Чому ви (не) помрете від коронавірусу, або Індивідуальний захист, самоізоляція, імунітет

1668


Про коронавірус зараз пишуть багато. Інформація, інструкції та меми ходять інтернетом та соціальними мережами. Одні намагаються зрозуміти, чи варто таки боятися цього вірусу, інші вже бояться. І тотальна паніка дедалі більше охоплює Україну.

Панікувати, однозначно, не варто. Адже страх сам по собі, як сильна емоція, викликає зниження функцій імунної системи. А саме її коректна робота — запорука вашого одужання від усіх недуг, у тому числі й від COVID-19.  

Коронавірус, ти хто?

Та й сам коронавірус не новий. Відомо понад два десятки вірусів цієї групи, перший з яких був відкритий у птахів у 1937 році.

У людини перший коронавірус був виділений із порожнини носа у 1965 році. Однак,  ці віруси паразитують на людини принаймні 500-800 років. І ми отримали їх від кажанів. Так вважають оглядачі Clarivate Analytics — найбільшої у світі бази даних наукової літератури

Навіть більше. Ті ж вчені вважають, що:

Третина всіх сезонних респіраторних інфекцій у світі викликана патогенами з групи саме коронавірусів. Тобто імунна система як мінімум третини населення світу вже знайома з цим типом вірусу.

«Але ж люди від нього вмирають!», — скажете ви, і будете абсолютно праві. Наразі йдеться про новий штам коронавірусу, який називається SARS-CoV-2. Цей коронавірус, випадки якого вже офіційно зареєстровані у 210 країнах, є мутацією сумно відомого SARS, летальність якого сягала аж 20 %. 

У нового коронавірусу вона значно нижча. А хворобу, викликану ним, ВООЗ офіційно назвала COVID-19  — CoronaVirus Disease 2019.

Втім, що більше людей хворіють, то більше стає зрозумілою тенденція:

Смертність від COVID-19 у світі є не найвищою для вірусів, але вона невпинно росте. 

Середня світова летальність від SARS-CoV-2 поки що залишається помірною і вона залежить від країни. Проявляється хвороба у вигляді інфекції верхніх дихальних шляхів, пневмонії, гастроентеритів.

80 % інфікованих мають симптоми середнього ступеня важкості. У майже 14 % вони важкі, у решти майже 5 %  — критичні.

Люди з імунною недостатністю та астмою — у зоні ризику

І помирають від цієї недуги хворі певних груп. У першу чергу це люди похилого віку. В Італії, яка стала епіцентром хвороби у Європі, таких померлих більшість. 

У Німеччині серед 5 загиблих на момент, коли писалась ця стаття, всі, хто помер від COVID-19, — люди 67 і більше років. Деякі з них мали супутні хвороби серця та легень. 

Перший офіційно підтверджений випадок смерті від коронавірусу в Україні спіткав літню жінку. Їй було 71. Інша, 33-річна, мала супутню неврологічну патологію. Вона й не дозволила організму ефективно справитись з недугою.

Однак, у тій же Німеччині недуга не оминає й маленьких дітей. Наразі зафіксований випадок із важкою легеневою недостатністю, яка є ускладненням коронавірусної інфекції, у дворічної дитини.

За визначенням ВООЗ, до групи ризику несприятливих наслідків від грипу, навіть сезонного, та коронавірусної інфекції, належать:

 • люди з хронічними захворюваннями легень, у тому числі з бронхіальною астмою;
 • з імунною недостатністю;
 • з хронічними серцево-судинними хворобами;
 • вагітні;
 • особи старші 65 років;
 • хворі будь-якого віку, що саме перебувають у стаціонарах лікарень;
 • діти до 3 років;
 • діти та підлітки, що довго приймали/приймають аспірин;
 • люди з порушенням обміну речовин, зокрема з цукровим діабетом;
 • з ожирінням;
 • медичні працівники, які контактують з хворими.

Особливості COVID-19 в Україні

Через занепад системи охорони здоров’я, що спостерігався в останні роки, ризик смертності від коронавірусу в Україні може бути вищим за середньосвітовий. 

Все тому, що діагностичних тест-систем, які б визначали COVID-19, у країні не вистачає. А тому справжні захворюваність та смертність можуть бути вищими за офіційні. І коли немає грошей на лікування, допомогти може лише жорсткий карантин.

Але ж типовий перебіг коронавірусного грипу обумовлює розвиток інфекцій верхніх дихальних шляхів. За важкого ходу хвороби ускладнюється робота легень. Часто — до тяжкого стану.

