Що робити, коли симптоми алергії є, а результати тестів – негативні

0 2 889

Локалізований алергічний риніт характеризується виникненням у пацієнтів симптомів, які явно свідчать про алергічну реакцію. Але при цьому результати тесту на загальний рівень антитіл або на рівень специфічних антитіл у крові є негативними. У зв’язку з цим постає питання: чи можна мати алергію з негативним результатом тесту на неї?

У вас коли-небудь починалися нежить та сльозотеча, коли ви нюхали квітку? Напевно, ви вирішили, що у вас алергія. І, напевно, ви маєте рацію. Але результати тестів виявилися негативними.

Або, наприклад, кожного разу, коли ви контактуєте з пилом або домашніми тваринами, ви чхаєте, а ваші очі наповнюються сльозами. Ви йдете до лікаря-алерголога, він призначає аналізи на алергію, але їх результат негативний. Тобто він свідчить, що цього захворювання у вас немає.

Чи може алергія бути локальною

Останнім часом все частіше з’являються повідомлення про таке явище, як «локалізована алергічна реакція» або «локальний алергічний риніт».

Пацієнти з такими проявами алергії мають негативні результати шкірних тестів та аналізу крові на алергени. Але у всіх них відмічені підвищені рівні антитіл до алергенів та наявність клітин-маркерів алергічного запалення у тих ділянках тіла або органах, які реагують на контакт з алергеном.

Механізм розвитку такого типу алергії поки що невідомий. Проте виміри рівнів антитіл та виявлення клітин-маркерів алергії на слизовій органу (частіше це слизова носа), де проявляється алергічна реакція, показали, що така локалізована алергія існує.

Як розвивається локалізована алергічна реакція

Потрапляння алергену — пилу, пилку або грибку — може збільшити продукування на слизовій оболонці носа специфічного імуноглобуліну E, що є відповіддю імунної системи на контакт з алергеном.

Антитіла пересуваються до клітин, через які відбулось проникнення алергена. Тому у цих клітинах вивільняються фактори запалення, які викликають набряк, свербіж, нежить та закладеність носа.

Типами локалізованих алергічних відповідей є:

  1. Цілорічний алергічний риніт, що викликаний факторами, наявними у житті хворого протягом усього року. До них відносяться пилові кліщі, домашні тварини та синантропні комахи (ті, що супроводжують людину, живуть поряд з нею, наприклад таргани).
  2. Сезонні алергії – вони перехідні й проявляються лише в певний час року:
  • Весняну алергію, найімовірніше, викликають пилкування дерев та трав.
  • Літо приносить бур’яни, ще більше пилку трав та спори грибів.
  • Амброзія, яка цвіте восени, може бути серйозним алергенним фактором. Але симптоми алергії можуть погіршити й спори грибів, які розсіюються з куп листя, що розкладається.
  • Зима прибирає пилок та спори грибів з повітря, але ви більшу частину часу перебуваєте у приміщенні та піддаєтесь впливу вищезазначених цілорічних алергенів.

Локальна реакція може стати загальною

Локалізована алергічна реакція може відмічатись у багатьох пацієнтів, результати тестів на алергію у яких виявилися негативними.

Американське наукове дослідження показало, що близько половини людей, що вважали свою реакцію на певний чинник алергічною, мали локально підвищені рівні імуноглобуліну Е. Тобто їхня реакція була локалізованою.

Дослідники вважають, що з часом у таких пацієнтів шкірні прик-тести та молекулярні тести на рівні антитіл також ставатимуть позитивними. Це свідчитиме про те, що їх алергічна реакція зрештою стане системною.

Що робити в такому випадку

Якщо ви підозрюєте у себе симптоми алергії, але результати ваших тестів негативні, у вас може бути саме локалізований прояв чутливості. Для підтвердження цього діагнозу, зокрема, чутливості до пилку, лікар може провести назальний провокаційний тест.

Це дослідження дозволяє оцінити показники зміни дихальних шляхів (кількість чихань, обсяг носових виділень) після подразнення слизової оболонки носа.

Провокаційні тести з використанням алергенів може проводити виключно спеціаліст — алерголог-імунолог, який володіє практичними навичками проведення подібних досліджень, здатний швидко і грамотно вжити лікувальні заходи при виникненні системних реакцій.

Можливість розвитку системних реакцій при проведенні такого тестування робить його небезпечним. Тому процедуру слід здійснювати тільки в умовах спеціалізованого кабінету або стаціонару, обладнаних усім необхідним для надання невідкладної допомоги.

Симптоми алергії у такому випадку можна лікувати, але після консультації з лікарем. Зазвичай їх лікують так само, як і лабораторно підтверджену алергію:

  1. Уникнення контакту з алергенами є першим необхідним заходом. Він, зокрема, може передбачати використання у помешканні високоефективних фільтрів для очищення повітря (HEPA), прання постільної білизни та подушок, а також утримання вікон закритими у пікові періоди пилкування.
  2. Антигістамінні засоби можуть запобігти виникненню свербежу, набряку та нежиті, що викликані алергією.
  3. Назальні стероїди здатні полегшити симптоми алергічного риніту, а саме закладеність носа, чхання та нежить.
  4. Сольові назальні спреї та зрошення можуть змити пилок та пил з носових ходів.
  5. Антигістамінний назальний спрей здатний знизити назальні симптоми: закладення носа, нежить та свербіж.
  6. Протиалергійні краплі для очей допоможуть зменшити їх почервоніння та подразнення.
  7. Може бути ефективною й алергенна, або алерген-специфічна імунотерапія (АІТ або АСІТ). Але у випадку з локальними алергічними реакціями не завжди легко визначити, до чого саме у вас алергія, та підібрати алергени.

Крім того, щоб лікування було дієвим, для нього потрібно застосовувати й препарати високої якості. Зокрема, таку мають алергени іспанської компанії Inmunotek (Інмунотек), доступні в Україні: ін’єкційний препарат «Алксоід» (Alxoid) та сублінгвальний спрей «Оралтек» (Oraltek).

 

Коментарі
Loading...