Чому ви (не) помрете від коронавірусу, або Індивідуальний захист, самоізоляція, імунітет

0 2 259

Про коронавірус зараз пишуть багато. Інформація, інструкції та меми ходять інтернетом та соціальними мережами. Одні намагаються зрозуміти, чи варто таки боятися цього вірусу, інші вже бояться. І тотальна паніка дедалі більше охоплює Україну.

Панікувати, однозначно, не варто. Адже страх сам по собі, як сильна емоція, викликає зниження функцій імунної системи. А саме її коректна робота — запорука вашого одужання від усіх недуг, у тому числі й від COVID-19.  

Коронавірус, ти хто?

Та й сам коронавірус не новий. Відомо понад два десятки вірусів цієї групи, перший з яких був відкритий у птахів у 1937 році.

У людини перший коронавірус був виділений із порожнини носа у 1965 році. Однак,  ці віруси паразитують на людини принаймні 500-800 років. І ми отримали їх від кажанів. Так вважають оглядачі Clarivate Analytics — найбільшої у світі бази даних наукової літератури

Навіть більше. Ті ж вчені вважають, що:

Третина всіх сезонних респіраторних інфекцій у світі викликана патогенами з групи саме коронавірусів. Тобто імунна система як мінімум третини населення світу вже знайома з цим типом вірусу.

«Але ж люди від нього вмирають!», — скажете ви, і будете абсолютно праві. Наразі йдеться про новий штам коронавірусу, який називається SARS-CoV-2. Цей коронавірус, випадки якого вже офіційно зареєстровані у 210 країнах, є мутацією сумно відомого SARS, летальність якого сягала аж 20 %. 

У нового коронавірусу вона значно нижча. А хворобу, викликану ним, ВООЗ офіційно назвала COVID-19  — CoronaVirus Disease 2019.

Втім, що більше людей хворіють, то більше стає зрозумілою тенденція:

Смертність від COVID-19 у світі є не найвищою для вірусів, але вона невпинно росте. 

Середня світова летальність від SARS-CoV-2 поки що залишається помірною і вона залежить від країни. Проявляється хвороба у вигляді інфекції верхніх дихальних шляхів, пневмонії, гастроентеритів.

80 % інфікованих мають симптоми середнього ступеня важкості. У майже 14 % вони важкі, у решти майже 5 %  — критичні.

Люди з імунною недостатністю та астмою — у зоні ризику

І помирають від цієї недуги хворі певних груп. У першу чергу це люди похилого віку. В Італії, яка стала епіцентром хвороби у Європі, таких померлих більшість. 

У Німеччині серед 5 загиблих на момент, коли писалась ця стаття, всі, хто помер від COVID-19, — люди 67 і більше років. Деякі з них мали супутні хвороби серця та легень. 

Перший офіційно підтверджений випадок смерті від коронавірусу в Україні спіткав літню жінку. Їй було 71. Інша, 33-річна, мала супутню неврологічну патологію. Вона й не дозволила організму ефективно справитись з недугою.

Однак, у тій же Німеччині недуга не оминає й маленьких дітей. Наразі зафіксований випадок із важкою легеневою недостатністю, яка є ускладненням коронавірусної інфекції, у дворічної дитини.

За визначенням ВООЗ, до групи ризику несприятливих наслідків від грипу, навіть сезонного, та коронавірусної інфекції, належать:

  • люди з хронічними захворюваннями легень, у тому числі з бронхіальною астмою;
  • з імунною недостатністю;
  • з хронічними серцево-судинними хворобами;
  • вагітні;
  • особи старші 65 років;
  • хворі будь-якого віку, що саме перебувають у стаціонарах лікарень;
  • діти до 3 років;
  • діти та підлітки, що довго приймали/приймають аспірин;
  • люди з порушенням обміну речовин, зокрема з цукровим діабетом;
  • з ожирінням;
  • медичні працівники, які контактують з хворими.

Особливості COVID-19 в Україні

Через занепад системи охорони здоров’я, що спостерігався в останні роки, ризик смертності від коронавірусу в Україні може бути вищим за середньосвітовий. 

Все тому, що діагностичних тест-систем, які б визначали COVID-19, у країні не вистачає. А тому справжні захворюваність та смертність можуть бути вищими за офіційні. І коли немає грошей на лікування, допомогти може лише жорсткий карантин.

Але ж типовий перебіг коронавірусного грипу обумовлює розвиток інфекцій верхніх дихальних шляхів. За важкого ходу хвороби ускладнюється робота легень. Часто — до тяжкого стану.

