Алергія на вакцину проти коронавірусу: чим небезпечна реакція

0 951

Поява вакцини проти коронавірусу дала людству надію на те, що пандемію буде приборкано. І захисні маски, рукавички та антисептики як невіднятні атрибути повсякденного життя стануть історією. Але бажання уникнути загрози захворювання на COVID-19 здатне обернутися іншою небезпекою: вже є повідомлення, що можлива алергія на вакцину проти коронавірусу.

Так, станом на початок січня з 1,8 мільйона людей у США, які отримали першу дозу вакцин «Pfizer-BioNTech» або «Moderna» від COVID-19, у 21 були важкі алергічні реакції у вигляді анафілаксії. Цей стан загрожує життю та потребує негайної медичної допомоги. 

У відносних цифрах кількість алергічних реакцій означає 11,1 випадку на мільйон доз вакцини, що були введені. 

При цьому середній проміжок часу між щепленням та проявом реакції гіперчутливості становив 13 хвилин. Найшвидшу реакцію фіксували через 2 хвилини, найпізнішу – через 2,5 години.

Важливим моментом є те, що 17 зі згаданих пацієнтів вже мали алергію та випадки алергічних реакцій раніше. На щастя, життя всіх, у кого виникла алергія на вакцину проти коронавірусу викликала анафілаксію, вдалося врятувати. 

Але проблема можливості розвитку таких та інших реакцій до протикоронавірусної вакцини набула ще більшої актуальності. І особливо це стосується випадків, коли вакцинуються люди з підтвердженим діагнозом «алергія».

Чи можна людям з алергією вакцинуватися проти коронавірусу?

Втім, як зазначають фахівці Центру з контролю та профілактики захворювань США (CDC), якщо у вас раніше були важкі алергічні реакції, не пов’язані зі щепленням (наприклад, на свійських тварин або їжу), вакцинування проти COVID-19 для вас можливе. 

Це ж стосується людей з алергією на ліки, що приймаються перорально. Та тих, хто має родичів, у яких були важкі алергічні реакції. 

Втім, звичайно, тут потрібно консультуватися з лікарем. Краще, щоб це був імунолог або алерголог.

Також вакцинація проти коронавірусу після консультації з лікарем можлива і для тих, хто має алергію на:

Щодо останнього у CDC зазначають, що вакцини не містять яєчних білків. І, окрім того, жодна з вакцин не протипоказана при алергії на яйця. 

Не варто хвилюватися й людям з алергією на рибу. Як наголошують експерти CDC, при виробництві деяких вакцин використовують речовину сквален. 

Але, по-перше, цей високоочищений жир, який міститься в олії печінки акул, не має у собі білків, що викликають алергічну реакцію. Адже акули належать до хрящових риб, які є менш алергенними. А по-друге, й головне, сквален не застосовують для виготовлення антикоронавірусних вакцин.

Не є протипоказом до щеплення проти коронавірусу й алергічні реакції на інші вакцини, що мали перебіг легкий або середнього ступеня важкості. Але таким пацієнтам потрібно перебувати під медичним наглядом упродовж принаймні 30 хвилин після введення антиковідної вакцини.

Коли при алергії на вакцину потрібна додаткова консультація алерголога?

Якщо вакцини від інших захворювань викликали у вас важкі реакції, ухвалити рішення щодо щеплення проти COVID-19 допоможе ваш лікар-алерголог. Цілком можливо, що він, зважаючи на ваш анамнез, загальний стан здоров’я та те, наскільки добре ви контролюєте своє алергічне захворювання, особливо астму, порадить захиститися від небезпечної інфекції.

У такому випадку щеплення краще зробити в умовах стаціонару, де є всі необхідні засоби для надання термінової, зокрема реанімаційної, допомоги.

Але якщо після введення першої дози протикоронавірусної вакцини у вас виникне алергічна реакція – а це, окрім анафілаксії, можуть бути задишка, хрипи, запаморочення, кропив’янка або ангіоневротичний набряк обличчя – ревакцинація, тобто повторне введення вакцини, вам протипоказано, зазначають у CDC. 

