Чи є ці крихітні прищі на моєму обличчі алергічною реакцією?

0 12 069

Пухирі на шкірі можуть виникати через найрізноманітніші причини, від алергічних реакцій до акне. Однак за деякими визначальними характеристиками ви можете знайти відмінності між алергічною реакцією та іншими висипами на обличчі.

Зокрема, алергічний контактний дерматит найчастіше викликає невеликі червоні висипання, які можуть свербіти. Вони зазвичай локалізуються в зоні, з якою контактує алерген.

Вивчення ознак висипу та симптомів, які при цьому виникають, важливе, щоб визначитись із причиною появи висипань на вашому обличчі. Це допоможе вам правильно обрати фахівця, який і підбере коректну стратегію лікування.

Це алергічна реакція?

Алергічний контактний дерматит проявляється характерним червоним висипом, який сильно свербить. Можуть також з’являтися маленькі червоні пухирі поряд із сухою, покритою кіркою шкірою.

Ви можете підозрювати виникнення цього типу алергічної реакції, якщо користувались новим милом, лосьйоном або косметичним засобом і незабаром після цього виник висип.

Контактний дерматит також може виникнути внаслідок контакту з речовинами у рослинах та прикрасами.

Якщо у вас розвинувся цей тип алергічної реакції, вона буде спостерігатись на тих частинах обличчя, які контактують з подразнюючими речовинами.

Симптоми

Крім червоного забарвлення та свербежу, висипка при алергічному контактному дерматиті  може супроводжуватись також крихітними опуклостями. Це візуально нагадує опік, а у важких випадках можуть з’являтись пухирі на шкірі.

У міру загоєння шкіри висип може стати сухим і покритим кіркою.

Симптоми алергічного контактного дерматиту подібні у немовлят та маленьких дітей. Ви можете побачити на їхній шкірі надзвичайно сухий червоний висип, набряклий і з тріщинами. При цьому ваша дитина може бути неспокійною через біль, печіння та свербіж.

Причини

Алергічний контактний дерматит викликається контактом шкіри з речовиною, до якої у вас є чутливість або алергія.

Часто ви можете не знати, що у вас є чутливість до цієї речовини. Виникнення висипу є ознакою того, що цього подразника слід уникати в майбутньому.

Висип на обличчі може бути спричинений і алергією до продукту, який ви раніше тривалий час вживали без проблем. Так може проявлятись кропив’янка.

Однак, якщо ваше лице не контактувало з будь-якими незвичайними речовинами, і ви впевнені, що не вживали потенційно алергенну їжу, ваш висип може пояснюватись  зовсім не алергічною реакцією.

Інші види висипань

Інші можливі причини висипу на обличчі включають:

  • Акне. Ви можете побачити комедони й, іноді, запальні ураження, такі як кісти та пустули. Або можуть з’явитися червоні пухирі на шкірі.

  • Екзема. Один з її різновидів — атопічний дерматит — спричиняє червоні висипання, які надзвичайно сверблять.
  • Фолікуліт. Це термін для інфікованих волосяних фолікулів. Вони часто спостерігаються у людей, які голяться. 

Крім того, фолікуліти можуть спричиняти кліщі роду демодекс, які часто оселяються у волосяних фолікулах або сальних залозах на шкірі людини, у тому числі на обличчі. Підхопити таких кліщів можна, зокрема, від домашніх улюбленців, тих же собак.

  • Кропив’янка — це сверблячі блідо-рожеві пухирі, що нагадують пухирці від опіку кропивою. Вони можуть бути великими або малими, червоними або кольору шкіри. 

Такий висип може бути викликаний ліками або недавньою хворобою. У багатьох випадках точна причина не може бути визначена.

  • Медикаментозна алергія. У деяких людей виникають алергічні реакції на ліки, які вони приймають. У більшості випадків це екзантематозна медикаментозна реакція, яка зазвичай нешкідлива.

Втім, в деяких випадках така реакція може бути дуже серйозною. Наприклад, коли розвивається стан, що називається медикаментозною реакцією з еозинофілією і системними симптомами (DRESS), або синдромом Стівенса-Джонсона.