У таких випадках застосовуються апарати штучної вентиляції легень (ШВЛ). А у більш важких — апарати екстракорпоральної мембранної оксигенації (ЕКМО). Саме ці дві групи апаратів потрібні, щоб підтримувати стан хворих на грип, спричинений SARS-CoV-2, при загостренні хвороби. 

Відомо, що на початок епідемії кількість апаратів ШВЛ на всю країну коливалася у межах 500 штук. А кількість апаратів ЕКМО, які здатні підтримувати функцію легень та серця, — у межах 10. І закупити терміново їх не вийде:

 • апарати ці дорогі;
 • світові заводи не встигають виконати замовлення, що були зроблені раніше;
 • кордони країни закриті;
 • ці апарати потрібні для підтримання життя не лише хворих на COVID-19.

Тобто, якщо ви захворієте і недуга загостриться, шанс доступу до апарату підтримки життєдіяльності у лічені години є низьким.

На момент початку карантину набагато кращою за всеукраїнську була ситуація у Дніпрі. Там місцева влада додатково закупила 33 апарати ШВЛ і виділила на боротьбу із вірусом майже стільки ж грошей, як і державний бюджет — на всю Україну.

І якщо до Дніпра вам далеко, а хворіти та вмирати не хочеться,

Найкращою стратегією виживання є уникнення інфекції, тобто індивідуальний захист від неї. А Надто — якщо ви належите до однієї з особливо вразливих груп, перерахованих вище.

Поточну ситуацію з кількістю хворих на COVID-19 у регіонах України та із підготовленістю лікарень до роботи з ними можна відслідковувати тут. 

Як не заразитись коронавірусом

Ми зібрали рекомендації, дотримання яких допоможе вам убезпечити себе від зараження SARS-CoV-2:

 • Потрібно уникати контактів з людьми. В Італії навіть зробили розмітку на вулицях та супермаркетах, щоб розділити потоки людей. Вони тепер не наближаються один до одного ближче ніж на 3 метри. Подібну розмітку зробили і в Україні.
 • Зателефонуйте своїм стареньким батькам, дідусям і бабусям. Попросіть їх берегти себе та обмежити контакти з іншими, потурбуйтесь, чи є в них вдома ліки та харчі. Допоможіть забезпечити це їм, щоб запобігти їх частим виходам на вулицю.
 • Не потрібно обніматись та цілуватись навіть з близькими людьми.  Хтозна, може, хтось із родичів, а надто той, хто повернувся з-за кордону, є носієм інфекції.
 • Не торкайтесь руками обличчя, щоб не полегшувати вірусу проникнення до слизових оболонок ваших очей, носа чи рота.
 • Правильно мийте руки, коли повернетесь з вулиці.
 • Уникайте контактів із тваринами  − як птахами, так і домашніми улюбленцями. Вони є носіями різних штамів коронавірусів і можуть переносити й SARS-CoV-2.
 • Якщо захворіли — носіть маску, а краще – респіратор, щоб не розповсюджувати інфекцію.
 • Захотілося чхнути, але маски немає? Чихайте у лікоть або кашляйте в кулак. Коронавірус швидше гине на рихлих поверхнях, втім, одежу доведеться випрати.
 • Не забудьте провітрювати оселю, а надто у сонячні дні. Свіже повітря покращить якість атмосфери у домі, а ультрафіолет сприятиме загибелі вірусів і бактерій.
 • Регулярно прибирайте оселю. Це дозволить не лише позбавити її вірусів, але й бруду та алергенів.
 • Якщо маєте симптоми застуди, невідкладно сконтактуйте телефоном зі своїм сімейним лікарем. Вислухавши вас, він обере стратегію подальших дій. Алгоритм поведінка пацієнта описала й Національна служба здоров’я України. І не забудьте розповісти лікарю, як саме і коли у вас виникає, приміром, нежить. Адже навесні, коли цвітуть дерева, симптоми, схожі на застуду, може провокувати алергенний пилок.

Якщо вдома людина з інфекцією

Для дезінфекції повітря можна користуватись й кварцовою лампою. Особливо − якщо в домі є людина з ГРВІ. Але приміщення, яке кварцується, повинно бути порожнім.

Якщо ви захворіли, залишайтеся удома, максимально дистанціюючись від рідних і близьких. ВР України вже прийняла Закон, що передбачає кримінальну відповідальність за зараження коронавірусом інших, та адміністративну – за самовільне залишення місця обсервації чи карантину. 

І тут вам знадобляться поради, як залишаючись вдома, отримати від карантинних заходів користь та задоволення.  А також як безпечно проводити час, насолоджуючись коханням із партнером.

