Чому на шкірі виникають тріщини і як її лікувати?

0 13 439

Тріщини на шкірі можуть бути симптомом різних захворювань. Наприклад, люди, що живуть з діабетом, можуть помітити тріщини на підошвах ніг.

У цій статті ми розглянемо деякі поширені причини утворення тріщин на шкірі рук, ніг та губ. А ще — методи лікування та домашні засоби, які вам можуть допомогти.

У холодну пору року сухе повітря спричиняє висушування шкіри. Відтак на шкірі рук, губ або ніг з’являються нові тріщини або погіршуються ті, що вже були. 

Іноді шкіра стає потрісканою через екзему, псоріаз або контакт з подразливою речовиною.

Тріщини або порізи, які вказують на потрісканість шкіри, зазвичай виникають, коли вона суха або подразнена. 

Суха і потріскана шкіра може:

  • свербіти,
  • лущитися, 
  • кровоточити.

Деякі люди мають неприємні відчуття при нанесенні на потріскану шкіру будь-якого засобу. Їхня шкіра також може бути чутливішою до температури води та побутових мийних засобів.

Шкірні тріщини можуть з’явитися на будь-якій частині тіла. Але найчастіше вони утворюються на відкритих ділянках. Зокрема, на руках.

Чому шкіра тріскається?

Шкіра на руках, стопах і губах стає потрісканою з різних причин.

Суха шкіра

сухі губи

Низькі зимові температури та вітер можуть подразнювати шкіру. При зниженні вологості повітря вона стає сухішою і починає тріскатися.

У холодну або суху погоду у багатьох людей також розвивається сухість і потрісканість губ. Лизання, кусання й обскубування можуть ще погіршити ситуацію.

Контактний дерматит

контактний дерматит

Контактний дерматит — це сверблячий сухий шкірний висип. Він з’являється, коли людина контактує з певними хімічними речовинами. Може бути алергічним або подразнювальним. 

Перший виникає через алергічну реакцію на речовину, другий — через її неспецифічний подразнювальний вплив на шкіру. 

Наприклад, у людини з алергією на латекс може розвинутися контактний дерматит через носіння латексних рукавичок. 

Під час сезону грипу часте миття рук також може викликати сухість, свербіж або розтріскування шкіри. Це стосується і миття рук під час пандемії COVID-19.

Екзема

екземаЛюди з екземою або атопічним дерматитом мають суху і сверблячу шкіру. Вона може виглядати червоною і запаленою, а часте розчісування посилює висип та сприяє інфікуванню. 

Екзема виникає тоді, коли шкіра не може утримувати в собі вологу. Її дефіцит призводить до сухості й іноді − до утворення тріщин. 

Не завжди зрозуміло, що саме викликає екзему. Втім, вже доведено, що порушення шкірного бар’єра, який не може ефективно утримувати вологу та перешкоджати проникненню алергенів, пов’язані із недостатністю шкірного білка філагрину. 

Така недостатність викликана генною мутацією, яка часто зустрічається у європейців. Відтак екзема часто є сімейною патологією. Вона також може бути пов’язана із розвитком бронхіальної астми.

Псоріаз

Псоріаз — аутоімунне захворювання, яке вражає шкіру. Люди з такою недугою мають на тілі ділянки з дуже сухим епідермісом. Зазвичай на голові, тулубі й навколо суглобів. 

Проте плями можуть з’явитися і в будь-якому іншому місці на тілі. Деякі люди із псоріазом також відчувають біль.

«Стопа атлета», або дерматофітія стоп 

«Стопа атлета» – це форма грибкової інфекції шкіри, спричинена дерматофітами. Це такі грибки, як Microsporum, Trichophyton та Epidermophyton.

Відмінною рисою дерматофітів є те, що для виживання вони мають споживати шкірний білок кератин. 

Симптоми дерматофітії охоплюють:

  • свербіж,
  • висип між пальцями ніг,
  • лущення шкіри,
  • утворення тріщин.

Люди більше ризикують отримати це захворювання, якщо проводять багато часу у воді, сильно потіють або носять взуття, що не дає шкірі дихати.

Діабетична нейропатія

У людей з діабетом можуть виникнути проблеми зі стопами. Зокрема, сухість або потрісканість шкіри.

Через зміни в нервовій системі ноги у діабетиків менше пітніють. Дефіцит природного зволоження може зробити шкіру надто сухою, спричиняючи тріщини. 

Потріскана шкіра на ногах може залишатися непоміченою, поки у людини не розвинеться інфекція або болюча шкірна виразка.

Як лікують тріщини на шкірі

Лікування патології буде залежати від причини і місця розташування тріщин на шкірі.

