Чи є у вас алергія на курку?
Курятина з низьким вмістом жиру та високим вмістом білку — корисне доповнення до раціону. Але лише якщо вам не загрожує алергія на курку. Алергічні реакції на курятину не є поширеними. Втім, у деяких людей м’ясо цієї птиці може викликати неприємні або навіть небезпечні симптоми.
При алергічній реакції імунна система помилково сприймає білок за небезпечну речовину — алерген. Клітини імунної системи виробляють антитіла, які називаються імуноглобулінами E (IgE), щоб атакувати цю речовину. Зрештою імунна відповідь може призвести до розвитку різних симптомів, від слабких до важких.
Алергія на курку може виникнути у людей будь-якого віку. Ви могли мати таку алергію в дитинстві й перерости її. Також можливий розвиток алергії до живих курей або курячого м’яса вже у дорослому віці. Навіть якщо раніше на це не було й натяку.
Цікаво, що деякі люди мають алергію на сире м’ясо курки, але не реагують на приготоване.
Якщо ви підозрюєте, що у вас є алергія на курку, лікар-алерголог допоможе її діагностувати. Він проведе прик-тест або візьме аналіз крові, щоб побачити, чи є у вас позитивний результат на цей або інші алергени.
Як тільки ви дізнаєтеся, до чого саме маєте алергічну реакцію, ви зможете скоригувати дієту. Так, щоб вона залишилась здоровою, але не містила причинний алерген.
Симптоми чутливості до курки
Якщо у вас алергія на курку, негайні симптоми можуть виникнути відразу після контакту з нею. Або ж прояви алергії з’являться за декілька годин. Симптоми алергії на курку різноманітні:
- набряклість повік;
- свербіж в очах, сльозотеча;
- нежить, свербіж у носі;
- чхання;
- утруднене дихання;
- колючий біль у горлі;
- кашель або хрипи;
- червоне подразнення на шкірі або висип, схожий на екзему;
- свербіж шкіри;
- кропив’янка;
- нудота, блювота;
- шлункові спазми;
- діарея;
- анафілаксія.
Ваші симптоми можуть варіюватися від легкого дискомфорту до важких проявів. Втім, вони мають пройти, як тільки зникне контакт з куркою.
Фактори ризику розвитку алергії на курятину
Якщо ви хворієте на астму або екзему, то маєте й високі шанси розвитку харчової алергії. У тому числі до м’яса курки.
Ризику розвитку алергії на курятину зростає також, якщо у вас є чутливість до:
Алергія не до м’яса, але до курки
Деякі люди, що мають алергію на живу курку, також чутливі до пташиних яєць. Цей стан відомий як синдром «птах — яйце». Люди з ним мають алергію до білків, що міститься в жовтку яєць. А також – на курячий сироватковий альбумін.
У осіб з таким синдромом також може бути підвищений ризик алергії на папуг.
Якщо у вас діагностована алергія на курку, ви також можете мати алергічні реакції на курячий послід, курячі пір’я та їхні частинки. Ця чутливість може поширюватися на пір’я і послід інших видів домашньої птиці, наприклад індички.
Ускладнення, що їх має алергія на курку
Ви можете прийняти алергічну реакцію на курку за застуду. Це пов’язано з тим, що деякі симптоми, такі як нежить і біль у горлі, дуже схожі.
Можливий також розлад шлунку, коли ваш організм намагатиметься вивести алерген.
Найважчим ускладненням алергії до курки є анафілаксія. Це серйозна реакція всього тіла, яка потребує негайної медичної допомоги.
Симптоми анафілаксії:
- прискорене серцебиття;
- раптове падіння артеріального тиску;
- проблеми з диханням;
- хрипи;
- набряк гортані й/або глотки;
- невиразна мова;
- набряк язика;
- набряк губ;
- синій відтінок шкіри навколо губ, на кінчиках пальців рук або ніг;
- втрата свідомості.
Якщо у вас коли-небудь спостерігалася анафілактична реакція, лікар призначить дозатор адреналіну, який ви завжди носитимете з собою.
Чого треба уникати при чутливості до курки
Якщо у вас алергія на курку, ви повинні уникати її у всьому, що їсте та чим користуєтесь.
- Стережіться страв, що містять курячий бульйон. Він часто використовується в супах.
- Також курка стала популярною як замінник червоного м’яса. Тому ви можете знайти її у перемеленому вигляді в гамбургері або іншій страві з фаршу. Перш ніж їсти фрикадельки, чилі або м’ясний рулет, переконайтеся, що вони не містять курячого м’яса.
- Якщо у вас алергія на куряче пір’я, реакцію також можуть викликати ковдри та подушки з гусячим пухом. Як вдома, так і під час подорожей.
Пуху не містять гіпоалергенні подушки. Тож вдома потрібно використовувати саме їх. А у подорожах обговорювати можливість використання гіпоалергенних подушок у готелі.
Алергія на яйця не є протипоказанням для вакцинації. Але якщо маєте такий тип чутливості, обов’язково проконсультуйтеся перед щепленням з лікарем-алергологом.
Проблему може становити вакцина від жовтої лихоманки. Вакцини проти грипу і КПК (кір, краснуха, паротит) містять мінімальну кількість курячого білка, яка теоретично здатна викликати алергічну реакцію. Втім, це буває вкрай рідко.
Ви також можете вжити додаткових запобіжних заходів при відвідуванні зоопарку чи ферми.
Коли слід звернутися до лікаря
Якщо ви підозрюєте, що у вас алергія на курку, рекомендується звернутися до лікаря-алерголога. Він проведе молекулярну діагностику алергії або шкірний прик-тест з м’ясом курки. На підставі результатів лікар складе для вас найкращу дієту та порекомендує ліки проти алергії.
Якщо у вас спостерігається анафілаксія, негайно зверніться за медичною допомогою, навіть якщо вже використали дозатор адреналіну і вам стало краще. Це пов’язано з ризиком виникнення другої фази симптомів, які не чутливі до дії адреналіну.
Прогноз життя та рекомендації
Алергія на курку може бути керованою. Завжди пам’ятайте про те, що їсте. Якщо ви має чутливість до курятини й уникатимете її, то можете позбутися й симптомів.
Спробуйте такі прості кроки:
- Замініть курку на шматочки тофу в супах та інших стравах.
- Замість курячого використовуйте овочевий бульйон.
- Додавайте телятину або соєві білкові продукти замість курятини у м’ясні пироги або рагу.
- Експериментуйте з іншими джерелами білка, такими як риба, свинина або квасоля. Спробуйте використовувати ті ж самі приправи, які використовували для курятини.
Будьте пильними щодо інших тригерів алергії, таких як куряче пір’я, що можуть приховуватися у речах навколо вас.