У таких випадках застосовуються апарати штучної вентиляції легень (ШВЛ). А у більш важких — апарати екстракорпоральної мембранної оксигенації (ЕКМО). Саме ці дві групи апаратів потрібні, щоб підтримувати стан хворих на грип, спричинений SARS-CoV-2, при загостренні хвороби. 

Відомо, що на початок епідемії кількість апаратів ШВЛ на всю країну коливалася у межах 500 штук. А кількість апаратів ЕКМО, які здатні підтримувати функцію легень та серця, — у межах 10. І закупити терміново їх не вийде:

  • апарати ці дорогі;
  • світові заводи не встигають виконати замовлення, що були зроблені раніше;
  • кордони країни закриті;
  • ці апарати потрібні для підтримання життя не лише хворих на COVID-19.

Тобто, якщо ви захворієте і недуга загостриться, шанс доступу до апарату підтримки життєдіяльності у лічені години є низьким.

На момент початку карантину набагато кращою за всеукраїнську була ситуація у Дніпрі. Там місцева влада додатково закупила 33 апарати ШВЛ і виділила на боротьбу із вірусом майже стільки ж грошей, як і державний бюджет — на всю Україну.

І якщо до Дніпра вам далеко, а хворіти та вмирати не хочеться,

Найкращою стратегією виживання є уникнення інфекції, тобто індивідуальний захист від неї. А Надто — якщо ви належите до однієї з особливо вразливих груп, перерахованих вище.

Поточну ситуацію з кількістю хворих на COVID-19 у регіонах України та із підготовленістю лікарень до роботи з ними можна відслідковувати тут. 

Як не заразитись коронавірусом

Ми зібрали рекомендації, дотримання яких допоможе вам убезпечити себе від зараження SARS-CoV-2:

  • Потрібно уникати контактів з людьми. В Італії навіть зробили розмітку на вулицях та супермаркетах, щоб розділити потоки людей. Вони тепер не наближаються один до одного ближче ніж на 3 метри. Подібну розмітку зробили і в Україні.
  • Зателефонуйте своїм стареньким батькам, дідусям і бабусям. Попросіть їх берегти себе та обмежити контакти з іншими, потурбуйтесь, чи є в них вдома ліки та харчі. Допоможіть забезпечити це їм, щоб запобігти їх частим виходам на вулицю.
  • Не потрібно обніматись та цілуватись навіть з близькими людьми.  Хтозна, може, хтось із родичів, а надто той, хто повернувся з-за кордону, є носієм інфекції.
  • Не торкайтесь руками обличчя, щоб не полегшувати вірусу проникнення до слизових оболонок ваших очей, носа чи рота.
  • Правильно мийте руки, коли повернетесь з вулиці.
  • Уникайте контактів із тваринами  − як птахами, так і домашніми улюбленцями. Вони є носіями різних штамів коронавірусів і можуть переносити й SARS-CoV-2.
  • Якщо захворіли — носіть маску, а краще – респіратор, щоб не розповсюджувати інфекцію.
  • Захотілося чхнути, але маски немає? Чихайте у лікоть або кашляйте в кулак. Коронавірус швидше гине на рихлих поверхнях, втім, одежу доведеться випрати.
  • Не забудьте провітрювати оселю, а надто у сонячні дні. Свіже повітря покращить якість атмосфери у домі, а ультрафіолет сприятиме загибелі вірусів і бактерій.
  • Регулярно прибирайте оселю. Це дозволить не лише позбавити її вірусів, але й бруду та алергенів.
  • Якщо маєте симптоми застуди, невідкладно сконтактуйте телефоном зі своїм сімейним лікарем. Вислухавши вас, він обере стратегію подальших дій. Алгоритм поведінка пацієнта описала й Національна служба здоров’я України. І не забудьте розповісти лікарю, як саме і коли у вас виникає, приміром, нежить. Адже навесні, коли цвітуть дерева, симптоми, схожі на застуду, може провокувати алергенний пилок.

Якщо вдома людина з інфекцією

Для дезінфекції повітря можна користуватись й кварцовою лампою. Особливо − якщо в домі є людина з ГРВІ. Але приміщення, яке кварцується, повинно бути порожнім.

Якщо ви захворіли, залишайтеся удома, максимально дистанціюючись від рідних і близьких. ВР України вже прийняла Закон, що передбачає кримінальну відповідальність за зараження коронавірусом інших, та адміністративну – за самовільне залишення місця обсервації чи карантину. 

І тут вам знадобляться поради, як залишаючись вдома, отримати від карантинних заходів користь та задоволення.  А також як безпечно проводити час, насолоджуючись коханням із партнером.