Щоб запобігти потрісканості через холодну погоду або часте миття рук, рекомендується тримати шкіру зволоженою. Зокрема, застосовувати крем або мазь для рук без ароматизаторів і барвників відразу після кожного миття рук.

При виборі зволожувального засобу для потрісканої шкіри варто шукати у його складі такі корисні речовини:

  • оливкову олію,
  • олію жожоба,
  • олію примули,
  • молочну кислоту,
  • сечовину,
  • гіалуронову кислоту,
  • диметикон,
  • гліцерин,
  • ланолін,
  • мінеральну олію.

Оскільки дезінфікувальні засоби на основі спирту також можуть викликати сухість, лікарі-дерматологи рекомендують застосовувати зволожувальний крем й після їх використання.

Люди з екземою та псоріазом теж мають користь від зволожувальних засобів. Вони запобігають запаленню і захищають шкіру. 

Проте для запобігання загостренням хвороби може бути потрібне додаткове лікування. Воно може включати:

Якщо шкіра інфікована, лікар може призначити антибактеріальні мазь або таблетки.

Людям зі «стопою атлета» радять змінити взуття або користуватись для зменшення потовиділення тальком. Вони також можуть використовувати для лікування свого стану протигрибкові засоби.

Людям з діабетом у лікуванні потрісканої шкіри допоможуть компресійні панчохи, що регулюватимуть приплив крові до ніг. Адже до появи тріщин на їх шкірі може призвести й недостатній кровообіг.

Домашні засоби для лікування потрісканої шкіри

Щоб запобігти утворенню тріщин на шкірі, слід уникати миття рук гарячою водою.

Гарячий душ або ванна можуть погіршити стан сухої або потрісканої шкіри.

Дерматологи рекомендують:

  • використовувати теплу, а не гарячу воду;
  • обмежити час у душі максимум 10 хвилинами;
  • митися невеликою кількістю ніжного засобу без ароматизаторів; 
  • не терти сильно шкіру рушником;
  • застосовувати зволожувальний крем.

Лікарі також радять носити рукавички, щоб захистити руки:

  • виходячи на вулицю взимку;
  • при роботі, через яку руки мокнуть;
  • при використанні активних хімікатів, знежирювачів та інших речовин.

Якщо повітря в будинку сухе, деякі дерматологи рекомендують використовувати зволожувачі повітря. Збільшення проценту вологи у повітрі також може допомогти при сухості губ.

Щоб заспокоїти сухі або потріскані губи, корисні спеціальні бальзами. Однак компоненти деяких із них можуть викликати печіння або поколювання губ.

Суху шкіру можуть подразнювати певні тканини. Цьому здатне запобігти носіння гладких тканин, що дихають, таких як бавовна або шовк. Та уникання матеріалів з грубою текстурою, таких як вовна. 

Використання гіпоалергенних мийних засобів для прання та кондиціонерів для білизни також допомагає зменшити подразнення.

До яких ускладнень призводять тріщини на шкірі

Люди з потрісканою шкірою більш схильні до розвитку інфекцій. Аже через уражений шкірний бар’єр бактеріям та іншим мікробам легше потрапити всередину шкіри та викликати запалення.

Ті, хто помічає біль, почервоніння, запалення або гній у потрісканому місці, повинні звернутися до лікаря. Тріщини також можуть почати кровоточити.

У людей з діабетом порушений кровообіг в ногах і можливі дисфункції нервової системи. Ці стани можуть викликати сухість шкіри і тріщини, які повільно гояться. 

Іноді тріщини на підошвах ніг переходять в болючі виразки, через які важко стояти або ходити. Деяким діабетикам навіть доводиться ампутувати кінцівку чи пальці.

Коли звернутися до лікаря

Якщо часте зволоження й уникнення чинників, які викликають потріскання шкіри, не допомагають, час звернутись до лікаря. У тому числі – сімейного. Він може перевірити наявність у вас усіх перерахованих, а також інших захворювань.

Коли шкіра не тільки потріскана, а ще й червона, запалена, болюча, гаряча, це вказує на ускладнення. Люди  з такими ознаками також повинні поговорити з лікарем. 

Пацієнти з діабетом, у яких з’явились виразки на підошвах ніг, мають негайно звернутись до лікаря. 

Отже:

Тріщини шкіри частіше виникають у холодний період року, але також можуть з’являтися при певних патологічних станах. Це, зокрема, екзема і «стопа атлета».

Щоб запобігти появі тріщин на шкірі, треба уникати використання гарячої води і агресивних хімікатів, а також зволожувати її після миття.

Пацієнтам зі станами, які призводять до потрісканості шкіри, може знадобитися медична допомога для лікування основного захворювання.

Якщо часте зволоження і запобігання тригерів не допомагають, зверніться до свого лікаря.

 

Коментарі
Loading...