Укуси мошок: чим небезпечні і як захиститись

0 3 219

Мошки, або мокреці, належать до розряду кровоссальних комах. Вони чатують на свою жертву лише в сутінках й можуть нападати цілими зграями, залишаючи на тілі сверблячі прищі та почервоніння. Якщо ж у вас є алергія на укус мошки, вражені місця можуть набрякнути та вкритися пухирями.

Середовище проживання мошок залежить від їх типу. Нараховується більше ніж 600 видів мініатюрних паразитів, котрі розселились по всьому світу. 

Але найбільше кровожери полюбляють вологий клімат із запахами гною та мінеральних добрив. Ще б пак! Адже тут можна поживитись кров’ю не лише людей, але й домашніх тварин. 

Саме тому в усіх живих істот, які народились і проживають у населених мокрецями регіонах, виробився імунітет до їхніх укусів. На небезпеку наражаються лише туристи, спортсмени та мисливці, яким заманулось африканської чи середземноморської екзотики. 

Втім, з огляду на глобальне потепління, щоб наразитись на укус мошки, їхати у південні краї зовсім не обов’язково. Мошки вже прибули до нас й ще прибуватимуть.

Як виглядають кровожери

Розмір мокреців складає 1-3 мм. Саме тому їх важко помітити неозброєним оком. Людина відчуває симптоми укусу, а потенційного ворога не бачить. 

Так само, як у комарів, атаку здійснюють лише самки, адже від кількості випитої крові залежить подальше життя їх нащадків. Голодні самиці мають сіруватий відтінок через темні візерунки на крилах. Ситі відразу стають червонястими. 

Кусальний апарат, а точніше, рот комах складається з м’якої оболонки, всередині якої 4 різальні леза. Вони в прямому сенсі розривають шкіру, спричиняючи гострий біль, котрий згодом переростає у свербіж. 

Життєвий цикл паразитів має 4 стадії:

  1. Яйце.
  2. Личинка.
  3. Лялечка.
  4. Зріла мошка.

Тривалість життя мокреців залежить від виду і складає від кількох днів до кількох місяців. 

Домівки мошки будують у вологому ґрунті або зопрілому листі. Саме тут найкраще почуватиметься майбутнє потомство.

Хвороби, які передаються через укуси мошок

В окремих регіонах Америки, Африки та на деяких островах Карибського басейну мошки є носіями круглих червів філярій. Вони потрапляють під шкіру, викликаючи у людей інфекційні запалення та дерматит. В Україні переносниками таких червів є комарі.

Після нападу невидимих мошок у нашій місцевості людина відчуває печіння від укусу. А у випадку чутливості розвивається алергічна реакція: укушене місце набухає, утворюються пухирці, з яких при розчісуванні витікає прозора рідина. 

Тому варто утримуватись від чухання, інакше можна занести у рану вторинну інфекцію, і тоді не оминути запалення.

У найважчих випадках алергічна реакція переростає в анафілаксію.

У тварин, зокрема коней, через укуси інфікованих мокриць передається вірус африканської чуми. А ще алергічний дерматит, який уражає гриву, хвіст та вуха тварини.

Для оленів зустріч з мошками може виявитись взагалі смертельною. Адже останні є переносниками вірусу епізодичної геморагічної хвороби, ліки проти якої досі не винайшли.

Як захиститись від мошок?

Як уже згадувалось, мокреці люблять вологий клімат і оселяються поблизу води. Тому перед поїздкою в прибережні райони, купівлею там землі чи нерухомості слід ретельно вивчити уподобану вами територію.

Мошки нападають лише в сутінках на відкритому повітрі. Вони не живуть в будівлях та на шерсті домашніх тварин. Тому, аби захиститись від укусів, просто не гуляйте надворі о цій порі. Якщо ж вкрай потрібно вийти, обирайте максимально закритий одяг. 

Не поливайте рослини пізно ввечері, бо мошки ховаються в прохолодному і вологому ґрунті.

Перед виходом увечері надвір обробіть себе спеціальним розчином від комах, до складу якого входить від 15 до 20 %  диетилтолуамиду (ДЕТА). Особливу увагу при цьому слід приділити відкритим ділянкам тіла, таким як шия, шкіра голови, голені.

На ніч варто скористатись вентилятором, оскільки мошки не люблять вітру.

Як лікується алергія на укус мошки

Якщо ви маєте схильність до алергії на укуси комарів та мошок, краще відразу звернутись до лікаря, щоб попередити анафілаксію. В усіх інших випадках при нападі мошок медики радять діяти самостійно. 

А саме:

  • Прикласти холодний компрес. Він заспокоїть відчуття печіння.
  • Прийняти антигістамінні препарати, щоб зняти набряк та свербіж.
  • Ні в якому разі не розчісувати місце укусу. Інакше може утворитись пухир, рубець або інфікована рана, які потребуватимуть додаткової медичної допомоги. Якщо ви не змогли стриматись від розчісування, лікар призначить антибіотики або антисептик для пом’якшення інфекції.

Пам’ятайте: правильні методи надання першої медичної допомоги й передбачлива поведінка, тобто профілактика укусів, допоможуть вам не зіпсувати відпустку чи захопливу подорож.

До речі: щоб запобігти поширенню популяції мошок, влада австралійського міста Голд-Кост проводить моніторинг та вживає заходів, аби комахи не псували життя містянам.

Зокрема, офіцери поліції на спеціальному човні патрулюють вздовж пляжної зони. І, виявивши личинок комах, розпилюють спеціальну речовину, а саме природний інсектицид піретрум, котрий їх знищує. Такі ж заходи можна проводити й в Україні, аби зменшити популяцію мошок до прийнятного рівня.

Коментарі
Loading...