Алергія та грип: як зменшити шанс підхопити вірус

0 627

Неможливо повністю захиститись від грипу, але є стратегії, які допоможуть запобігти поширенню вірусу. Це особливо важливо зараз, коли триває пандемія COVID-19.

Сезон грипу виникає щороку і триває з кінця осені до початку весни. А пік захворюваності зазвичай припадає на січень чи лютий. 

Стратегії профілактики грипу

Є чотири основні способи уникнути зараження грипом.

Зробіть щеплення 

Щеплення проти грипу не убезпечить від хвороби на 100 %, але це – найпростіший і надійний метод профілактики хвороби у людей віком від 6 місяців. Крім того, якщо ви й підхопите грип, на фоні щеплення він буде протікати значно м’якше.

Щеплення від грипу можна легко запланувати та здійснити з лікарем. Тепер вакцину можна купити й у багатьох аптеках.

Існує низка спеціальних препаратів проти грипу. Вони включають, зокрема,  високодозовану вакцину для людей віком від 65 років,  назальні спреї.

Проте деякі фактори можуть завадити скористатися назальною вакциною. Це, наприклад, наявність кохлеарних (вушних) імплантів, астма, алергія та приймання противірусних препаратів.

Ось повний перелік тих, кому слід уникати використання назальної вакцини:

  • Діти до 2 років.
  • Дорослі 50 років і старше.
  • Люди з важкою алергічною реакцією в анамнезі на будь-який компонент вакцини або попереднє введення будь-якої вакцини проти грипу.
  • Діти віком від 2 до 17 років, які отримують ліки, що містять аспірин або саліцилати.
  • Діти віком від 2 до 4 років, які хворіють на астму або мають хрипи в анамнезі протягом останніх 12 місяців
  • Люди з ослабленою імунною системою (імуносупресією) з будь-якої причини.
  • Особи, котрі доглядають за пацієнтами з ослабленою імунною системою, яким потрібне захищене середовище. Або такі люди після отримання вакцини у назальному спреї повинні уникати контакту з підопічними протягом 7 днів.
  • Люди без селезінки або з селезінкою, що не функціонує.
  • Вагітні.
  • Пацієнти з кохлеарними імплантами.
  • Люди, які протягом певного часу приймали противірусні препарати проти грипу: 48 годин – для озельтамівіру і занамівіру, 5 днів – для перамівіру, 17 днів – для балоксавіру.

Якщо у вас була алергічна реакція на вакцину від грипу, перед вакцинацією слід проконсультуватися з лікарем. 

Щоб захиститись від грипу, варто зробити щеплення у вересні чи жовтні: не менше ніж за місяць до прогнозованого періоду масового поширення хвороби.

Ретельно мийте руки водою з милом

Втім, дослідження вчених показують, що дотримання заходів особистої гігієни  – також ефективний спосіб захиститись від грипу. Гігієна важлива і для профілактики інших інфекційних захворювань, таких як COVID-19

Найчастіше (поміж інших частин тіла) контакту з навколишнім середовищем та різними поверхнями зазнають руки. Вони також постійно взаємодіють з обличчям, зокрема з вашими:

Ви ризикуєте підхопити вірус при дотику до поверхонь у громадських місцях, наприклад:

  • на роботі, у школі;
  • в громадському транспорті;
  • місцях скупчення людей, таких як торгові центри та базари;
  • в закладах громадського харчування;
  • на вечірках  та різних урочистих заходах.

Щоб знизити ризик зараження грипом або іншою інфекцією, дуже важливо впродовж дня постійно ретельно мити руки:

  • після контакту з поверхнями;
  • після відвідування туалету;
  • перш ніж доторкнутися до обличчя;
  • перед їдою.

Якщо мило та вода недоступні, використовуйте дезінфекційні засоби.

Не торкайтеся очей, рота та носа

Можливо, ви регулярно миєте руки, але вони не будуть чистими щохвилини протягом дня. Ось чому так важливо не торкатися ділянок тіла, які найлегше пропускають інфекцію. Це, зокрема, очі, рот та ніс.

Наприклад, люди, що кусають нігті, більше за інших ризикують проковтнути інфекційний мікроорганізм.

Уникайте натовпу

Хоча багато хто з нас вже перебуває на карантині під час пандемії COVID-19, максимальна самоізоляція буде корисною і якщо ви підозрюєте, що підхопили грип.

Під час будь-якого сезону грипу розумно уникати скупчень людей та надмірно частих поїздок. Обидва сценарії обмежують вас у тісних, іноді непровітрюваних приміщеннях з багатьма іншими людьми. 

Найбільший ризик зараження грипом – у місцях, де проживає багато дітей або людей похилого віку.

Якщо в розпал сезону грипу доводиться їхати в людні місця, не забувайте ретельно дотримуватися правил гігієни:

Використовуйте дезінфікаційні серветки для очищення поверхонь, з якими вам доведеться довго контактувати, наприклад підлокітників.

