Алергія, застуда чи грип. Що викликає біль у горлі?

0 5 821

Бактеріальні та вірусні інфекції й алергічні реакції, включаючи застуду або грип, можуть викликати біль у горлі. У деяких людей він з’являється регулярно, але як прояв сезонної алергії. Щоб краще зрозуміти, що саме — алергія чи застуда — викликає біль у вашому горлі, варто звернути увагу на інші прояви хвороби.

Симптоми, характерні як для застуди, так і для алергії, охоплюють:

Саме біль у горлі українські лікарі вважають симптомом, спільним для коронавірусної інфекції та для алергії.

Інші симптоми, характерні більше для застуди, грипу та інших інфекцій, включаючи COVID-19, це:

 • лихоманка,
 • болі в м’язах і тілі,
 • збільшення лімфатичних вузлів.

Але ці прояви не є характерними для алергії.

Якщо у людини сверблять, сльозяться очі і болить горло, швидше за все, причиною є алергічна реакція. Адже названі очні симптоми, як правило, не виникають при застуді або грипі. 

Визначитись, турбує вас алергія чи застуда, допоможе й тривалість симптомів. Як довго болить горло?

Застуда чи грип зазвичай не тривають довше 2 тижнів. А от алергічна реакція може турбувати вас доти, доки ви піддаєтесь впливу алергену. 

Наприклад, у людей з алергією на пилок симптоми можуть проявлятись протягом приблизно 6 тижнів. Цей період залежить від тривалості сезона пилкування причинного алергену.

Біль у горлі та синдром оральної алергії 

У деяких людей із сезонною алергією розвивається синдром оральної алергії (СОА) після вживання певних продуктів. Свіжі фрукти, овочі та деякі лісові горіхи мають у собі алергени, схожі на ті, що містяться в пилкових зернах. Тому ці продукти викликають симптоми алергії у людей, чутливих до пилку.

Синдром оральної алергії може проявлятись як:

Той, хто після вживання в їжу фруктів або овочів відчуває біль в горлі чи інші симптоми алергії, повинен порадитись з лікарем-алергологом.

Алергія дуже поширена в Європі, у тому числі в Україні. Вважається, що на неї хворіє не менше половини населення. А 30 % всієї популяції чутливі до пилку рослин.

Лікування алергії

Лікування алергії залежить від вираженості її симптомів.

 • Перший крок полягає в тому, щоб максимально уникнути впливу алергену, якщо це можливо. Зазвичай є кілька способів мінімізувати вплив алергенів.
 • Коли симптоми алергії несильні, лікар може підібрати пацієнтові антигістамінні, протинабрякові препарати та назальні стероїдні спреї.
 • Людині з більш важкими симптомами алергії показане проведення алерген-специфічної імунотерапії (АСІТ), або алергенної імунотерапії (АІТ). Вона передбачає введення в організм доз алергену, яких достатньо для активації імунної системи, але недостатньо для виникнення сильних алергічних реакцій. Дозування поступово зростає. Це крок за кроком десенсибілізує організм, привчає його до алергенів і зменшує алергічну реакцію. Після курсу такого лікування алергія зазвичай відступає на багато років, або й назавжди.
  Для того, щоб лікування було ефективним, потрібно застосовувати препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek, доступні в Україні.

maxresdefault

 

Багато людей використовують також допоміжні методи зменшення проявів алергії. Наприклад, полегшити симптоми може промивання носа.

Поради щодо профілактики алергії

Уникнення алергенів — найкращий спосіб запобігти виникненню симптомів алергії верхніх дихальних шляхів, включаючи біль у горлі. Втім, повністю уникнути впливу алергену не завжди можливо.

До поширених чинників алергії належать:

Деякі загальні поради щодо зменшення впливу алергенів:

 • Тримайте вікна закритими в сезон пилку.
 • Коли концентрації пилку у повітрі високі, максимальну кількість часу перебувайте в приміщенні.
 •  На відкритому повітрі для захисту очей від пилку носіть сонцезахисні окуляри.
 •  Якщо в сезон пилку знаходились на відкритому повітрі, вдома одразу приймайте душ і перевдягайтесь.
 • Уникайте продуктів, які викликають симптоми алергії.
 • Щоб запобігти впливу пилових кліщів, використовуйте пилозахисні покриття для меблів та постелі.
 • Задля зменшення впливу лупи тварин мийте руки відразу після контакту з ними. 
 • Купайте домашніх тварин, щоб лупа не накопичувалась. Але не надто часто, щоб не зашкодити самій тварині.
 • Щоб попередити появу цвілі (грибка та його спор), використовуйте осушувачі повітря, частіше прибирайте ванну кімнату. 

Якщо горло болить не через алергію

Навіть коли причиною болю в горлі є не алергія, можна вжити заходів для полегшення проблеми в домашніх умовах.

Щоб полегшити біль у горлі, ви можете:

 • Смоктати пастилки для горла: вони допомагають мінімізувати біль та запобігти пересиханню рота.
 • Відпочити: організм потребує цього для боротьби з інфекцією.
 • Пити більше рідини будь-якої температури, головне — не надто холодної. Гідратація допомагає організму протистояти інфекції.

Коли звернутися до лікаря

Втім, за будь-яких ознак погіршення ситуації потрібно терміново звернутись до лікаря.

Зокрема це варто зробити, якщо біль у горлі триває довше тижня. І при цьому спостерігається будь-який з додаткових проявів:

Якщо лікар запідозрить, що причиною симптомів є саме алергія, він зможе визначити конкретний алерген за допомогою тестування на алергію.

Отже:

Біль у горлі може викликати алергія чи застуда, грип, COVID-19 або інші інфекції. Оскільки ці проблеми часто призводять до виникнення схожих симптомів, правильно виявити їх причину може бути складно.

Одним з характерних симптомів сезонної алергії є свербіж очей та сльозотеча. Також симптоми застуди або грипу зрідка тривають довше 2 тижнів, в той час як алергічні можуть виникати протягом 6 тижнів і більше.

Різноманітні методи домашнього догляду допоможуть лікувати біль у горлі та зменшити деякі симптоми інфекцій і алергічних реакцій.

Однак якщо симптоми важкі чи не покращуються або домашні методи неефективні, зверніться до лікаря.

 

Коментарі
Loading...