Як стерегтися коронавірусу, коли потрібно вийти в люди

Якщо вам таки довелося вийти на вулицю, проїхатись у транспорті чи/та знаходитись у велелюдних місцях тривалий час,

Використовуйте антисептичні засоби для дезінфекції рук. Якщо ви не встигли їх придбати, то можна зробити деззасіб самотужки або застосувати горілку. 

Налийте її у невелику пляшечку та носіть з собою разом із серветками.

Як приготувати антисептик

Інший рецепт передбачає використання 70-відсоткового спирту, до якого можна додати декілька крапель гліцерину. Якщо немає спирту із 70 % концентрацією, підійде і медичний, 96-відсотковий.

ВООЗ рекомендує використовувати його для створення антисептика у такій пропорції:

 • Спирт медичний, 96 % — 833 мл.
 • Перекис водню, 3 % — 42 мл.
 • Гліцерин, 98 % — 14 мл.
 • Кип’ячена холодна вода — до 1 л.

Ємність потрібно щільно закрити і витримати 72 години перед застосуванням.

Втім, користуючись будь-якими антисептиками — купленими в аптеці чи приготованими самостійно, — не забувайте захищати шкіру від пересихання. Особливо це стосується чутливої та надміру сухої шкіри, які потребуватимуть особливого захисту. Подбайте про те, щоб із собою у вас був і зволожувальний крем.

Використовуючи антисептики, важливо й не перестаратися: вони здатні викликати контактний дерматит.

Що ж до захисної маски, то зробити декілька штук можна самостійно — з марлі та вати. Впевнена, серед нас та оточення знайдеться немало тих, хто сам виготовляв такі маски у шкільні та студентські роки.

Але питання, носити постійно маску чи ні, також залишається відкритим. 

Є дані про те, що коронавірус є доволі стабільним у навколишньому середовищі, де може зберігатись навіть декілька діб. Особливо добре він залишається на гладких поверхнях  — ручках, поверхнях столів. Отже, відкриваючи двері у місцях загального користування, торкаючись поручнів у транспорті, не забувайте про дезінфекцію рук.

А от маска допоможе, коли ви змушені мати близькі контакти із тими, хто захворів, знаходитись від них на відстані 3 та менше метрів.

Але запам’ятайте, що у випадках вашого контакту з людьми, що активно виділяють коронавірус, маска знижує ризик захворювання лише вдвічі. Респіратори, в залежності від класу, допомагають на 80−95 %.

Яка є ще профілактика коронавірусної інфекції

Вакцини, яка б забезпечувала специфічний захист саме від коронавірусу, поки що немає. Американські та китайські вчені розробляють її, використовуючи, у тому числі, знання про білки, що є брамою для входу вірусу у клітину

Якщо вакцина «зачинятиме» цю браму, тобто блокуватиме на поверхні наших клітин той білок, який дозволяє вірусу проникнути всередину, то питання захисту від SARS-CoV-2 буде вирішено.

А вчені з Нідерландів вперше виявили антитіло, яке блокує інфекцію, викликану коронавірусом. Використовуючи його, можна буде допомогти людям, які вже інфіковані SARS-CoV-2.

І мутацій вірусу боятись не потрібно. За останні два десятиліття їх з’явилось лише три

Виникали мутації, коли одна людина чи тварина була інфікована двома штамами коронавірусу одночасно. Це дозволяло їм схрещуватись і утворювати новий штам. 

А поки ви сидите у самоізоляції та насолоджуєтесь життям через улюблені книги, віртуальні тури по світових музеях, цікаві фільми та підтримуєте контакт з друзями, надсилаючи їм поцілунки та сердечка через соціальні мережі, не забудьте про неспецифічну профілактику інфекцій.

Вона полягає у збалансованому харчуванні, вживанні вітамінів, як у вигляді харчових добавок, так і з природних джерел.

 

Тобто корисно їсти цитрусові, ківі, банани, підбираючи свій фрукт в залежності від реакції вашого організму на нього.

А от яблука вже не допоможуть, надто зараз: впродовж зими вітамінів у них значно поменшало. До того ж в умовах пилкування берези та її родичів, яке вже розпочалось в Україні, яблука провокуватимуть симптоми синдрому оральної алергії у людей, які реагують на пилок дерев.

І, нарешті, ефективною профілактикою вірусних інфекцій є препарати, що піднімають здатність імунної системи опиратись бактеріям та вірусам, ті ж «Віусід» та «Епіген».

Бережіть себе та близьких і не забувайте, що буття продовжується. І краще з усіх життєвих перипетій виходять ті, хто не лише вміє розумно себе захистити, а й налаштований на життя оптимістично.