Як правильно мити руки, захищаючись від вірусів 

0 2 581

Щоб зупинити спалах COVID-19, ВООЗ та державні структури з охорони здоров’я першою чергою закликають часто й правильно мити руки. 

Однак регулярне миття може погіршити стан шкіри. Особливо – чутливої та схильної до дерматологічних хвороб, наприклад, до екземи або псоріазу.

Причому рекомендації офіційних медичних інституцій закликають берегтися від нового коронавірусу, який вже дістався всіх континентів на Землі, крім Антарктиди, ретельним миттям рук антисептиками на спиртовій основі або милом.

Різні стани шкіри та миття рук

І хоча миття рук — один з найефективніших та простих способів уповільнити поширення інфекційних захворювань, воно може принести й неприємні відчуття та симптоми.

Адже у людей з особливо сухою шкірою або такими шкірними захворюваннями, як екзема або псоріаз, надмірне миття рук може призвести до пошкодження та/або запалення епідермісу (верхній шар шкіри). 

Навіть у людей зі здоровою шкірою надмірне використання мила і дезінфікуючих засобів може призвести до висихання і розтріскування шкіри.

Як засоби для миття діють на руки

Часте використання дезінфікуючих засобів для рук і постійне їх миття може «змити» або розчинити ліпіди епідермісу. Це, своєю чергою, призводить до порушення шкірного бар’єру і, отже, ризику проникнення інфекцій до глибших шарів шкіри. 

Крім того, мило може викликати подразнюючий контактний дерматит рук. Він проявляється у вигляді червоної сухої шкіри, що лущиться та свербить, особливо між пальцями і на кісточках.

Щоб уникнути цих неприємних ефектів, рекомендовано використовувати зволожувальний крем. Особливо — адаптований до потреб чутливої шкіри

Більшому ризику пошкоджень при митті рук піддаються люди, що мають шкірні захворювання. 

Вони можуть віддати перевагу перед миттям використанню зволожувальних кремів, які містять антибактеріальні інгредієнти, наприклад, хлоргексидин або хлорид бензалконію.

Втім, у недавньому дослідженні було повідомлено, що дезінфікуючі засоби для рук, що містять ці біоцидні інгредієнти, були менш ефективними для знищення коронавіруса, ніж антисептики для рук на спиртовій основі.

Чому важливо висушувати руки після миття

Крім зволоження, важливо також ретельно висушувати руки. Це необхідно з двох причин: 

  • По-перше, мікроби легше переносяться мокрими руками. 
  • По-друге, вода також справляє осушувальну дію на шкіру. Адже коли волога випаровується з рук, вона зменшує й кількість шкірного жиру. Таким чином шкірний бар’єр більше піддається руйнуванню.

Як правильно мити руки та висушувати їх

Фахівці рекомендують один із двох варіантів догляду за руками:

  • Мити їх милом або зволожувальним засобом із антисептиком та водою, після чого зволожувати.
  • Використовувати гель для рук на спиртовій основі (антисептик), і після цього так само зволожувати руки кремом. Проте одночасне зволоження може порушити антимікробні властивості гелю для рук.

Також замінником мила може бути зволожуючий засіб, що піниться. Він швидше висихає на руках. Тож тим, хто має потріскану шкіру, такий варіант може підійти більше.

 

Втім, якщо пацієнти із вразливим епідермісом мають необхідність застосувати антисептик на спиртовій основі (що може погіршити прояви екземи або загальний стан шкіри), вони повинні відразу ж після цього нанести пом’якшувальний засіб, щоб мінімізувати подразнення. 

Також у випадках особливої чутливості чи захворювань шкіри рук буває корисно застосовувати пом’якшувальний крем на ніч, надягаючи при цьому бавовняні рукавички.

При митті посуду, використанні мийних та очищувальних засобів людина може захистити свої руки, одягнувши нітрилові або гумові рукавички.  

Втім, при чутливій шкірі й це не потрібно робити занадто часто. А контакту з латексними рукавичками краще взагалі уникати.

Імунодепресанти при шкірних захворюваннях та COVID-19

Деякі шкірні захворювання мають імунні механізми розвитку. І для їх зцілення лікарі іноді призначають імунодепресанти. 

На фоні лютування вірусної інфекції, коли важлива імунна відповідь організму, деякі такі пацієнти проявляють стурбованість і запитують, чи варто їм припинити приймання ліків. 

Проте нам ще багато чого належить дізнатися про вірус, а зараз вкрай важливо дотримуватися рекомендацій лікарів.

Важливо: мити та висушувати руки і виконувати рекомендації лікарів 

Креми, які рекомендовані лікарями та застосовуються для покращення стану при шкірних недугах, не можуть підвищити ризики захворювання COVID-19 або спричинити більш важку форму хвороби.

Важливо пам’ятати, що відмова від імуносупресивних препаратів, прописаних лікарем, може призвести до загострення основного стану. Це потрібно враховувати.

Отже, правильно мити руки — важливо. Робити це треба часто. 

А тому люди, у яких особливо сухі руки або ті, що мають захворювання шкіри, повинні використовувати пом’якшувальні засоби, щоб мінімізувати негативний вплив частого миття та знезараження на шкіру. 

Таким людям також варто розглянули можливість замінити мило очищувальними засобами із пом’якшувальними властивостями.

 

Коментарі
Loading...