Чи носити маску і кому вона корисна не лише від коронавірусу?

0 1 838

У своїх офіційних рекомендаціях ВООЗ не радить під час пандемії носити маски всім. Втім, багато країн таки вводять обов’язковий масковий режим. І мають рацію: попри, на перший погляд, незручність маски, від неї, однак, є зиск. І не тільки проти коронавірусу. Розберемося, коли й кому корисна маска.

Захист рота і носа може бути особливо важливим для деяких категорій людей. А надто весною.

Отже, врешті-решт і Україна не стала виключенням у запровадженні обов’язкового маскового режиму. Однак у нас маски носять, радше, щоб не отримати штраф.

А от в інших країнах, особливо східних, носіння маски – то частина соціальної культури. Вияв поваги до ближнього. Адже, вдягаючи маску, людина насамперед захищає інших від своїх інфекцій. 

Маска – не стовідсотковий, проте захист

Вже доведено, що важливу роль у перенесенні COVID-19 відіграють безсимптомні носії коронавірусу. А вдягнені у маску вони зменшують розповсюдження своєї інфекції, навіть ще не знаючи про неї.

З іншого боку, людина навіть із незначними симптомами, але у масці, також стримує розповсюдження мікробів. Особливо коли чхає чи кашляє.

 І тут масковий захист таки спрацьовує: він зменшує кількість вірусів, які розповсюджуються у повітря. Але, звичайно, не затримує інфекційних агентів стовідсотково. 

Встановлено, що ефективність захисних властивостей медичної маски від вірусу складає не більше 50 %. Адже вірусні та навіть бактеріальні частки дуже маленькі й проникають через пори спеціального медичного матеріалу.

А через марлеву чи полотняну пов’язку, ще й нещільну, вони пройдуть й поготів. Трохи краще захищатиме 3-4 шарова маска, навіть якщо вона саморобна.

 

 

Респіратори справляються із функцією захисту набагато краще. FFP2 відфільтровує вже 95 % всіх інфекційних часток, а FFP3 — мало не 100 %.

Маска там, де соціальної дистанції немає

Проте, якщо у вас немає респіратора, не засмучуйтесь.

Незважаючи на те, що маски, дійсно, на відміну від респіраторів, малоефективні від вірусів, вони особливо важливі про короткотривалих контактах із потенційними носіями інфекції. 

Там, де тримати соціальну дистанцію потрібно, але складно:  у магазинах, у черзі до / в них, на ринках та в інших ситуаціях, коли збирається багато народу. Наприклад, біля тих же церков, у них або на цвинтарях.

Але не думайте, що, будучи у масці, ви зможете порушувати карантинні заходи, довго та часто знаходячись у скупченнях людей. Маска – це лише допоміжний елемент захисту від інфекцій. Головними ж складовими карантину є ізоляція удома, дотримання півтора-двометрової дистанції з людьми у публічних місцях та миття й санітарна обробка рук.

Крім того, маска НЕ ЗАХИЩАЄ вас ЗОВСІМ, якщо ви

  • носите її на підборідді
  • прикриваєте нею лише рот, а ніс залишаєте над маскою
  • коли ви їсте чи курите
  • постійно її торкаєтесь, пересуваєте, чешете обличчя через маску.

Маска та пилок — отут спасіння!

Втім, за правильного використання, у теплі весняні дні маска може бути просто рятунком для тих, у кого алергія на пилок рослин. Адже тепер, коли цвіте основне джерело весняної алергіїбереза, ставлення до маски варто переглянути. 

Оскільки розмір пилку берези та інших дерев — її родичів і не тільки — у тисячі разів більший за розмір вірусу. І тому маска, особливо медична, затримує пилкові зерна набагато ефективніше, ніж інфекційні біологічні частки.

А тому, принаймні у цьому сезоні, коли маску носять всі навколо, люди з пилковою алергією можуть почуватись на вулиці набагато впевненіше. Адже:

  • їм не потрібно пояснювати, що у них алергія на пилок;
  • всі навколо виглядають так само;
  • маска захищає від симптомів сезонного нежитю;
  • маючи бажання, маску можна зробити й стильним аксесуаром.

Маска та бактерії – не все так ідеально

Проте тут є декілька «але».

  • По-перше, маску не можна носити надто довго. Вона просочується вологою з випарів повітря, що ми видихаємо. А там завжди є бактерії, які починають розмножуватись на масці. 

Тому її потрібно змінювати. В ідеалі — не рідше, ніж раз на дві години.

  • По-друге, маска нещільно прилягає до обличчя. І пилок та інші інфекційні агенти, особливо якщо ви перебували на вулиці довго, можуть потрапляти на ваші слизові, оминаючи маску.

Як очистити слизові оболонки від алергенів

Якщо ж 

  • можливості змінити маску не було,
  • ви довго знаходились у контакті з великою кількістю людей,
  • ви належите до групи ризику розвитку COVID-19

при поверненні додому потрібно обов’язково промити слизові оболонки.

Особливо важливо промивати слизові й тим, у кого є симптоми алергії на побутові алергени, того ж кліща домашнього пилу.

Алергологи України радять таким людям більше перебувати на вулиці. Навіть під час карантину. Адже у приміщеннях у них можуть частіше загострюватись алергічні прояви.

Таким людям теж важлива гігієна слизових — що вдома, що після повернення з прогулянки.

З ротом та очима простіше. Їх можна, відповідно, вимити та прополоскати. А от для промивання носа доцільно використовувати систему «СинуСалт». Вона відмінно справляється із вимиванням патогенів із носових ходів. І, найголовніше, Синусалт дозволяє не просто промити слизові, а саме вимити слиз та рештки, утворені патогенами, з носа. 

Не забувайте вмиватися й промивати ніс, якщо ви з якоїсь причини не надягаєте маску, виходячи на вулицю під час карантину. Приміром, мешкаєте у приватному секторі.

І, звичайно, промивання слизових є надважливим для тих, хто страждає на сезонну алергію. Адже сезон цвітіння у розпалі. І відтепер він продовжуватиметься. 

Повітряні ризики, які чатують на нас, ви завжди можете відстежувати в алергопрогнозі.

Отже:

Хоча маска не захищає  від вірусів та бактерій стовідсотково, вона може стати бар’єром проти розповсюдження інфекції.

Особливо маска корисна при короткотривалих контактах людей у місцях їх скупчення.

Також маска захищає від алергенного пилку. Адже його частинки легше затримуються пов’язкою, яка закриває рот і ніс.

Після тривалих контактів з людьми, довгого перебування на вулиці та якщо не вдалося змінити маску вчасно, обов’язково промивайте слизові оболонки, повернувшись додому.

 

Коментарі
Loading...