Утім, якщо реакція легка та локалізована, наприклад, свербіж у певній ділянці тіла, повторне щеплення можливе. Але після введення вакцини ви маєте знаходитися під наглядом лікаря щонайменше 30 хвилин. 

При цьому медичний заклад, де вам робитимуть щеплення, має бути спроможним надати негайну реанімаційну допомогу. 

Рекомендації, розроблені для вакцин провідних фармкомпаній

Варто зауважити, що всі ці рекомендації стосуються вакцин виробництва фармацевтичних компаній «Pfizer-BioNTech», «AstraZeneca» та «Moderna», які вже застосовуються у США та країнах Європи. 

Розроблені рекомендації й щодо допоміжних речовин, що входять до складу цих вакцин: поліетиленгліколю (ПЕГ) та полісорбату-80. 

  • Перша речовина є відомим алергеном й міститься не лише в деяких лікарських засобах, а й у побутових товарах та косметиці. ПЕГ є складовою вакцин «Pfizer-BioNTech» та «Moderna». Відтак їх не можна застосовувати у людей з підтвердженою алергією на поліетиленгліколь. 
  • Водночас полісорбат-80 входить до складу протикоронавірусної вакцини виробництва «AstraZeneca», а також багатьох інших вакцин, зокрема проти грипу. Якщо ви маєте підтверджену алергію на полісорбат-80, щеплення проти коронавірусу потрібно робити вакцинами, що його не містять. 

Які вакцини застосовуватимуть в Україні?

Щеплення високоякісними вакцинами є наразі цілком реальним для українців. Вакцини виробництва компаній «AstraZeneca», «Novavax», «Pfizer-BioNTech» і «Moderna», про які йшлося вище, наша країна повинна отримати вже до кінця першого півріччя 2021 року. 

Україна отримає 8 мільйонів доз названих вакцин у рамках європейської ініціативи COVAX. Їх буде достатньо для проведення щеплень 4 млн людей. 

COVAX, своєю чергою, є частиною міжнародної Ініціативи АСТ щодо прискорення доступу до засобів для боротьби з COVID-19. До неї приєдналися вже 190 країн. 

Ініціатива передбачає закупівлю і розподіл якісних антикоронавірусних вакцин між країнами-учасниками. Зокрема, у серпні 2020 року ЄС виділив 400 млн євро на закупівлю 2 мільярдів доз.

В Україні зараз обговорюють також закупівлю китайської вакцини. Але її доведена ефективність складає 50 %. Якість російської вакцини, про яку також йшлося, поки що не підтверджена на міжнародному рівні. 

Алергія на вакцину проти коронавірусу − не єдиний небажаний ефект 

Втім, крім алергічних реакцій вакцини від COVID-19 здатні викликати побічні ефекти. До них належать, зокрема: 

  • біль та/або почервоніння чи набряк у місці ін’єкції;
  • втома;
  • головний біль;
  • біль у м’язах;
  • озноб;
  • болі в суглобах;
  • лихоманка;
  • нудота.

Також повідомляється про летальні випадки після щеплення антикоронавірусними вакцинами. Зокрема, станом на 18 січня американська база даних VAERS отримала 66 повідомлень про летальні випадки, що «збіглися» в США з вакцинацією від ковіду.27 людей загинули після отримання вакцини виробництва «Moderna», ще 39 – після введення вакцини від «Pfizer». Більшість померлих були людьми похилого віку. 

Окрім того, з початку вакцинації у Норвегії зареєстровано 33 смерті серед людей віком від 75 років, які отримали перше щеплення.

Ані в США, ані в Норвегії причинно-наслідкового зв’язку між щепленням та смертями людей похилого віку не встановлено. Проте не виключено, що вакцинація літніх пацієнтів, що мають серйозні хронічні захворювання, може призвести до загострення недуги. А відтак ‒ і до важких наслідків.

Коментарі
Loading...