Симптоми грипу

Якщо ви захворіли на грип, зазвичай це триватиме від 7 до 10 днів. Симптоми можуть включати:

Симптоми грипу можуть збігатися з проявами інших респіраторних інфекцій, включаючи COVID-19.

Якщо ви відчуваєте будь-який із цих симптомів, не забудьте максимально самоізолюватися, в людних місцях надягати маску та дотримуватися правил дезінфекції, доки очікуватимете результатів ваших аналізів. 

Що робити, якщо ви захворіли

Єдині у світі ліки проти грипу – озельтамівір. Вони не завжди доступні, але є способи зменшити дискомфорт, щоб відчути себе краще.

Додатковий відпочинок

Відпочинок важливий у боротьбі з будь-якою хворобою. Перебуваючи вдома, ви також запобігатимете поширенню хвороби й допоможете своєму організму швидше відновитися.

Хвороба втомлює фізично та морально. Хороший сон або постільний режим – необхідні умови одужання.

Пийте багато рідини

солодкі напої

За високої температури тіло потіє і втрачає воду. Це може швидко призвести до зневоднення. Пиття рідини заповнює втрату, допомагає виводити слиз та токсини з організму.

Рідини можуть допомогти заспокоїти першіння та подразнення у горлі. Гарний вибір – гарячий чай з лимоном та медом

Інші варіанти:

Часто грип знижує апетит і ускладнює їду. Їжа дає нашому тілу енергію на відновлення. Супи забезпечують організм необхідними поживними речовинами та калоріями.

Ліки

ліки

Щоб полегшити ломоту в тілі й головний біль, ви можете прийняти парацетамол або ібупрофен.

Не давайте аспірин дітям і підліткам, тому що вони схильні до ризику розвитку синдрому Рея – рідкісного, але іноді смертельного захворювання.

Будьте обережними під час введення ліків немовлятам. Уважно читайте інструкції та поговоріть із лікарем-педіатром, якщо у вас виникнуть будь-які питання.

Діти до 5 років, особливо малюки до 2 років, а також люди з хронічними захворюваннями, такими як астма або діабет, наражаються на високий ризик розвитку ускладнень, пов’язаних з грипом. Ось чому вакцинація проти грипу особливо важлива для дітей віком від 6 місяців до 5 років.

Є також багато протинабрякових засобів, які можуть допомогти при закладеності носа. Уважно читайте етикетки та поговоріть з лікарем, якщо виникнуть будь-які питання.

Інші способи полегшення закладеності носа  також можуть стати вам у пригоді.

Не поширюйте грип

Ви можете залишатися заразним протягом 5 або більше днів після появи симптомів. Робіть все можливе, щоб захистити інших, поки ви хворієте. В дні, коли ви відчуваєте симптоми, краще уникати роботи та занять у школі.

Прикривайте рота, коли кашляєте або чхаєте, і відразу мийте руки. Це важливий спосіб запобігти поширенню мікробів серед оточення.

Зверніть увагу, що терміни зараження на грип та інші захворювання, такі як COVID-19, можуть бути різними. Проконсультуйтеся зі своїм лікарем для отримання конкретних рекомендацій окремо щодо COVID-19 та грипу.

Коли звертатись по медичну допомогу

Щоб діагноз грипу був встановлений правильно, потрібно пройти діагностику цього захворювання. Першою чергою – розмежування його з COVID-19.

Якщо діагноз грипу підтвердився і ви лікуєтесь вдома, варто порадитись зі своїм лікарем, якщо домашні засоби не полегшують симптоми або якщо доводиться продовжувати приймати ліки понад тиждень.

Прояви грипу зазвичай минають протягом 1-2 тижнів. Зверніться до лікаря, якщо ваші симптоми:

  • тривають більше ніж 2 тижні;
  • погіршуються;
  • раптово покращуються, а потім ще сильніше погіршуються.

Це можуть бути ознаки ускладнень, пов’язаних із грипом. До вищого ризику таких ускладнень схильні:

  • люди від 65 років;
  • діти молодше 5 років;
  • вагітні жінки;
  • люди, чия імунна система ослаблена хронічним захворюванням або використанням певних ліків, таких як стероїди або імуносупресори.

Тому при зараженні вірусом грипу таким людям варто невідкладно зателефонувати своєму лікарю

За даними CDC, пневмонія – одне з найсерйозніших ускладнень грипу. У деяких випадках вона може бути смертельно небезпечною.

Ускладнення грипу здатні бути небезпечними для життя, особливо цього року. Не ризикуйте. У разі виникнення ускладнень негайно зверніться до лікаря.

Отже:

Особисто ваш основний захист від грипу та інших заразних хвороб – це дотримання правил гігієни. Наведені вище поради щодо гігієни самі по собі не стовідсотково ефективні для запобігання зараженню. Але у поєднанні з вакцинацією гігієна є найкращим способом захиститись від грипу.

Коментарі
Loading...