Алергія на альфа-гал: винні укуси кліщів та вуглевод

0 1 735

Одна з найнезвичайніших алергій, прояви якої у світі реєструються все частіше, — алергія на галактозу-альфа-1,3-галактозу. Або просто алергія на альфа-гал. Так цю речовину називають скорочено. 

А незвична ця алергічна реакція тому, що вони зазвичай виникають до білкових молекул. Але альфа-гал — то вуглевод. 

Він знаходиться в клітинах багатьох ссавців, м’ясо яких люди вживають в їжу. Наприклад, корів, овець та свиней. М’ясо птиці, якій вводяться натуральні ароматизатори, що містять клітини ссавців, також може мати у собі альфа-гал. 

Реакція на цей вуглевод виникає у деяких людей в результаті аутоімунних перетворень. Вони найчастіше викликані укусом кліща.

Люди з цією алергією можуть відчувати як легкий дискомфорт після вживання м’яса, так і важкі симптоми. Аж до анафілаксії: спектр реакцій на alpha-gal варіюється.

Причини та фактори ризику

Адже люди не народжуються з алергією до альфа-галу. Майже у кожного ця реакція розвивається в дорослому віці. Хоча інколи вона реєструється і у дітей. 

Не так давно науковці встановили, що альфа-гал-синдром викликають укуси кліща під назвою «Самотня зірка» (lone star tick). А деякі дослідження стверджують, що кліщі є єдиною реальною причиною такого роду алергії. 

І, на жаль, не лише «Самотня зірка» здатний спричиняти реакції вашого тіла на альфа-гал. Іксодові кліщі, до яких належить lone star tick, зустрічаються по всьому світу. Саме про цих створінь йдеться, коли нас попереджають, що потрібно боятися укусів кліщів. 

Адже, окрім як спричинити алергію, ці кліщі можуть переносити інфекційні хвороби. Такі, як енцефаліт, поворотний тиф, хвороба Лайма, різні види лихоманки, туляремія і кілька форм ерліхіозу. Також укус кліща провокує виникнення нічної анафілаксії.

Присмоктуючись до вашого тіла, разом зі слиною кліщ виділяє знеболювальне. Тому ви не відчуваєте, що на вас сидіть і харчується паразит. 

А їсть він вибірково. Потрібні компоненти крові кліщ залишає собі. Те, що йому не так корисне, впорскує назад — у ваше кров’яне русло. 

Разом зі слиною членистоногого до вас у кров потрапляє й альфа-гал. Укус кліща стимулює імунну систему включати захисний механізм. І у відповідь на альфа-гал виробляються антитіла. 

Вони залишаються в організмі. І коли ви згодом їсте м’ясо, ці антитіла реагуватимуть на альфа-гал, який міститься у ньому. 

За такою ж схемою виникає і вже згадана нічна анафілаксія. Тільки там організм пацієнта реагує на білок слини кліща Arg r 1. Інші білки також можуть викликати реакції на укуси.

Ознаки та симптоми алергії на альфа-гал

Симптоми реакцій на альфа-гал  схожі на прояви інших видів алергії.

Кропив’янка, головні болі та нежить після вживання червоного м’яса ссавців — звичайна поширена алергічна реакція на альфа-гал. Але відповіді у різних людей можуть сильно відрізнятися залежно від конкретного випадку.

Алергія на альфа-гал найчастіше дає відтерміновані реакції. Вони проявляються через 2—8 годин після вживання м’яса і можуть спричинити:

Лікування та профілактика 

Алергію на альфа-гал можна лікувати антигістамінними засобами. Сильніші реакції, спровоковані цим вуглеводом, можуть потребувати застосування дозаторів адреналіну.

Дослідники поки не знають, як довго протягом життя людини може тривати така алергія. Втім, сьогодні це захворювання не вважається хронічним. 

Однак зазначається, що нові укуси кліщів можуть повторно викликати алергію. Навіть після того, як вона стала неактивною.

Виявлення чинників алергії на альфа-гал

Якщо ви виявите, що у вас алергія на альфа-гал, визначте ваші тригери. Може статись так, що ви виключите з раціону все червоне м’ясо, проте алергічна реакція таки з’явиться. 

Це тому, що чутливість до alpha-gal можуть викликати й інші тригерні харчі. Наприклад, молочні продукти.

Люди з будь-якою серйозною харчовою алергією повинні чітко знати, що саме їдять. Якщо при алергічних реакціях у вас виникають важкі симптоми, вам, можливо, потрібно носити з собою дозатор адреналіну. Обговоріть таку необхідність зі своїм лікарем-алергологом

Переконайтеся, що сім’я, колеги й інші люди, з якими ви проживаєте, знають, що робити, якщо у вас виникне сильна алергічна реакція. Обговоріть з ними можливий план дій на випадок, коли вам знадобиться їхня допомога.

Профілактика алергії на альфа-гал

За будь-що уникайте укусів кліщів. Для цього, перебуваючи на природі, можна використовувати репеленти.

  • Перед прогулянкою до лісу одягайте речі, які максимально закриватимуть шкіру.
  • Не продирайтесь через хащі, ходіть по доріжках і тримайтесь якомога далі від кущів. Адже кліщі живуть саме на кущах та на високій траві. Тому уникайте рослинних зарослів. Особливо навесні, коли кліщі голодні. Так можна значно мінімізувати ризик укусу.
  • Часто перевіряйте волосся, шкіру голови, руки, ноги на наявність кліщів. Перевірити шкіру потрібно і після повернення додому.

Але якщо кліщ вас все-таки вкусив, дізнайтесь, як його правильно вилучити. Особливо якщо допомога медичних працівників вам недоступна.

 

Чи можуть бути ускладнення

Найбільш серйозне ускладнення, яке може викликати алергія на альфа-гал і будь-яка алергія в принципі, — ризик розвитку анафілаксії. Людина, вкушена кліщем, може не знати, що у неї розвинувся альфа-гал-синдром, доки не з’являться симптоми. Але навіть і тоді може й не здогадатись, що укус кліща пов’язаний з цією новою алергією.

Діагностика

Алергію на альфа-гал можна виявити за допомогою засобів молекулярної діагностики.

Крім того, лікар може застосувати й шкірні тести. Особливо так званий прик-ту-прик тест. При ньому шкіру пацієнта дряпають ланцетом, який попередньо занурювали у сире м’ясо.

Прогноз розвитку алергії на альфа-гал

Вченим ще багато чого невідомо про причини, лікування та тривалість алергії на альфа-гал. Якщо вас укусив кліщ, знайте, що у вас може виникнути цей синдром. Симптоми можуть розвинутися швидко: протягом 2—8 годин після укусу.

Втім, існує висока ймовірність того, що алергія на альфа-гал не буде тривати все життя. Поговоріть з лікарем, якщо маєте підстави підозрювати, що вас укусив кліщ. 

Раннє виявлення цієї алергії допоможе вам краще скорегувати дієту і спосіб життя. А завдяки цим заходам вдасться запобігти небезпечним алергічним реакціям.

 

Коментарі
Loading...