  • Мілія. Це невеликі кісти, які розвиваються в результаті потрапляння кератину під шкіру. Вони нешкідливі.
  • Розацеа. Тривалий запальний стан шкіри, який викликає рум’яність, утворення папул, пустул, набряклість.

Подразники чи алергени?

Контактний дерматит може бути класифікований як контактний дерматит від подразнення або алергічний контактний дерматит

Контактний дерматит від подразнення розвивається внаслідок впливу таких чинників, як хлорне вапно, медичний спирт, вода та мийні засоби. Інші подразники включають побутову хімію, хімікати в іграшках та меблях, добрива.

Реакції від сильних подразників розвиваються майже відразу після контакту зі шкірою. А от тривалий помірний вплив, такий як багаторазове миття рук, може не викликати значного дерматиту протягом декількох днів.

Алергічний контактний дерматит викликається імунною реакцією, яку виробляє ваш організм, коли шкіра контактує з певною речовиною.

Барвники, ароматизатори та рослинні речовини є потенційними джерелами алергічного контактного дерматиту. Інші можливі причини цієї реакції на вашому обличчі — нікель, формальдегід, перуанський бальзам.

На відміну від контактного дерматиту, викликаного подразненням, розвиток алергічного контактного дерматиту може зайняти від 1 до 3 днів. Це ускладнює визначення алергенів, які викликають такий висип.

Немовлята і маленькі діти також можуть бути схильні до алергічного контактного дерматиту на обличчі. Деякі його причини  — ароматичні віддушки, сонцезахисні засоби та хімічні речовини в дитячих серветках.

Лікування

Лікування контактного дерматиту є значною мірою профілактичним.

Якщо у вас з’явився висип на обличчі після використання певних засобів по догляду за шкірою, косметики або інших речовин, слід негайно припинити їх використання. Те ж саме стосується дитячих серветок та інших засобів догляду за дітьми.

Якщо у вас почали виникати шкірні висипання від алергічної реакції, акуратно вимийте шкіру ніжним милом і остудіть теплою водою. Лікування фокусується на виявленні речовини та подальшому її уникненні.

Деякі висипання можуть сочитися й утворювати кірку. Вазелін (або суміш вазеліну і мінеральної олії) можуть допомогти заспокоїти шкіру і захистити обличчя від розтріскування.

З усім тим, використання будь-якої мазі на обличчі може викликати акне. Тому, якщо ви до цього схильні, застосовуйте такі продукти лише після консультації з лікарем

Можливо, ви захочете використовувати продукт з лінійки гіпоалергенних кремів, в якому немає речовин, що викликають алергічний контактний дерматит.

Зменшити почервоніння та запалення можуть місцеві кортикостероїди. Мазі та креми з ними також допомагають при свербежі. Однак застосування кортикостероїдів має особливості, тому використовувати їх слід так само після консультації з лікарем.

Кращий спосіб лікування алергічного контактного дерматиту у дитини — визначення причини реакції. Іноді це важко зробити. У таких випадках важливо дотримуватися мінімалістського підходу по догляду за шкірою.

Для цього уникайте використання засобів для миття тіла і мийних засобів з ароматизаторами та використовуйте дитячі вологі серветки для чутливої шкіри. 

Обов’язково часто зволожуйте шкіру за допомогою гіпоалергенного крему. Якщо висип не проходить, запишіться на прийом до дерматолога.

Коли звернутися до дерматолога

У випадку контактного дерматиту — чи то алергенного, чи подразнюючого — можуть допомогти поради дерматолога. Вони також можуть виключити інші можливі причини шкірного висипу на вашому обличчі.

Як правило, вам слід звернутися до дерматолога, якщо ви підозрюєте контактний дерматит на обличчі, і він не усувається протягом 3 тижнів.

Коли всьому винуватець алергічний контактний дерматит, ви можете пройти діагностику алергії, особливо, якщо у вас визначаються повторювані випадки дерматиту без очевидної причини. Це робиться за допомогою патч-тестів.

Ви також повинні звернутися до лікаря, якщо у вас на шкірі з’являються ознаки інфекції. Це може викликати посилення запалення та гній від висипань. Крім того, інфекція також може викликати лихоманку. 

Коментарі
Loading...