Антигістамінні препарати та алкоголь. Чи можна їх вживати разом?

0 9 127

Ви лікуєтесь від сезонної алергії та запрошені на свято. Або ж збираєтесь на вечірку і не хочете розповідати хазяям, що маєте алергію на певні продукти. Відтак берете з собою антигістамінний препарат або вживаєте його виходячи з дому. А вже через десяток хвилин запиваєте таблетку проти алергії алкоголем. Але чи безпечна ця суміш для вашого здоров’я: антигістамінні препарати та алкоголь?

Зокрема, до побічних ефектів вживання антигістамінних як першого, так і другого поколінь може призвести їх змішування з алкоголем. Тому найбезпечнішим варіантом може бути повне уникнення алкоголю під час приймання антигістамінних ліків. 

Втім, якщо все-таки потрібно вийти на свято, а приймання ліків проти алергії скасувати неможливо, треба вдатися до пошуку сучасних засобів від алергії, які можна вживати разом з алкоголем. Що це за ліки й де їх знайти, розбираємось далі.

Як діють антигістамінні препарати

Ліки, що належать до групи антигістамінних, допомагають полегшити алергічні симптоми з боку верхніх дихальних шляхів та шкіри:

Ці симптоми можуть бути викликані пилком рослин, кліщами домашнього пилу або харчовими алергенами.

Коли алерген потрапляє у ваш організм, імунна система може помилково сприйняти його як речовину, небезпечну для здоров’я. Внаслідок цього в організмі вивільняються хімічні речовини, такі як гістамін. Вони призначені атакувати речовини, синтез яких цей алерген провокує.

Таким чином, гістамін викликає реакцію імунної системи, націлену на позбавлення організму алергену. І позаяк гістамін є речовиною-посередником (або медіатором) запалення, у відповідь на його виділення у вас закладає ніс. А ще ви починаєте чхати й відчуваєте свербіж.

Антигістамінні препарати запобігають зв’язуванню гістаміну з його рецепторами у вашому організмі. І це зупиняє симптоми алергії.

Існують два типи антигістамінних препаратів: першого та другого поколінь. Антигістамінні засоби першого покоління, якщо порівнювати з препаратами другого, відомі здатністю викликати сонливість. Цей ефект, зокрема, впливає на здатність керувати автомобілем.

Інші побічні ефекти антигістамінних як першого, так і другого поколінь, — підвищена стомлюваність, сухість у роті, головний біль та збудження. 

І – несумісність як тих, так і інших з алкоголем. Втім, на щастя, не всіх.

Чи безпечно вживати алкоголь, якщо ви приймаєте антигістамінні препарати?

Основна проблема полягає в тому, що і антигістамінні препарати, і алкоголь є депресантами центральної нервової системи. І ті й інші можуть викликати у вас відчуття:

  • втрати координації,
  • слабкості,
  • сонливості.

У поєднанні ці ефекти можуть бути небезпечними. Але, звичайно, вони більш виражені, коли алкоголь змішується з антигістамінними препаратами першого покоління, такими як димедрол.

Антигістамінні препарати другого покоління, такі, наприклад, як лоратадин, мають меншу здатність викликати серйозні побічні ефекти. Але це не означає, що змішувати цей вид ліків з алкоголем безпечно.

Те, як ви прореагуєте, змішавши антигістамінні й алкоголь, залежить від різних факторів. В тому числі віку, статі, загального стану здоров’я.

Жінки та люди похилого віку частіше стикаються з важкими наслідками взаємодії алкоголю і ліків проти алергії. 

Змішувати антигістамінні препарати та алкоголь ризикованіше, якщо у вас є певні стани, такі як:

  • непереносимість алкоголю,
  • алкоголізм,
  • діабет,
  • епілепсія,
  • захворювання простати,
  • хвороби серця,
  • захворювання нирок,
  • патології печінки,
  • проблеми із щитовидною залозою

Алкоголь також впливає на ефективність засвоєння ліків вашим організмом. Відтак він може зробити антигістамінні препарати менш ефективними у полегшенні симптомів алергії.

Якщо так станеться, не приймайте антигістамінні без консультації з лікарем, допоки алкоголь повністю не вийде з вашого організму. 

Які побічні ефекти можливі від змішування алкоголю та ліків проти алергії?

Розглянемо побічні ефекти від спільного вживання алкоголю та ліків проти алергії детальніше. Отже,  і антигістамінні препарати, й алкоголь уповільнюють діяльність нервової системи. Це може призвести до різних побічних ефектів.

Запаморочення 

І алкоголь, і антигістамінні знижують частоту серцевих скорочень. Через це вашому серцю стає важче перекачувати кров по всьому тілу. Ви можете відчути:

Вам може бути важче контролювати свої рухи.

Сонливість

Змішування алкоголю й антигістамінних може викликати втому або сонливість. Цей побічний ефект ймовірніший, коли алкоголь вживається й разом з антигістамінними засобами другого покоління. Хоча ці ліки вважаються такими, що  не викликають сонливості.

Підвищений ризик передозування

Коли ви змішуєте алкоголь з ліками проти алергії, вашій печінці потрібно більше часу для метаболізму обох речовин. Відтак ви можете відчувати себе більш сп’янілим, ніж зазвичай. І це відчуття триватиме довше.

А якщо у вашому організмі накопичиться надто багато алкоголю, це може збільшити ризик передозування ним.

Чи можуть антигістамінні препарати взаємодіяти з іншими речовинами?

Як правило, антигістамінні препарати, зокрема другого покоління, мають низький ризик серйозних ефектів при взаємодії з іншими лікарськими засобами.

Втім, ліки проти алергії все ж краще обирати після консультації з лікарем-алергологом. Його треба повідомити про те, які ще ліки ви приймаєте, включаючи вітаміни та трав’яні збори.

Відтак доктор підбере препарат проти алергії з мінімальним ризиком побічних ефектів у вашому випадку. І не забудьте сказати лікареві, що у вас може виникнути ситуація, коли антигістамінні потрібно буде вживати на фоні алкоголю. Особливо якщо ви вже напевне це знаєте. 

Деякі препарати, які можуть взаємодіяти з антигістамінами, зокрема другого покоління:

  • аміодарон, 
  • карбамазепін, 
  • циметидин, 
  • дарунавір,
  • дазатиніб, 
  • еритроміцин, 
  • кетоконазол,
  • мідодрін,
  • ранолазин,
  • рифампіцин,
  • ритонавір, 
  • звіробій.

Вам також слід обговорити з лікарем приймання антигістамінних препаратів разом з іншими ліками, здатними викликати сонливість.

Серед найновіших ліків, які, згідно з інструкцією до застосування, не викликають побічних ефектів при вживанні з етиловим спиртом, – біластин. Але виробники підкреслюють, що мова йде лише про випадки, коли немає передозування антигістамінними препаратами.

Отже:

Антигістамінні препарати використовуються для усунення симптомів алергії. Але ці ліки не завжди ефективні, якщо вживаються разом з алкоголем.

Більш низький ризик як таких побічних ефектів, так і виникнення сонливості мають антигістамінні препарати другого покоління.

Втім, і вони можуть сприяти виникненню передозування алкоголем, а у поєднанні зі спиртними напоями — запамороченню і сонливості.

Зважаючи на ці ризики, краще не вживати одночасно  антигістамінні препарати та алкоголь.

А якщо такого поєднання не уникнути, ретельно підбирати антигістамінний засіб разом із лікарем-алергологом.

 

Коментарі
Loading...