язаний із ревматоїдним артритом.

Зворотний псоріаз 

При ньому уражені ділянки набувають яскраво-червоного кольору. Вони з’являються в шкірних складках:  у пахвах, паху і під грудьми.

Еритродермічний псоріаз

Рідкісний стан, виникненню якого може передувати інша форма псоріазу. Хвороба існує у гострій та хронічній формах. Викликає пекуче почервоніння великих ділянок шкіри й осипання лусочок. 

Еритродермічний псоріаз виникає внаслідок сильного сонячного опіку, інфікування, вживання певних ліків та припинення лікування деяких видів псоріазу. 

Цей стан може призвести до системних захворювань з порушенням регуляції температури, водно-електролітного балансу, серцевою недостатністю. Потребує негайної терапії, бо може спричинити важкі ускладнення.

Якими є ускладнення псоріазу?

Люди, що страждають на псоріаз, також можуть захворіти на псоріатичний артрит, який викликає біль та набряки в суглобах. 

За оцінками Національного фонду псоріазу (США), таку недугу мають від 10 до 30 % пацієнтів із псоріазом. 

Іншими його ускладненнями можуть бути: 

  • Захворювання очей: кон’юнктивіт, блефарит та увеїт.
  • Ожиріння.
  • Діабет 2-го типу.
  • Гіпертонія.
  • Серцево-судинні захворювання
  • Інші аутоімунні захворювання: целіакія, розсіяний склероз та кишкова хвороба Крона.
  • Низька самооцінка та депресивний стан.

Пацієнти з псоріазом частіше інших людей мають ще й такі захворювання:

  • Спондилоартропатія (у приблизно 40 % пацієнтів, у яких рано розпочався хронічний псоріаз із нальотом).
  • Виразковий коліт.
  • Гіперліпідемія.
  • Подагра.
  • Локалізований пальмоплантарний пустульоз, генералізований пустульоз та гострий генералізований екзантематозний пустульоз.

Нещодавні дослідження також показали, що, окрім ризику ревматоїдного артриту, псоріаз може збільшувати ймовірність виникнення алергії на пеніцилін.

Симптоми псоріазу

Як було зазначено вище, кожен тип псоріазу має свої прояви. Що ж до загальних симптомів захворювання, то вони такі:

  1. Червоні шкірні бляшки, часто вкриті лусочками сріблястого кольору. Ці бляшки можуть свербіти та боліти, іноді тріскатися й кровоточити. У важких випадках окремі ділянки нальоту ростуть й зливаються, займаючи великі площі шкіри.
  2. Ураження нігтів на руках та ногах, включаючи зміну кольору та утворення крапчастих заглибин. Нігті також можуть кришитися, відриватися від нігтьового ложа.
  3. Наліт із лусочок або кірочок на шкірі голови.

Діагностика й лікування псоріазу

Діагностувати псоріаз може лише лікар-дерматолог. Іноді з цією метою призначають біопсію. Такий метод дослідження допомагає відрізнити псоріаз від деяких захворювань, що мають подібні симптоми:себорейного дерматиту, плоского або простого лишаю, пітниці рожевої. 

Не існує лікування, що здатне позбавити псоріазу назавжди. Відтак терапія при захворюванні спрямована на полегшення його симптомів та зменшення частоти рецидивів.

Для цього лікар може прописати фототерапію, топічні стероїди, креми-емолієнти, саліцилову кислоту, аналоги вітаміну D та інші ліки в залежності від потреб хворого.

Пацієнти з псоріазом повинні взяти до уваги й те, що їхній стан покращить дотримання оптимальної ваги. А ще відмова від паління та вживання алкоголю лише в невеликих дозах. 

А от правильний та регулярний контроль хвороби зменшує ризик серцевих захворювань, інсульту, метаболічного синдрому та інших захворювань, пов’язаних з псоріазом. 

Коментарі
Loading...