Як стерегтися коронавірусу, коли потрібно вийти в люди

Якщо вам таки довелося вийти на вулицю, проїхатись у транспорті чи/та знаходитись у велелюдних місцях тривалий час,

Використовуйте антисептичні засоби для дезінфекції рук. Якщо ви не встигли їх придбати, то можна зробити деззасіб самотужки або застосувати горілку. 

Налийте її у невелику пляшечку та носіть з собою разом із серветками.

Як приготувати антисептик

Інший рецепт передбачає використання 70-відсоткового спирту, до якого можна додати декілька крапель гліцерину. Якщо немає спирту із 70 % концентрацією, підійде і медичний, 96-відсотковий.

ВООЗ рекомендує використовувати його для створення антисептика у такій пропорції:

  • Спирт медичний, 96 % — 833 мл.
  • Перекис водню, 3 % — 42 мл.
  • Гліцерин, 98 % — 14 мл.
  • Кип’ячена холодна вода — до 1 л.

Ємність потрібно щільно закрити і витримати 72 години перед застосуванням.

Втім, користуючись будь-якими антисептиками — купленими в аптеці чи приготованими самостійно, — не забувайте захищати шкіру від пересихання. Особливо це стосується чутливої та надміру сухої шкіри, які потребуватимуть особливого захисту. Подбайте про те, щоб із собою у вас був і зволожувальний крем.

Використовуючи антисептики, важливо й не перестаратися: вони здатні викликати контактний дерматит.

Що ж до захисної маски, то зробити декілька штук можна самостійно — з марлі та вати. Впевнена, серед нас та оточення знайдеться немало тих, хто сам виготовляв такі маски у шкільні та студентські роки.

Але питання, носити постійно маску чи ні, також залишається відкритим. 

Є дані про те, що коронавірус є доволі стабільним у навколишньому середовищі, де може зберігатись навіть декілька діб. Особливо добре він залишається на гладких поверхнях  — ручках, поверхнях столів. Отже, відкриваючи двері у місцях загального користування, торкаючись поручнів у транспорті, не забувайте про дезінфекцію рук.

А от маска допоможе, коли ви змушені мати близькі контакти із тими, хто захворів, знаходитись від них на відстані 3 та менше метрів.

Але запам’ятайте, що у випадках вашого контакту з людьми, що активно виділяють коронавірус, маска знижує ризик захворювання лише вдвічі. Респіратори, в залежності від класу, допомагають на 80−95 %.

Яка є ще профілактика коронавірусної інфекції

Вакцини, яка б забезпечувала специфічний захист саме від коронавірусу, поки що немає. Американські та китайські вчені розробляють її, використовуючи, у тому числі, знання про білки, що є брамою для входу вірусу у клітину

Якщо вакцина «зачинятиме» цю браму, тобто блокуватиме на поверхні наших клітин той білок, який дозволяє вірусу проникнути всередину, то питання захисту від SARS-CoV-2 буде вирішено.

А вчені з Нідерландів вперше виявили антитіло, яке блокує інфекцію, викликану коронавірусом. Використовуючи його, можна буде допомогти людям, які вже інфіковані SARS-CoV-2.

І мутацій вірусу боятись не потрібно. За останні два десятиліття їх з’явилось лише три

Виникали мутації, коли одна людина чи тварина була інфікована двома штамами коронавірусу одночасно. Це дозволяло їм схрещуватись і утворювати новий штам. 

А поки ви сидите у самоізоляції та насолоджуєтесь життям через улюблені книги, віртуальні тури по світових музеях, цікаві фільми та підтримуєте контакт з друзями, надсилаючи їм поцілунки та сердечка через соціальні мережі, не забудьте про неспецифічну профілактику інфекцій.

Вона полягає у збалансованому харчуванні, вживанні вітамінів, як у вигляді харчових добавок, так і з природних джерел.

 

Тобто корисно їсти цитрусові, ківі, банани, підбираючи свій фрукт в залежності від реакції вашого організму на нього.

А от яблука вже не допоможуть, надто зараз: впродовж зими вітамінів у них значно поменшало. До того ж в умовах пилкування берези та її родичів, яке вже розпочалось в Україні, яблука провокуватимуть симптоми синдрому оральної алергії у людей, які реагують на пилок дерев.

І, нарешті, ефективною профілактикою вірусних інфекцій є препарати, що піднімають здатність імунної системи опиратись бактеріям та вірусам, ті ж «Віусід» та «Епіген».

Бережіть себе та близьких і не забувайте, що буття продовжується. І краще з усіх життєвих перипетій виходять ті, хто не лише вміє розумно себе захистити, а й налаштований на життя оптимістично.

 

Коментарі
Loading...